Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Първите електромобили тръгнаха

[post-views]

Петте недели на август правят ежегодният летен фестивал „София диша“ тази година уникален. А и той отбелязва петгодишен юбилей. Първата неделя артистичният гъсталак избуя на кръстовището „Малките 5 кьошета“ с основна тема екология. Гъмжилото от посетители сновяха между артистично подредени щандове, големи струпвания на електрически велосипеди, танцуващи групи, играещи и рисуващи деца, състезания, а някои предпочитаха менюто на заведението в баш кьошето – където опитваха жива немска бира или екстравагантни менюта. Имаше и мераклии да произведат електрически ток на уникална инсталация или да вземат първия си урок по йога.

Изненадата, наречена „Екоморфози“,

беше с електрически автомобили – два модела „Рено”. Край тях е Асен Димитров – пояснява, че са част от идеята да се спестява задимяването по улиците. Моделът след зареждане от 3 часа осигурява от 50 до 70 км пробег. Марката е с години на пазара и гарантира надеждност, качество и допълнителни екстри.
На богато отрупан щанд намирам  Снежана Живкова. Участник за пръв път. „Бижута с много море, естествени камъни и корали. Полускъпоценни, комбинирам и минерали, кристали, стъкло. Вземам ги обработени, а съчинявам съжителството им. Подбирам цветове, форми, създавам композиция. Художник съм, но отскоро правя бижута.
До нея пък е работилницата на Михаил Стоянов – „Бамбо Бг”. Фирмата им е съвместно с Васил Дръндаров. „Работим неща от бамбук. Искаме да покажем на живо нещата си. Бамбукът се обработва с машини за метал тъй като е изключително твърд. Но повечето неща се правят ръчно – със „Зеге”. Самоуки сме – почна като хоби, но се превърна в работа.
Васил го допълва: „започнах от парче бамбук. Трева е, макар че прилича на дърво. Направих 1-2 неща, усетих, че мога и други – увлече ме. Отначало вкъщи импровизирах, после ателие, работилница…”
Продават през интернет предимно в чужбина, а у нас – по магазини, галерии.  За материала е важно е да се подбере качеството, формата, размерите. Поръчват го на вносители.
Розмари Демео пък определя себе си като български търсач, измисляч.
sofia_discha2Представя „Българското знание” – българинът да се сети за корена си. Щандът е пълен с шевици, тъкани, наричания, завити на руло, стари български символи. „Събирам стара българска обредност. Имаш ли акъл и работата ако ти носи радост – тя може да те храни и забавлява едновременно. Засилва се интересът към корените през последните 5-6 години. Водя семинари, все повече хора ме търсят и питат. Чувствам се прекрасно.”
Мирослав Ташков пък представя тайландска фирма с уникална концепция за минимално въздействие върху околната среда. Правят играчки от каучуково дърво. От дърво – те са любими на всички поколения. Компанията е 33 годишна, разпространена в над 70 страни, с награди от изложенията в бранша. Засажда гори в Тайланд, рециклира и използва рециклируеми материали, употребява безвредни бои. Работи със слънчева и енергия от биомаса, газификацията подпомага производството, водите се пречистват след боядисването.
Илюстрация и керамика пък води въображението на Мария Йованович. „Българка съм, но със сръбско потекло. Завършила съм Художествена гимназия и академия. В ателието рисувам графика върху керамиката. Керамични изделия работя вече 9 г. И петте недели съм със София диша. Интересът е силен…” „Медената къща” на Никола Николов пък ни показва здравословните принципи на храненето.
sofia_discha3„Предлагаме чист пчелен мед, не е подправян, не е подгряван – както е излязъл от пчелите. Сред другите продукти са лешников тахан с мед, сиропи от мед вместо захар, с лимони вместо лимонтузу. Интересът на софиянци към здравословното хранене и към чистите продукти нараства. Вижда се и на двата фермерски пазара – Римската стена и в кв. Иван Вазов. Имаме пчелин със 100 кошера и можете да ни намерите винаги на тези два пазара…
Димо Димов (фирма Di WOOD – Дървото) представя първите дървени очила в България. Учил архитектурни технологии в Южна Африка 6 години. Там ги видял за първи път. „Но тук са от българско дърво. В наша фабрика правят плоскостите специално за мен – определям дебелината и вида дърво. Сложно и скъпо е, но пък очилата са здрави и хубави. Дизайнът е собствен, правя го от 2 години. Всеки чифт си има жилка уникат. Отделно изписваме собствени имена, години, правим собствени модели. Забавляваме се…”
София Костадинова пък представя Организация за опазване на дивата природа,създадена още от 1960 г. Доброволци като нея ни посрещат с отворени сърца и усмивки. Програмата им обхваща страните през които минава река Дунав. Дописват историята на реките, а новата им инициатива е да се запазят местообитанията  и речните екосистеми. Подържат кампания за опазване на вековните  гори, искат да осигурят популацията на риса – възстановяването му, защото е изчезнал. Възстановяват и популацията на есетрите, живели от времето на динозаврите. „Предлагаме информация, а чрез томболата се самофинансираме. Играещите печелят плюшени играчки – рис, чаши…” споделя София
sofia_disha1„София диша” продължава. В неделя вдруги ден, фестът ще се пренесе на улица „Ангел Кънчев“, след това следват „Пиротска“ (на 17-ти август), „Оборище“ (24-ти август) и „Шишман“ (31-ви август). Всеки от дните на фестивала си има своя тема – литература, визуални изкуства и музика и танц. За останалите четири недели също са подготвени специални изненади.
Лъчезар Лозанов

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани