Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Наш възрожденец в Музея на мадам Тюсо

[post-views]
Наш възрожденец в Музея на мадам Тюсо
Favicon_File

Венцислав Жеков

Малко преди Освобождението ни от османско владичество в София са обесени четирима софийски книжари. Петият – Никола Вардев, се спасил по чудо. В местността „Капана”, близо до дюкяна си, е обесен Стоян Недялков Вардев по прякор Табака. На вратата на книжарницата му, край пътя за Бистрица, е обесен Никола Крушкин-Чолака. Георги Стоицев увисва на бесилото на „Шарен мост” – днес Лъвов мост, а техният сътрудник Киро Селянчето пък обесили на Конския пазар.
1Стоян Табака започва разпространяването на „Народна песнопойка” със стари хайдушки песни заедно с Никола Вардев. С продажбата ѝ се залавят още Никола Крушкин, Киро Геошев – Селянчето, и Георги Стоицев.
В конака в София пристига донос срещу Стоицев. Историята нататък накратко е следната: Залавят го около Радомир. При разпита той отрича абсолютно всичко, но съдът успява да разбере от майка му, че песнопойките се разпространяват не само от него. Тогава арестуват и останалите. Присъдата е смърт чрез обесване.
На 15 ноември 1877 г. Стоян Недялков – Табака, облечен като за празник, тръгва пръв към бесилката. За да повдигне духа на приятелите си, той се провиква: „Не се боя! Бесилката ми е причастие!”. 
Героизмът на софийските книжари по време на обесването прави силно впечатление на английския репортер на в. „Стандарт”, който след това откупува дрехите, с които е облечен Стоян Табака, и ги подарява на музея на мадам Тюсо в Лондон. И това е българското присъствие в Музея на  восъчните фигури, където най-старият експонат е на Волтер. 
Поразително е спокойствието, с което Табака приел съдбата си. Когато го повикали, за да го окачат на въжето, той изтърсил цигарето си, мушнал го в пояса си и навел доброволно главата си. Първоначално, когато английският журналист поискал дрехите на обесения, му било отказано. По-късно обаче той успял да ги откупи. Докато Стоян още висял на бесилото, туркините водели децата си да видят обесения, а очевидци описват, че някакво циганче дрънкало на дайрето си и играело кючек покрай бесилката!
И именно тук за първи път се появява българската следа с дрехите на Стоян Табака. Дали е имало негова восъчна фигура, не е ясно, но е сигурно, че това е първият българин, който, така да се каже, „пробива“ в този световноизвестен музей. 
След Освобождението на България възрожденецът Христо Г. Данов, родоначалникът на книгоиздаването, предлага на мястото на някогашния Шарен мост да се изгради паметник на обесените книжари. Това е днешният Лъвов мост в София. Лъвовете символизират именно четиримата обесени от турците българи книжари. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани