Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Николай Наков:Техниката не може да замени човека

[post-views]
Николай Наков:Техниката не може да замени човека
Favicon_File

Венцислав Жеков

Имаме нагласа за увеличаване на персонала 
в рамките 
на новия 
петгодишен период, казва управителят на фирма „МОБА“

n.n.- moba– Г-н Наков, какво е новото във фирма „МОБА“, с какво можете да се похвалите?
– Има нов закон за публичните предприятия от 3 октомври 2019 година и правилник за неговото прилагане в сила от 5 май тази година, в резултат на които Министърът на отбраната обяви конкурс за избор на нов управител на фирмата. Мандатът ми изтече през месец юни и след конкурса, който спечелих, подписах нов договор за управление за петгодишен период. Има нови моменти, отразени в концепцията, която представих на конкурса. На първо място е оперативна дейност – за охрана и сигурност. На второ място е утвърждаването на финансовата устойчивост на дружеството и на трето – инвестиционна политика към обектите, които притежаваме в капитала на дружеството като апортна вноска от Министерството на отбраната. Притежаваме и лиценз за внос и износ на продукти, свързани с отбраната. Това е една допълнителна дейност. В края на септември предстои оръжейното изложение „Хемус 2020“. Имаме вече предварителни разговори с фирми, които идват да представят своята продукция на изложението, а ние ще им съдействаме за вноса на прототипи на оръжия и техника, които ще бъдат представени там. 
– Има ли развитие по дигитализацията на охранителната дейност при Вас и до какво ниво стигна?
– Вече действа смесената система на охрана в обекта „Змеево“. Минаха и експериментални проби. Обучен е съставът и самата система е в ход и дава една изключително голяма сигурност на обекта. Там са поставени необходимия брой видеокамери, има СОТ и алармени системи. Налице са инфрачервени бариери, които ограничават всякакъв достъп в трудно достъпните райони за охранителите В реално време се наблюдават отделните постове и територията на обекта. Това струва пари, но според договора, който имаме с мобилен оператор, съществува разсрочено плащане във времето за 36 месеца. По технически параметри, една такава система има поне 10 години живот. 
– А тази система може ли да замести живата охрана? 
– С тази система намаляваме броя на живата охрана и се увеличава сигурността. Без жива физическа охрана няма как да се получи търсеният ефект. Ако настъпи събитие някъде по системата, тя веднага алармира и има вътрешен автопатрул, който реагира. Тази система е изградена на базата на 4G. Това са новите тенденции, които се налагат в техническите системи за охрана на обекти. 
– Преди време дружеството „МОБА“ имаше известни финансови проблеми. Вие и екипът Ви успяхте да стабилизирате фирмата, но какво е състояние й към момента?moba
– Годишният финансов отчет, който представихме на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, показа, че за календарната 2019 г. дружеството е на печалба с 91 хил. лв. Финансовият отчет за първото тримесечие на настоящата година и докладът към него показа, че сме с 222 хил. лв. на счетоводна печалба. Това създава чувството за по-голяма сигурност.
– Отрази ли се по някакъв начин пандемията от COVID-19 на дейността на фирма „МОБА“?
– Отрази се, защото на всеки 12 часа в денонощието имаме около 850 човека на терен – това са охранители. Разработихме оценка на риска и отделихме финансов ресурс за дезинфекция и предпазни маски на всеки пост. Възрастовият състав на нашите охранители ги поставя в рисковата група. До този момент нямаме случай на заболял наш служител.
– Как стои въпросът с работната заплата и осигуровките при вас?
– До сега минималната работна заплата за цялата страна беше една и съща. Сега обаче се планира тя да се определя по браншове. Това ще наложи някои промени, какви, ще видим.
– Кои са най-тежките обекти, които охранявате?
– Всички обекти са тежки, в този смисъл, че отговорността е една и съща навсякъде. Обекти, които изискват въоръжена охрана и по-голяма степен на сигурност, са първостепенни и такъв е например полигонът „Змеево“. Там има много охранители, въоръжена охрана. Голям е и периметърът за охрана. Именно заради това там приоритетно се изгради тази система за сигурност с технически средства. На второ място бих посочил „ТЕРЕМ-Ивайло“ във Велико Търново, защото се намира на територията на войсково формирование, но в същото време там има и много техника, има видео-наблюдение и охраната трябва да е много прецизна. На Чешнегирово имаме обект, където се провеждат доста учения, наши и международни. Това изисква напрегната дейност на охранителния състав. Не са за подценяване и обектите ни, на чиято територия има движими и недвижими вещи. Те са обекти с висока степен на риск, защото има опити за набези от криминогенния фактор. Всеки един обект си има своята специфика. 
– Как се справяте с прогнозирането на евентуални проблемни ситуации, всъщност, до колко е възможно подобно прогнозиране?
Преди година и половина ние направихме оценка на риска на всички обекти, които охраняваме. Именно на тази основа направихме и степенуване на охраняваните територии и сгради. При приемането на нови обекти сега правим обстойно охранително обследване и оценяваме риска. 
– Какво предстои пред дружеството „МОБА“ в по-близък план и в по-далечна перспектива?
– Важно ни е да оценим цялата система за техническа охрана на обектите. Ще трябва да се оптимизира щата на охраната. Ще затегнем и финансовата дисциплина на дружеството. До тук сме били изрядни длъжници на банката по оперативния овърдрафт, който през този месец приключихме. Основна цел е да имаме ясна концепция, конкретна бизнес програма и как да работим в условията на пандемия. Най-важното за мен е да запазим здравето на хората. 
– Вървим ли към времето, в което СОТ-а и камерите ще заменят живата охрана?
– Не, техниката няма да замени човека, това е както с компютрите, все пак, някой трябва да управлява компютъра. Тенденцията е да се намалява физическата охрана, но трябва да има хора за реакция и да водят наблюденията. За мен най-добре е двата вида охрана да се съвместяват. Крайният ефект за нас е по-високата степен на сигурност на обектите, а това се получава, когато хората и техническите средства действат в синхрон. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани