Някои азиатски страни отделят все повече средства за отбрана и военни разработки в отговор на влошаващите се перспективи пред сигурността, пише в годишен доклад на базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания, предаде Ройтерс.
Тези държави разширяват външните си индустриални партньорства, които остават жизненоважни за тях, но крайната им цел е да развият военното си производство така, че то покрива всичките им нужди.
„Конфликтите в Украйна и Близкия изток, наред със изострянето на стратегическото съперничество между САЩ и Китай и влошаването на ситуацията, свързана със сигурността, може да предизвика нарастваща вълна от отбранително-индустриални партньорства“, пише в доклада, озаглавен Оценка на регионалната сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион.
Според експертите тлеещите огнища на конфликти създават „конкурентна динамика в областта на сигурността“ и съответно пораждат нуждата всяка държава да развие военния си капацитет, за да може да се отговори на заплахите.
Между 2022 г. и 2024 г. разходите за отбранително оборудване и научноизследователска и развойна дейност в Индонезия, Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам са се увеличили с 2,7 млрд. долара, достигайки 10,5 млрд. долара. Въпреки наблюдавания скок разходите за отбрана на тези държави през 2024 г. възлиза средно на 1,5% от техния БВП, като този дял остава относително непроменен през последното десетилетие.
В доклада, публикуван преди откриването на ежегодния форум за сигурност и отбраната „Диалог Шангри-Ла“, който ще се проведе в края на седмицата в Сингапур, се посочва, че страните от Азиатско-тихоокеанския регион все още разчитат на внос на повечето основни оръжия и оборудване. Поръчките варират от подводници и бойни самолети до дронове, ракети и съвременна електроника за наблюдение и събиране на разузнавателни данни.
Очаква се неофициалната среща в Сингапур да мине под знака на нестабилността, пораждана от продължителния конфликт в Украйна, политиката на Вашингтон областта на сигурността и напрежението около Тайван и Южнокитайско море.
В проучването се посочва, че Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) се активизират и стават все по-ефективни, въпреки че европейските компании имат значително и разширяващо се регионално присъствие чрез трансфер на технологии, съвместни предприятия и лицензирани сделки за сглобяване.
Източник: bta.bg