Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Еврото ще надуе инфлацията! Данните от Хърватия и Прибалтика показват друго

[post-views]
[post-views]
Еврото ще надуе инфлацията! Данните от Хърватия и Прибалтика показват друго
Favicon_File

Пламен Димитров

Най-големите страхове на българите във връзка с въвеждането на еврото в нашата страна са свързани с инфлацията. Те варират от „търговците ще закръгляват цените в своя полза“ до „всичко ще поскъпне двойно“. Тези тревоги до голяма степен са ирационални, така че е трудно да бъдат опровергани с факти и данни, но все пак е добре да се вгледаме още веднъж в опита на други източноевропейски държави, които са приели еврото в последните 15 години. През тази седмица Фискалният съвет на България излезе с публикация, в която се прави детайлен анализ на финансовата ситуация в Хърватия, Словакия, Литва, Латвия и Естония преди и след влизането им в еврозоната.

Хърватия стана 20-ият член на еврозоната от 1 януари 2023 г. Решението предизвика опасения сред обществото и експертите относно потенциални инфлационни последствия от валутната промяна. На база на анализираните данни в периода 2022–април 2025 г. въздействието от приемането на еврото върху потребителските цени се оценява като минимално.

Още преди присъединяването към еврозоната Хърватия се сблъска с висока инфлация, която достига 13% на годишна база през ноември 2022 г. Основните причини за този ръст бяха глобални — рязко поскъпване на енергията и сериозни прекъсвания във веригите за доставки. След въвеждането на еврото инфлацията започна устойчиво да намалява. През януари 2023 г. тя беше 12,5%, през февруари – 11,7% до достигане на 5,4% през декември същата година, и 4,3% през март 2025 г.


Тези данни показват, че самата валутна промяна е имала незначително, дори леко дефлационно влияние върху потребителските цени. Оценка на Евростат за периода януари–март 2023 г. показва, че приносът на еврото към инфлацията е бил между 0,04- и 0,20-процентни пункта месечно. Въпреки това общественото възприятие не отразява тази статистика. Много потребители споделят, че са забелязали ръст в цените на ежедневни стоки и услуги. Причината за това несъответствие между данни и възприятие е частично в липсата на достатъчно комуникация от страна на публичните институции относно реалните икономически фактори.

Този ефект не е обяснен адекватно от публичните институции в Хърватия, въпреки че се полагат усилия за изграждане на ефективна комуникационна стратегия и за отговор на въпросите, които пораждат неувереност и притеснения сред населението. В допълнение, публичните власти предприеха редица стъпки за ценови контрол, които се оказаха противоречиви и относително неефективни.

Преминаването към еврото в Хърватия породи известни притеснения, но наличните данни сочат, че инфлационният ефект е слаб и преходен. Основен фактор за ценовите колебания остават глобалните икономически условия, а не валутната промяна.

Подобни процеси се наблюдават и в други източноевропейски държави, които преминаха към еврото след присъединяването си към Европейския съюз. Естония (2011 г.), Латвия (2014 г.), Литва (2015 г.) и Словакия (2009 г.) също изпитаха краткотрайно и умерено увеличение на инфлацията в първите месеци след валутната промяна. В повечето случаи тези ефекти се концентрираха в сектора на услугите – най-вече ресторанти, кафенета и лични грижи.

Данни на Евростат и Европейската централна банка показват увеличение на инфлацията с около 0,2- до 0,3-процентни пункта. Нивото на инфлацията обаче бързо се стабилизира. В дългосрочен план инфлацията в тези страни не се отличава значително от средната за еврозоната. Литва и Естония отбелязаха по-високи нива на инфлация в периода 2021–2023 г., но това се дължеше на енергийната криза и структурната им зависимост от внос.

Опитът на тези четири страни като цяло показва, че ефектите от присъединяването към еврозоната върху инфлацията са временни, особено когато процесът е съпроводен с ефективни мерки за ценова прозрачност и пазарен надзор, заключават членовете на Фискалния съвет.
Страницата подготви
Пламен ДИМИТРОВ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани