В края на миналата година в МО се проведе церемонията по награждаването на най-добрите спортисти с пагони на България. През миналата година отлично се представиха отборите от Сухопътни войски и това е повод да разговаряме с ръководителя на тези тимове подполковник Желязко Желев.
– Г-н подполковник, през 2019 г. след проведените седем Държавни военни шампионата отбор на Сухопътни войски завоюва първото място в крайното комплексно класиране. Каква е същността на тези шампионати?
– Физическата подготовка е основен вид подготовка и е неразделна част от воинското обучение и възпитание. Военно-спортните състезания са мястото, в което най-добре подготвените военнослужещи показват своите умения. През годината се провеждат седем Държавни военни шампионати – по ски, дуелна и щафетна стрелба, стрелба с пистолет „Макаров”, ориентиране, военен трибой, волейбол и футбол. В тези шампионати вземат участие 14 отбора от Българската армия. След тяхното приключване според спечелените точки от всеки отбор се прави крайно комплексно класиране.
– Как оценявате усилията на военнослужещите от СВ и каква е вашата роля за цялостната организация през миналата година?
– За нас в СВ изминалата 2019-а беше успешна година. С много усилия и сериозна организация Сборният отбор на СВ завоюва почетното първо място в крайното комплексно класиране, а отборът на 61-ва механизирана бригада е трети. Постигнатите успехи показват волята и желанието за победа на нашите военнослужещи. А относно моите усилия в организацията – аз съм удовлетворен, щастлив и благодарен. Удовлетворен от свършената работа. Щастлив от постигнатите резултати и класирания. Благодарен, първо, на всички военнослужещи, които взеха участие в различните отбори и положиха много усилия. Благодарен на Командването на СВ и на моите колеги от отдел „Подготовка на войските” в КСВ, защото повечето от тях взеха дейно участие през цялата година. Не на последно място – благодарен съм на командирите на формированията от СВ, които съдействаха за провеждането на тренировките на отборите в техните формирования.
– Кои са те?
– Аз държа да изброя всеки един от тях: бригаден генерал Деян Дешков – за подготовката на отборите по дуела и щафетна стрелба и волейбол; полковник Димитър Кацаров – за отбора по ски; полковник Росен Арабаджиев и подполковник Иван Тишков – за отбора по стрелба с пистолет „Макаров”; полковник Добромир Добрев и полковник Любомир Вачев – за отбора по военен трибой; полковник Лъчезар Мишев – за отбора по футбол.
Надявам се, че тези, които може би съм пропуснал, няма да ми се разсърдят, но още веднъж благодаря на всички.
– Какво се промени в СВ през 2019 г. в работата за физическата подготовка на военнослужещите?
– Що се отнася до СВ, голямо внимание се отделя на военноприложните дисциплини и особено на преодоляване на единната пътека с препятствия.
Започна процес на обвързване на кариерното развитие на военнослужещите с оценките по основните дисциплини. Една от тях е оценката по ФП. По отношение на участието ни в общоармейските шампионати и първенства не бих казал, че се промениха много неща. Ние просто продължихме започнатото преди две години поставяне на физическата подготовка и индивидуалните тренировки на военнослужещите на много по-широка основа. Другото нещо, на което заложихме и ще продължим да развиваме, е в нашите отбори да се включват все повече млади и нови военнослужещи за сметка на опитните взводни и ротни командири или офицери от щабовете на формированията. Не искам да забравя една наглед малка, но с голямо значение промяна – вътрешно класиране в СВ от проведените през годината състезания.
И тук идва най-интересното. За 2019 г. комплексен победител в СВ е отборът на Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, което показва, че може да победиш формирования с доста по-голям личен състав и възможности.
– Искате да кажете, че пътят напред е работа с младите войници…
– Системната работа с всички категории военнослужещи е гаранция за постигане на добри резултати. Не бих желал да разделям военнослужещите на млади и такива с по-голям опит, а на можещи и такива, желаещи да повишават физическата си подготовка. Тук основна роля имат командирите от сержант до капитан, защото те са основният обучаващ състав на войниците. Указанията, дадени от Командването на СВ, са не само определяне на представителни отбори, а акцентиране на съревнованията между взводовете и отделенията във формированията. Участието на военнослужещ в отборите на СВ е чест не само за самия него, но и за формированието, в което служи.
Състезанията от вътрешния календар на СВ, в който основно се акцентира върху военноприложните дисциплини – стрелба, военен трибой, най-добър снайперски тим и тактически многобой са последният етап от един дълъг процес.
– Споменахте тактически многобой?
– Тази година го проведохме за втори път в чест на празника на СВ – 19 ноември. Участваха отбори от по пет военнослужещи от всички формирования на СВ. Всеки път ще добавяме по нещо ново, за да доразвиваме уменията на участниците.
– А какво ново ще има към държавните военни шампионати през 2020 г.?
– През юни 2020 г. ще бъде проведен за първи път държавен военен шампионат по „Тактическа стрелба” на УЦ „Анево”. Наред с шампионата по военен трибой, който сигурно се провежда от повече от 40–50 години в Българската армия (аз съм участвал в отбора на Трети армейски корпус през 1995 г.), трябва и да работим върху това, което е необходимо като подготовка на българския войник, съобразено със задачите му през 2020 г.
– Какво друго в областта на спорта се случи в СВ през 2019-а?
– Ще спомена няколко много ценни за нас състезания и класирания. През март за първи път представителният отбор на СВ завоюва четвърто място в комплексното класиране на 71-вия Международен шампионат по ски на алпийските подразделения за „Наградата на приятелството” в Италия.
По същото време други военнослужещи от СВ взеха участие в международното състезание на планинските пехотни подразделения EDELWEISS RAID 2019 в Австрия. През август 2019 г. най-добрите стрелци от отбора на СВ участваха в състезание по стрелба с пистолет „Берета” в щата Тенеси, САЩ. Дори и с пистолети, получени предишния ден, и само с една прострелка, състезателите завоюваха престижното четвърто място в крайното класиране.
– Колко е важно за СВ и за Вас лично класирането през 2020 г.?
– Нито класирането, нито купите и медалите са важни за мен. Най-ценното е повишаването на физическата подготовка. Класирането е преходно. Истинската подготовка означава да имаме повече от сто подготвени скиори, повече от сто истински състезатели по дуелна и щафетна стрелба, повече от сто състезатели по военен трибой и останалите военноприложни дисциплини и наличие на стремеж от всички военнослужещи от формированията да бъдат в тези сто. И най-хубавото е, че ние в СВ ги имаме и ще продължим да ги увеличаваме – независимо на кое място сме се класирали.