Полковник д-р Ангел Гозманов e завършил медицина в родния си град Пловдив през 1993 г. Има придобити специалности по „Вътрешни болести” и „Пневмология и фтизиатрия”. Завършил е курс по здравен мениджмънт. Бил е лекар в медицински пункт, началник на бригаден медицински пункт, ординатор в Терапевтична клиника, началник на общо терапевтично отделение, началник на отделение „Пневмология и фтизиатрия“ в клиника по вътрешни болести. От 5 юли 2019 г. е началник на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) – Пловдив, към Военномедицинска академия (ВМА) – София. Разговаряме с полковник д-р Ангел Гозманов по повод Празника на Военната болница – 25 февруари, деня, в който тя е създадена преди 131 години.
Обслужваме най-големия войскови регион в страната, казва началникът на МБАЛ – Пловдив, към ВМА – София
– Господин полковник, за какъв район от страната отговаря Военната болница в Пловдив?
– Основната мисия на болницата е да укрепва, запазва и възстановява здравето на военнослужещите и гpажданските лица от системата на Българската армия. Болницата като структура от ВМА обслужва най-големия войскови регион в страната, който обхваща Пловдив, Карлово, Стара Загора, Казанлък, Смолян, Хасково, Асеновград, Крумово, Граф Игнатиево… В щата ни са медицинските кадри от военните формирования в почти цяла Южна България. През миналата година екипи от болницата участваха активно в осигуряването на множество национални и международни учения, провеждани в различни части на страната.
– Бихте ли споменали колко души обслужвате, като се има предвид, че в региона, който посочихте, са разположени голяма част от военните формирования на Българската армия?
– Болницата ни обслужва около 10 000 военнослужещи и цивилни служители от системата на Министерството на отбраната. През кабинетите на Диагностично-консултативния блок (ДКБ) преминават не само военнослужещи и цивилни служители, но и пенсионирани военнослужещи, ветерани и военноинвалиди, кандидати за кадрова военна служба, а също и лица извън контингента на МО – пациенти по договор с НЗОК. В ДКБ се извършват периодичните медицински прегледи на работещите при вредни за здравето условия и годишните профилактични прегледи на личния състав на формированията. През 2019 г. броят на преминалите пациенти през ДКБ е 30 104, което е с 11% повече в сравнение с 2018 г., като 1/5 са от структурите на Министерството на отбраната и БА. През миналата година в болницата ни стационарно лечение проведоха 4374 пациенти, с 12,62 % повече от 2018 г. Всички количествени и качествени показатели за лечебна дейност са подобрени в сравнение с предходни години, и то в една силно конкурентна среда в Пловдив и региона. А това се случва благодарение както на високо квалифицираните специалисти, които работят в болницата, така и на концепцията на началника на ВМА в лицето на генерал-майор Венцислав Мутафчийски за развитие на периферните военни болници.
– Кои хора имат право да идват на прегледи в поликлиниката и за лечение в болницата?
– Съгласно действащата наредба на ВМА за дейността на МБАЛ, през ДКБ имат право да се преглеждат както контингентът на МО, така и всички здравноосигурени в България и Европейския съюз. За всички от контингента на МО и БА, които имат право на прегледи в ДКБ, не е необходимо да им се издават направления от личния лекар. Останалите граждани, когато се отнася до хоспитализиране, трябва да имат направления от личния лекар.
– Какво предстои на МБАЛ – Пловдив, през тази година?
– Предвиждаме сключване на договор с НЗОК/РЗОК за работа по клинични пътеки на отделението по реанимация. Необходимо е още лекари да преминат обучение за работа с новата апаратура, което ще разшири дейностите във всички клиники и отделения. Новият дигитален рентгенов апарат ще подобри още повече възможностите и конкурентноспособността на отделението по образна диагностика. Бъдещето в хирургията е развитие на лапароскопската хирургия, което изисква повишаване на квалификацията на персонала. Това ще доведе до намаление на болничния престой и по-бързото постоперативно възстановяване на пациента.
Очакваме основно ремонтиране на клиниките и отделенията. Целта на ръководството на ВМА е осъвременяване на останалата апаратура. В медицината успехът при лечението на болни е в екипната работа. Когато няма екип с обща кауза, няма и напредък. Девизът на болницата е здраве, ред и традиции. Нека помним, че сега сме това благодарение на труда на поколения медици и медицински специалисти, които са работили през тези 131 г. И нека знаем, че нашият труд е инвестиция в бъдещето. За мен е чест и удоволствие да поздравя личния състав на болницата с празника и да им благодаря за всеотдайността и положените усилия през годините. Благодаря на ръководството на ВМА за подкрепата, която ни оказват.
Като подарък – нова модерна апаратура
Военната болница в Пловдив получи в деня на Празника си – 25 февруари, нов графично-скопичен рентгенов апарат „Филипс комбидиагноз R-90”. Апаратът е един от най-модерните в България, заяви по време на кратката церемония заместник-началникът на ВМА по лечебната част полковник Владимир Василев. Той даде на болницата и нов бронхоскоп, като допълнителен подарък от началника на ВМА генерал-майор Венцислав Мутафчийски. Преди две години, пак на 25 февруари, болницата получи нов 16-срезов скенер.
През 2019 г. благодарение на ръководството на ВМА болницата придоби нов модерен ехограф с три трансдюсера за ЕХОКГ на коремни органи и щитовидна жлеза, както и нов рентгенов апарат от много висок клас. В отделението по образна диагностика медицинските апарати са свързани в системата PACS, което позволява всеки лекар от болницата от стационарния си компютър в отделението да разглежда образите.