„Приемането на изменения и допълнения в закона за резерва и въвеждането на доброволна военна служба е един опит за разрешаване на някои от наболелите проблеми в Българската армия. За голямо съжаление, поради непоставяне на обществен дебат, а може би и по други причини законът не беше приет с пълен консенсус. Не ми се иска да повярвам, че с това политиците се опитват да се покажат като старателни и деятелни пред своите избиратели по въпросите на армията. Не мога да кажа и за някакъв професионален дебат по този въпрос (поне аз за такъв не съм чул). Това каза в специален коментар за вестник „Българска армия“ бившият началник на ГЩ на БА генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров.
„Винаги съм казвал, че колкото и партиите да имат свои различни политики, съществуват и области от националната сигурност, където трябва да се обединят, ако не в подробности, то поне по съществените въпроси. Затова и въпросът с въвеждането на доброволна военна служба крие немалко опасности“, твърди генерал Тотомиров.
По думите му трудно е за всеки офицер, който е обучавал наборни войници, да си представи, че само за 6 месеца е възможно да се премине начална и специална военна подготовка и да се изпълняват задачи в разчетите и екипажите на действащите формирования. Още по-трудно е да си представим, че при сегашната и бъдещата модернизация на армията резервистите могат да бъдат и само със завършено основно образование – 7. клас.
„Някои ще кажат, „че в армията всичко е възможно, стига да има заповед“. Сигурно е така, след като много се научиха да заповядват, но не и какви решения да взимат. Ако сме отговорни пред военната сигурност на държавата, трябва да оценяваме много прецизно това, което искаме да постигнем. Тези резервисти трябва да бъдат така подготвени, че да могат (ако се наложи) да попълнят разчетите и екипажите. Не знам, доколко военните професионалисти предварително са дебатирали текстовете в закона и как са прогнозирали тяхното изпълнение. И най-вече какви ще бъдат ползите за БА.
Трудно ще бъде и за тези, които ще се занимават с подготовката на базата, която поради безотговорност в стопанисването е доведена до негодност“, смята генерал Тотомиров.
Според него трябва и да се предположи, че динамиката в подготовката на войника на доброволна военна служба ще бъде много по-голяма (в сравнение с професионалния войник) и по-скъпа. Затова много добре трябва да бъдат подготвени тези, които ще обучават, а и тези, които ще планират средствата.
„Сега политиците подадоха „топката“ в полето на военните. От тях до голяма степен зависи привеждането на закона в действие. Въпреки съмненията, които по-горе изразих, смятам, че при определени специфични условия и желания законът успешно може да бъде приложен. Трябва да се търси и да се намери необходимият баланс между това, което искаме, и това, което можем да постигнем“, твърди бившият началник на ГЩ на БА генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров.