Инженерните специалисти от 91-ви батальон се подготвят за командно-щабното учение „Марица 2020”
Поради многото задачи, които изпълняваме в момента, не сме предвидили голямо тържество за 2-годишнината на поделението, но пък и няма как да не отбележим празника. На тържеството са поканени и американски военнослужещи, участници в многонационалното учение „Корнър стоун (Крайъгълен камък) 2002″. Думите са на първия командир на инженерното формирование в Пловдив полковник Вартерес Кочиян, казани в навечерието на 1 април 2002 г. Тогава бяха изминали само две години от създаването на 91-ви позиционен полк, а той вече бе домакин на голямо международно инженерно учение, започнало на 18 март и продължило до 31 юли. В него участваха военнослужещи от Албания, България, Гърция, Италия, Македония, Румъния, Турция и САЩ.
Всъщност новосъздаденото формирование се изправи пред
първото изпитание
още предишната година, когато 30 военнослужещи бяха на „Крайъгълен камък 2001″ в Албания за времето от 2 април до 31 юли.
След това, на „Крайъгълен камък 2002″ , задачите бяха трудни и разнообразни. В района на полка воините ремонтираха битов корпус, хранителен блок и лечебница. Водиха учебни занятия и извършиха взривявания на скални почви в кариерата на Асеновград. Изградиха мостове край селата Синитево и Огняново. И ги нарекоха мостове на мира и сътрудничеството. Обновен бе домът за деца, лишени от родителски грижа „Ана Гиздова” в Брацигово. Обектите се финансираха от американците, дори храната се осигуряваше с техни средства…
91-ви позиционен полк в Пловдив бе създаден на 1 април 2000 г. като рожба на реформата в Българската армия и започна да пише своята достойна история „на чисто”,
защото нямаше предшественици. И оттогава минаха 20 години, през които се редяха занятия, операции, сертификации, учения, мисии… и реорганизации. От 1 юни 2008 г. полкът бе редуциран в 91-ви батальон от състава на 55-и инженерен полк в Белене. След тази дата имаше и други организационно-щатни промени.
Трудно е да се изброят
най-паметните събития
през годините. Подготвени бяха инженерни взводове, които участваха в операцията на Международните сили за сигурност КФОР в Косово, под командването на НАТО. Сертифицирано бе командването на батальона за участие в операции на Европейския съюз. Често бе задействана модулната група за унищожаване на невзривени боеприпаси.
В операция „Феникс” през 2005 г. тимове от инженерното формирование разчистиха след наводнение коритото на река Марица и възстановиха нормалния отток на водата. Освободиха затлачените подходи на два моста в Костенец. Коригираха коритото на река Яденица в Голямо Белово. Изградиха защитна дига на река Марица. Възстановиха разрушен коларски път между селата Оризари и Кадиево… И сред обществеността започна повече да се говори за инженерните специалисти в армията.
Не може да не се спомене операция „Съвместни усилия” през 2013 и 2014 г. Нейната цел бе изграждането на инженерно-техническо съоръжение на българо-турската граница. През първия етап в изключително трудни условия бяха разчистени подходите към границата и пътищата около нея. След това бе монтирана самата ограда. И отново в центъра на интереса на българските медии бяха инженерните специалисти.
В последните години военнослужещите от 91-ви батальон
от състава на 55-и инженерен полк продължават своите участия в международни изяви. Те
представят достойно
Българската армия и въоръжените ни сили и са уважавани от своите съюзници и партньори от другите армии. Членове са на Многонационалното интегрирано логистично формирование за обща инженерна поддръжка IEL MILU. То е съставено от инженерни формирования от Румъния, Грузия, Хърватия и България и е създадено, съгласно меморандума за разбирателство от 2007 г. между четирите страни. Всяка година се организират по две командно-щабни учения на ротационен принцип в държавите членки от меморандума, под ръководството на водещата нация Румъния. През 2018 г. инженерното ни формирование бе домакин на командно-щабното учение „Пълдин” на IEL-MILU, което се проведе заедно с КЩУ „Марица-18”.
През миналата година електротехническият взвод от 91-ви батальон участва от 1 до 14 юни в учението Capable Logistician 2019 в Полша, заедно с 11 многонационални формирования, подобни на IEL-MILU, в които бяха включени около 3 хиляди военнослужещи от 26 страни. А през септември 2019 г. инженерни специалисти от батальона бяха участници в голямото многонационално учение „Родопи” в района на Смолян.
През юни тази година сме планирали КЩУ „Марица 2020”. То е на тема: „Участие на инженерен батальон в отбранителна операция на сухопътния компонент”. Ръководството ще бъде от офицери от 55-и инженерен полк. А по традиция, през октомври и ноември са предвидени ротните ни тактико-специални учения и полевите лагери, заяви командирът на 91-ви батальон подполковник Петко Петков. Той поздравява военнослужещите и военните служители от формированието с празника – 1 април, и им пожелава здраве, нови успехи и все така да са отдадени на своята професия.
Остава и пожеланието да не се сещаме за инженерните специалисти само по време на беда. Те се нуждаят от модернизация и по-голямо окомплектоване с военнослужещи. Защото изграждат своята подготовка всекидневно. Защото и с малък състав изпълняват същите отговорни задачи.
Изпълниха реални задачи в полеви условия
През ноември миналата година воините от 91-ви батальон проведоха на полигон „Корен” двуседмично полево обучение. Инженерните специалисти преминаха занятия по кормуване и маскировка, по техническа и по тактико-специална подготовка. Под ръководството на командира на формированието подполковник Петко Петков бяха проведени ротни тактико-специални учения.
Накрая се състоя тактико-специалното учение „Марица-19” на 91-ви батальон под ръководството на командването на 55-и инженерен полк. В непозната обстановка воините натрупаха ценен опит, показаха своите възможности и повишиха способностите си за изпълнение на реални задачи на местността.
По време на полевото обучение, освен типичните за формированието инженерни задачи, военнослужещите възстановиха съществуващи колонни пътища и прокараха нови колонни пътища. Те бяха в интерес на полигона и формированията, които идват на занятия и учения на „Корен”.
И хан Аспарух мотивира воините
В района на 91-ви инженерен батальон има многобройни паметници, скулптури и пана. Забележителни са бюст-паметниците на всички български ханове и царе. Внушителен е паметникът на хан Аспарух. Той е дело на Вежди Рашидов от времето, когато известният скулптор е бил войник в тогавашната строителна дивизия. Част от нейния район е наследил инженерният батальон. Отредено е полагащо се място и за паметника на Кольо Фичето. Наследството е впечатляващо, но то се и обогатява. Със собствени средства воините изградиха параклиса „Свети Георги”. Оборудван бе физкултурен салон с уреди за фитнес. Несъмнено, благоустроеният район дава отражение върху воините и цивилните служители. Когато те всекидневно се докосват до красотата и българската история, всички задачи се изпълняват с по-голяма мотивация.