Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Самосбъдващото се проклятие на Кремъл

[post-views]
[post-views]
Институтът за изследване на войната: Русия предложи да посредничи между Израел и Иран, за да подобри отношенията си със САЩ

На международната сцена това беше много интензивна и динамична седмица, с множество събития на високо ниво и геополитическо напрежение. От ескалацията на израелско-иранския конфликт и ударите на САЩ срещу ядрените съоръжения на Иран, до историческата среща на върха на НАТО в Хага, до очакваното бъдещо удвояване на отбранителните разходи от страна на членките на Алианса и подкрепата за Украйна на срещата на Европейския съвет, всичко това беше предизвикателство за дезинформационната машина на Кремъл. С тази констатация започва редовният седмичен доклад на експертната група за борба с руската дезинформация към Европейската служба за външни действия.

И така, Кремъл направи това, което умее да прави най-добре. Той се върна към прокарването на стари лъжи за предполагаема западна агресия и привидно вечната жертва на Русия. Всъщност Москва се опита да използва широката международна видимост на тези събития на високо ниво, за да придаде достоверност на своя изкривен мироглед.

Фалшивият наратив за предполагаемо разширяване на НАТО и агресия срещу Русия отдавна е един от основните елементи, използвани за подбуждане на обсаден манталитет, за да се мобилизира подкрепа за политиките на Кремъл, особено за воденето на неоправданата агресивна война срещу Украйна. Преди срещата на върха на НАТО на 24-25 юни, дезинформационните рупори на Кремъл отново се опитаха да представят отбранителните усилия на съюзниците като агресивни към Русия и да създадат усещането, че увеличените разходи за отбрана са ясен индикатор за агресивните намерения на НАТО. В репертоара на Кремъл се пускаше и друга стара хитрост – странното твърдение, че самото съществуване на НАТО е заплаха за Русия. Или, какво ще кажете за това – НАТО създаде мита за руската агресия, защото иска да контролира парите на данъкоплатците. Или пък това – разходите за отбрана на НАТО ще вдигнат дълга до непоносими нива и ще съсипят Европа.

Някои прокремълски коментатори се опитаха да осигурят известен оптимистичен противовес на мрачния наратив за исторически безпрецедентния бум на разходите за отбрана на НАТО. Те се заеха или да прокарват подвеждащия наратив, че НАТО е разделена и тези предполагаеми разделения са екзистенциална вътрешна заплаха за Алианса, или да омаловажат значението на договорените нива от 5% от БВП за отбрана. Това обаче е само пожелателно мислене, като се имат предвид резултатите от срещата на върха.

В крайна сметка, като следва империалистическа външна политика, упражнява заплахи, насилие и агресия срещу своите съседи, и едностранно започна най-голямата война в Европа след Втората световна война, Русия създаде самосбъдващо се проклятие. Колкото повече Москва се самоубеждаваше, че НАТО има агресивни планове срещу Русия, толкова по-агресивна ставаше кремълската политика, а непростимите действия на Путин принудиха съюзниците от Алианса да увеличат разходите за отбрана до исторически връх.

И никаква прокремълска дезинформация и манипулация на информацията няма да накарат тази проста истина да изчезне. (БА)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани