Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Северна Корея заяви, че американският план за противоракетния щит „Златен купол“ е „сценарий за ядрена война“

[post-views]
[post-views]
Северна Корея заяви, че американският план за противоракетния щит "Златен купол" е "сценарий за ядрена война"

Министерството на външните работи на Северна Корея разкритикува плановете за противоракетния щит на САЩ „Златен купол“ като го нарече „много опасна и заплашителна инициатива“, предаде Ройтерс като се позова на севернокорейските държавни медии.

Миналата седмица американският президент Доналд Тръмп обяви, че е избрал проект за изграждането на противоракетна система, която ще струва 175 млрд. долара.

Планът за „Златния купол“ е „типичен продукт на „Америка на първо място“ (стратегията на президента Тръмп – б.ред.) – върхът на самодоволството, арогантността, високомерието и произвола, и е сценарий за ядрена война в Космоса“, заяви Институтът за американски изследвания към външното Министерство на Северна Корея, цитиран от държавната информационна агенция КЦТА.

Целта на противоракетния щит е да използва мрежа от стотици сателити, кръжащи в орбита със сложни сензори и прехващачи, които могат да унищожават приближаващи се вражески ракети, изстреляни от страни като Китай, Северна Корея и Русия, припомня Ройтерс.

Миналата седмица Пекин заяви, че е „сериозно обезпокоен“ от проекта и призова Вашингтон да се откаже от него.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани