Турция подкрепя решението на НАТО да увеличи повече от два пъти разходите си за отбрана до пет процента от БВП до 2035 г. и вече надхвърля предишния показател от два процента, заяви днес източник от турското министерство на отбраната, цитиран от Ройтерс.
Вчера съюзниците от НАТО се споразумяха да повишат колективната си цел за разходи до пет процента от брутния вътрешен продукт през следващото десетилетие, като се позоваха на дългосрочната заплаха, която представлява Русия, и на необходимостта да се засили гражданската и военната устойчивост.
„Турция е над целевия критерий от два процента по ангажимента за разходи за отбрана“, заяви източникът. „В качеството си на втората по големина армия в НАТО, Турция е сред петте най-големи вносители на средства за операциите и мисиите на алианса“, добави той.
Източникът заяви още, че Турция е изпълнила всички свои цели по отношение на способностите на НАТО и продължава да инвестира в развитие на отбранителната индустрия и научни изследвания. Тя планира да разшири многопластовата мрежа за въздушна защита в цялата страна, съсредоточена около националния проект „Стоманен купол“.
„Инвестираме в системи за противовъздушна отбрана, хиперзвукови, балистични и крилати ракети, безпилотни наземни, морски и въздушни системи, както и в следващо поколение самолетоносачи, фрегати и танкове“, заяви източникът.
Новата цел на НАТО включва най-малко 3,5 процента от БВП за основните разходи за отбрана, а останалата част ще бъде изразходвана за инфраструктура, свързана със сигурността, с цел подобряване на гражданската подготвеност и устойчивост.
Източник: bta.bg