Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Министър Светлан Стоев: България остава убеден поддръжник на процеса на разширяване на ЕС с държавите от Западните Балкани

[post-views]
Министър Светлан Стоев: България остава убеден поддръжник на процеса на разширяване на ЕС с държавите от Западните Балкани

„България остава убеден поддръжник на процеса на разширяване на ЕС с държавите от Западните Балкани“. Това заяви министър ът на външните работи Светлан Стоев на провелата днес в Брюксел работна среща на външните министри от Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ), организирана от ротационното гръцко председателство. „България подкрепя приоритетите на гръцкото председателство на ПСЮИЕ. Убедени сме, че те са адекватен отговор на предизвикателствата, пред които сме изправени в Югоизточна Европа. Развитието на инфраструктурата и изграждането на транспортни връзки със страните-участнички от Процеса са важен фактор за икономическото развитие, социалното и регионалното сближаване“, изтъкна първият български дипломат, като припомни значението на постигнатото до момента в рамките на Берлинския процес за Западните Балкани. Той отдаде ключово значение на добросъседските отношения като основополагащ принцип както в регионалното сътрудничество, така и  в процеса на присъединяване към ЕС.

България е инициатор за създаването на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа като водещ политически формат за диалог в региона. Началото на инициативата е положено на Софийската среща на министрите на външните работи на страните от Югоизточна Европа (6-7 юли 1996 г.), която приема Софийската декларация за добросъседски отношения, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите.

Преди работната среща в рамките на ПСЮИЕ министър Стоев проведе двустранен разговор със своя колега от Република Северна Македония  Буяр Османи. От българска страна беше потвърдена принципната подкрепа за процеса на европейска интеграция на Република Северна Македония. В същото време беше подчертана необходимостта от постигане на убедителни резултати, които да гарантират ангажираността на Скопие с основни европейски ценности като добросъседските отношения и правата на  човека, включително осигуряване на конституционни гаранции за правата на българите  в Република Северна Македония. Очакваме реален напредък в тази посока, което да позволи на България да даде съгласие за начало на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония.

Източник: МВнР

Най-ново

Единична публикация

Избрани