Показателите на атмосферния въздух са в допустимите норми, казва началникът на Центъра за наблюдение и контрол на радиационната, химическата, биологическата и екологическата обстановка към Съвместното командване на силите (СКС)
– Г-н полковник, каква е радиационната, химическата, биологическата и екологическата обстановка в България към момента? Какво сочат данните, които вашият Център представя на ръководството на държавата?

– Ежедневно по линия на дежурните длъжностни лица се събират данни за радиационния фон от 169 поста от войсковите райони на структурите и формированията от въоръжените сили. Успоредно с това се получава, анализира и обобщава информация за състоянието на гама-фона от структури на Министерството на вътрешните работи и публично достъпните бюлетини. Всеки ден в реално време се получават данни от автоматизираната станция за контрол на атмосферния въздух от Централния артилерийски технически изпитателен полигон (ЦАТИП) „Змейово”. Тези стойности се анализират, обобщават и визуализират на сайта на Министерство на отбраната (МО) в реално време. До момента превишения на измерваните показатели на атмосферния въздух не са регистрирани и са в допустими норми. При регистриране на драстични повишения съгласно нормативните документи докладваме по команден ред, което позволява при необходимост да се вземат съответните мерки. Имаме готовност да реагираме.
– По какъв начин Центърът събира и обобщава информация?
– Осъществяват се дейности по подготовка, развръщане и осъществяване на контрол на формированията от структурата на Автоматизираната информационна система (АИС) „Преслав” на Българската армия (БА). Усвоен е системен и приложен софтуер CBRN ANALYSIS за изясняване и оценка на мащабите и последствията от ядрени, химически, биологически опасни аварии (ЯХБОА) при използването на оръжия за масово унищожение (ОМУ). През 2023 г. е придобит 5-годишен лиценз на CBRN ANALYSIS, с което се осигуряват възможности за анализ, предупреждаване и докладване на ядрени, химически и биологически (ЯХБ) събития в реално време. Ежегодно специалистите преминават курсове за работа със софтуерния продукт и провеждат тренировки с представителите на Сухопътните войски (СВ), Военноморските сили (ВМС), Военновъздушните сили (ВВС) и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) през март, юни, септември и ноември. Освен това веднъж на всеки две години се провежда компютърно-подпомагано тактико-специално учение в Националния военен учебен комплекс „Чаралица” със специалистите по предупреждаване и докладване на ядрени, химични, биологични и радиологични (ЯХБР) инциденти. През ноември предстои провеждането на такова учение.
Специалистите физици, химици, биолози и еколози провеждат лабораторни анализи, изпълняват дейности по екологична защита, опазване на околната среда и извършване на екологически мониторинг на районите и обектите на БА.
В състава на повереното ми формирование влиза лицензирана от Агенцията за ядрено регулиране и акредитирана от Дирекция „Логистика” в Министерството на отбраната (МО) Контролно-измервателна лаборатория за радиометричен анализ. Лабораторията изпълнява задачи по осигуряване на полигонната подготовка на специалистите и контрол и проверка на калибровъчната апаратура в БА. През април се извърши акредитация от представители на Дирекция „Логистика” в МО. През юни 2024 г. личният състав на взвода за ядрено, химическо и биологическо разузнаване се представи отлично в съвместни тренировки с представители на италианската и черногорската армия по време на полева подготовка на Учебен полигон „Ново село”. На двустепенното командно-щабно учение „ЩИТ 24” взводът развърна пост за ядрено, химическо и биологическо наблюдение и оповестяване на пункта за управление на съвместните сили.
– Какво е технологичното ниво на системите, които използвате?
– Технологичното състояние не се различава от това в БА. Лабораторното оборудване в известна степен има необходимост от обновление. Основната лабораторна апаратура, с която разполагаме – спектрофотометрите DR 2500 и NOVA 60, газ анализаторът, луминометърът, йонообменният спектрофотометър и газовият хроматограф-масспектрометър, са на повече от 20 години. За да бъдем в крак с технологичното ниво на нашите съюзници от НАТО, Центърът се нуждае от нова апаратура и нови технически средства. Такива са заявени и са включени в проекти за модернизация на БА. Те са приоритет на СКС и се изпълняват в момента. Имаме голяма нужда от обновление, което зависи от финансовите средства. Ще бъде трудно, но не е непостижима задача.
– Как набирате специализиран персонал от цивилни служители? Имате ли проблеми с некомплекта на военнослужещи, характерен за други армейски формирования?
– Както е известно, свободните позиции за цивилни служители се обявяват в Регистъра за вакантните длъжности за цивилни служители в сайта на МО. Желаещи за назначаване на длъжностите има, но трудно се намира добре подготвен специализиран персонал за работа в спецификата на задачите, изпълнявани от формированието. Част от цивилните служители са придобили и упражнили правото си на пенсия и има необходимост от млади кадри в трудоспособна възраст.
Като цяло некомплектът от военнослужещи не е много голям, но по регистъра, който беше обявен, очаквам, че ще има желаещи, които да кандидатстват за доокомплектоване на формированието. По отношение на офицерите, както е известно, през последните години приемът на курсанти във военните училища е по-малък и оттам може би в годините се получи този недостиг на офицери, особено за химици, инженери, такива, които са в по-специфичните професии. По отношение на войнишкия състав желаещи има. По отношение на окомплектоването със сержантите се справяме, като развиваме войнишки кадри, които притежават съответните качества и стаж.
Мога да кажа също, че в Центъра възрастовата граница на военнослужещите е изключително ниска. Войнишкият ни състав е почти около 30 години, както и голяма част от сержантския състав. По отношение на офицерите имаме по-голям проблем, тъй като длъжностите са капитански. Но за да имаш капитани, трябва отнякъде да ги вземеш, да са навършили годините, които са за минимално престояване в звание. По отношение на цивилните служители има хора, които са млади, в трудоспособна възраст, и имат желание да работят в предизвикателните и специфичните условия.
– Какви социално-битови условия са създадени във формированието?
– През последните две години е изградена нова отоплителна система – инсталация, която е на газ. Така условията за труд на личния състав са подобрени. Работата ни налага да отговаряме на множество специфични изисквания, които са финансово зависими. Една от целите, които съм си поставил, е подобряване на материалната база и изграждане на фитнес зала в района на формированието. Това допълнително ще благоприятства подготовката на личния състав и добрата работна среда. Военнослужещите участват в съвместните отбори на СКС и се представят достойно. Наш представител – лейтенант Михайлова, участва в тима на СКС, който завоюва отборно първо място на осмомартенския турнир по стрелба с пистолет.
За подобряване на инфраструктурата на формированието е планирано да се изгради автопарк от закрит тип. Това зависи от финансовите възможности. Планирани са също обособяване и оборудване на площадки за провеждане на специална и физическа подготовка на военнослужещите в приказармени условия. Като елемент от подобряване на инфраструктурата на формированието се предвижда изграждане на нова осветителна система във войсковия район. Ще продължат и дейностите по подобряване и доразвиване на системата за видеонаблюдение и контрол на достъпа.
Воини от Центъра участваха в учение в Дания
Двама военнослужещи от Центъра участваха в учението BRAVE BEDUIN 2025 в Дания от 3 до 9 май, заяви полковник Василев. По думите му проявата, посветена на предупреждаване и докладване на ядрени, химически, биологически (ЯХБ) и радиологични събития е била много полезна за повишаване на способностите на участниците.

Ежегодно се провеждат съвместни тренировки и компютърно-подпомагани учения с партньорите от НАТО, като се отработват въпроси, свързани с извършен мониторинг, анализ и действия при кризи от ЯХБ характер, посочи полковник Василев. „През ноември 2024 г. отделенията участваха от пункта за постоянна дислокация в международна тренировка по предупреждаване и докладване на ЯХБ събития с още 10 страни – членки на НАТО. Водеща нация на учението беше Италия”, изтъкна той. И допълни, че през 2026 г. може би България ще бъде водеща страна, която ще организира подобно учение.
Извършва се мониторинг на полигоните
Центърът извършва мониторинг на основните компоненти на околната среда на полигоните на БА преди и след започването и приключването на учения, заяви полковник Василев. „Българската армия оказва съдействие и си сътрудничи с местните власти при възникнали аварии, свързани със замърсяването на въздуха. В ЦАТИП „Змейово” има изградена станция за измерване на качеството на въздуха. Данните се публикуват в реално време на сайта на МО. Не са отчитани превишения на показателите на атмосферния въздух, но сме подготвени да реагираме в такива ситуации, изтъкна полковник Василев. По думите му при евентуално възникване на такава ситуация личният състав от отделение „Контрол” взема проби, отделение „Лабораторен анализ” извършва анализ и протоколира отчетените стойности, а еколозите правят оценка спрямо нормативната база за наличие или отсъствие на замърсяване, степен на замърсяването и предлагат мерки за действие.

Полковник Василев посочи, че координацията с други структури от националната система се осъществява по команден ред, чрез координатор от МО. С тези институции имаме добро взаимодействие, каза той. В ход е и активна превантивна работа: „На базата на информацията, която МО ни предоставя за радиоактивни, биологични и промишлени токсични химични вещества, съхранявани от предприятията, се изготвят предварителни прогнози за потенциални ядрени, химически, биологически опасни аварии (ЯХБОА), които служат като база данни при евентуално събитие. Тази информация помага на командирите при вземането на решения. Във всеки един момент – дали в мирно, или във военно време, когато тази информация командирите я имат, по-лесно могат да вземат решение откъде да преминат войските, кое да заобиколят, какви средства да влязат в определения район”. По думите на полковник Василев така се извършва предварително прогнозиране, а след замерването се прави и фактическа обстановка, която да подпомогне командирите и началниците от всички степени при изпълнението на задачите и управлението на войските и силите. Това е план за действие, подчерта офицерът. „Специалистите от видовете въоръжени сили, които работят по тези въпроси, са на добро ниво. Има предаване на опита, желание за работа и добри резултати, което е радостно. Подготовката е ключова за изпълнение на задачата в критичен момент под влиянието на стрес и при липса на време”, коментира полковник Василев.
Той допълни, че неотдавна екип от Центъра е участвал в решаването на проблем от национално значение по мисия „Принос към националната сигурност в мирно време”. Оказано е съдействие на кметството на гр. Перник от СКС, СВ и екип на Военномедицинска академия. Изпълнихме задачата, каза полковник Василев.
Да покажеш на подчинения, че знаеш и можеш
Най-важното е да покажеш на подчинения, че знаеш и можеш, че си в състояние да бъдеш в неговите обувки. Така полковник Василев представя едно от главните правила на офицерския си опит в работата с личния състав.

„Аз съм на принципа: Знам и мога. Имал съм добри учители, които са се доказали и някои от тях вече са генерали. А съм ползвал и опита на други колеги, които са на същия принцип – знаят и могат”, споделя офицерът.
Родом е от Ямбол, където завършва спортното училище. Имал желание да учи медицина. Кандидатствал, представил се отлично. Но тъй като тогава преминалите през казармата имали предимство дори с тройки, явно щял да остане за по-нататък. Баща му, който бил военнослужещ, и майка му – медицински работник, го насърчили да кандидатства във военното училище: Имаш отлични оценки от спортното училище, отличен и по химия, няма как да не влезеш. Така и станало. Не съжалявам, категоричен е полковник Василев.
През 1996 г. завършил военното училище и поел към армейския строй с лейтенантски пагони и специалност инженер-химик. До 2002 г. бил началник на разчетно-информационна група във Втора ПВО дивизия. След това заемал редица длъжности в Главния разчетно-информационен център на СВ, във формированието за ЯХБАЗ и Е в Мусачево. Завършил Военна академия, след което служил в отделение „Бойна подготовка” на 61-ва Стрямска механизирана бригада, в отдел „Бойна подготовка” в Командването на СВ. Пет години бил началник на Оперативния архив на Българската армия към СКС, а от 22 декември 2024 г. е на сегашната си длъжност. Междувременно през 2022 г. завършил магистратура по финанси в СУ „Св. Кл. Охридски”. „Целта ми беше да науча нещо ново. Ние, офицерите, трябва да имаме достатъчно знания и умения не само във военната професия, но да бъдем адекватни и на това, което се случва в цивилния живот”, казва полковник Василев.

Със съпругата си имат дете на 8 години, във втори клас. Свободното време прекарва със семейството си.
Колкото до равносметката за службата мнението му е категорично: „В отделение „Бойна подготовка” на 61-ва бригада научих най-много неща. Всеки офицер, завършил Военна академия, трябва да минава през бригадите, преди да заеме длъжности на оперативно ниво. Всичко, което съм изпълнявал в 61-ва бригада, е било в основата на работата ми в СВ и СКС”.