Консерваторите завоюваха историческа победа на изборите във Великобритания. Управляващите могат да разчитат на абсолютно парламентарно мнозинство и вече имат необходимия мандат да доведат Брекзит докрай. Новият стар премиер и партиен лидер Борис Джонсън се зарече да работи ден и нощ, за да оправдае доверието на избирателите.
След пълното разпределение на мандатите, Консервативната партия има 365 представители в 650-местната Камара на общините. Това е с 47 места повече от настоящия парламент и много над необходимите за абсолютно мнозинство 326 депутатски кресла.
Това е едно от най-убедителните мнозинства за Торите от десетилетия и по-конкретно от последния мандат на Маргарет Тачър в края на 80-те. Успяхме, излязохме от задънената улица, заяви в победната си реч премиерът Борис Джонсън. Той определи изборния резултат като ново начало за страната и подчерта, че Великобритания излиза от Европейския съюз през януари, „без ако и без но“.
Борис Джонсън – премиер и лидер на Консервативната партия:
„Смятам, че това ще се окаже исторически момент, който ни дава възможност да изпълним демократичната воля на британците и да реализираме потенциала на целия си народ. И точно това ще направим сега.“
Джонсън благодари на всички избиратели, подкрепили програмата му и се ангажира да оправдае доверието им като формира „правителство на народа“. Основният опонент на консерваторите – Лейбъристката партия, загуби 59 от депутатите си и вече разполага с едва 203 кресла. Лидерът Джереми Корбин определи загубата като изключително тежка и без да крие разочарованието си заяви, че в следващите избори няма да води партията.
На трето място остана Шотландската национална партия, която получи категоричната подкрепа на цялата област и увеличи броя на представителите си до 48. Либералните демократи също претърпяха тежка загуба и остават само с 13 депутати, като дори партийният лидер Джо Суинсън загуби мястото си в Камарата на общините.
Джонсън свика предсрочни избори с идеята да преодолее парламентарната блокада и да успее да доведе Брекзит докрай на 31 януари, както гласи сделката му с Брюксел. Рискът му се оказа оправдан и около 46 млн. души упражниха правото си на глас. Въпреки прогнозите, че мнозина няма га го направят заради лошото време, избирателната активност беше доста висока, като от сутринта до края на изборния ден пред секциите се извиваха опашки.