Румънският външен министър Богдан Ауреску заяви за телевизия Диджи 24, че Румъния няма проблем Руската федерация да инспектира базата в Девеселу, където са разположени елементи на противоракетния щит, но подчерта, че това трябва да стане на базата на реципрочност, тоест съюзниците също трябва да имат право да посетят ракетните бази на територията на Русия.
„Аз не виждам абсолютно никакъв проблем Руската федерация или който и да е друг да дойде да посети Девеселу и да се увери лично, че там няма нищо друго освен това, което сме казали. Не съществува никакъв вид заплаха за Руската федерация“, заяви Ауреску.
„Но същевременно – мисля, че е съвсем логично – има и изискване за реципрочност. Ако Руската федерация се интересува да провери нещо, което мисля, че вече знае, то и ние, съюзниците, включително Румъния, имаме правото да поискаме да посетим ракетните бази, разположени на територията на Руската федерация. Мисля, че това е нормално искане“, добави румънският външен министър.
Изявлението на Ауреску беше направено в контекста, в който според „Уолстрийт джърнъл“ Северноатлантическият алианс е предложил в сряда на Русия мерки за увеличаване на прозрачността и контрола на оръжията, а евентуално споразумение с Москва може да включва извършване на взаимни инспекции, включително в противоракетните бази на НАТО в Румъния и Полша, пише сайтът Хотнюз.
„Това, което мога да ви кажа, е, че ние сме обсъждали от момента, в който беше договорено присъствието на противоракетния щит в Румъния с американските партньори, обсъждали сме открито възможността за мерки за прозрачност и сме обсъждали това включително наскоро със САЩ. Нямаме нищо за криене в Девеселу. Ние винаги сме казвали, че там се намират прехващачи, които се отнасят до възможни заплахи с балистични ракети извън евроатлантическото пространство, тоест не от страна на Русия. Разположението на базата в Девеселу спрямо Руската федерация е такова, че не представлява заплаха за междуконтиненталните или друг тип ракети на Руската федерация и в никакъв случай в тази база не съществуват офанзивни ракети, както твърди Русия“, подчерта още Ауреску.
Той добави, че Румъния не е обезпокоена от искането на Москва НАТО да изтегли силите си от Румъния и България.
„Всъщност самото искане за Румъния и България не фигурира конкретно в предложенията на Руската федерация от декември. Там се говори като цяло за блокиране на политиката на разширяване на алианса, което е недопустимо, защото този факт не подлежи на външно вето и зависи само от алианса и стадия на готовност на кандидатката“, посочи Ауреску.
„При всички случи това, което се намира в Източния фланг, включително в Румъния, или което ще бъде разположено в Румъния като част от усилията за укрепване на Източния фланг, представляват строго дефанзивни мерки. Северноатлантическият алианс е стриктно отбранителен алианс и това е предвидено в договора за основаването на НАТО“, изтъкна още първият дипломат на Румъния.
Източник: bta.bg