С националния химн и тържествен строй на летище „Долна Митрополия“ беше открита интензивната летателна подготовка на самолети L-39 и PC-9M на млад летателен състав. В събитието участваха командирът на ВВС генерал-майор Румен Радев, заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Анатолий Кръстев, началникът на отдел „Операции” полковник Красимир Кръстев, командирът на авиобаза „Граф Игнатиево” бригаден генерал Иван Лалов, командирът на учебната авиационна група „Георги Бенковски” подполковник Юлиян Радойски, началникът на факултет „Авиационен” полковник доцент д-р Даньо Лалов, председателят на Българската авиационна асоциация Ангел Георгиев, кметът на община Долна Митрополия Поля Цоновска, полковник о. р. Илия Милушев.
Летателната подготовка се провежда от ноември 2014 г. до април 2016 г. Целта е десетте избрани млади летци да придобият способности в изтребителната авиация, присвояване на класна специалност „Военен пилот I клас” и оптимизиране на ресурсите за подготовката на бойното дежурство по мисията „Еър полисинг” на НАТО.

Денят е особен за българските Военновъздушни сили. Открива се нова ера в родната авиационна история. Събрали сме се на свещено за България място – учебното летище на Долна Митрополия. От тук започва въздушният суверенитет на родината ни. Това заяви генерал-майор Румен Радев в словото си по повод старта на летателната подготовка. Той припомни, че десетилетия наред от това място са поемали по трудния път на летателното майсторство много млади хора, вдъхновени от авиацията. Според него с този старт ВВС започват нещо безпрецедентно. Това е така, защото програмата за летателната подготовка няма аналог. Тази програма е отговор на
огромните предизвикател-ства пред ВВС
в днешно време. А те не са малко. В основата на тези предизвикателства е застаряването на летателния състав, липсата на способности и на достатъчно ресурси за подготовка в изтребителната авиация.
Преди години летците, завършили тук, са отивали по бойните части с нальот от 230 до 250 часа. Независимо от това, дори и с тези часове, те не са имали способности за изтребителната авиация, а са продължавали в по-сложно обучение, на скъпи изтребители, в продължение на пет години. Независимо от това, ресурсите в ония години са били налице. Впоследствие кризата притиска и учебната авиация. През 1996 г. е последният випуск от Долна Митрополия, който завършва с 200 часа нальот. Оттам нататък този нальот прогресивно намалява.
Днес, посочи командирът на ВВС, момчетата завършват с 65 часа. И през последните 15 години е така. Това води след себе си
дълъг процес на обучение
в изтребителната авиация и в крайна сметка средната възраст на летците е достигнала 41 години. Това че шестима от младите летци имат по 200 часа нальот, не решава въпроса, защото те не притежават необходимите способности. За да ги придобият, трябва да тръгнат по трудния и мъчителен път на професионалното израстване в изтребителната авиация, където ресурсите са ограничени. И трудно може да се каже кога ще имат възможност да станат първокласни летци и да преминат най-сложните подготовки. Защото днешните летци в тази авиация, които водят такива подготовки, се броят на пръстите на едната ръка.

Румен Радев и бригаден генерал Иван Лалов
Това не е ситуацията, която искаме, подчерта генерал-майор Радев. Искаме млади летци, с голяма перспектива пред себе си, с широк спектър на способности в началото на тяхната кариера. Така както става във всички авиационни държави.
С тази нова програма тотално се сменя моделът на летателната подготовка. Това е изключително амбициозна и отговорна задача, защото според програмата момчетата трябва да завършат подготовката с
350 часа нальот
В тези часове трябва да има всякакъв вид подготовка, дори такава, която не притежават някои от по-възрастните им колеги в изтребителната авиация. Освен това те трябва да могат да защитят квалификацията „Военен пилот I клас”, да летят при всякакви метеорологични условия – денем и нощем, да усвоят пилотажа, навигацията, да кацат на граждански летища по процедурите на гражданската авиация, да имат групова слетяност, да получат морска подготовка, да владеят стрелба по земна цел от прост и сложен маньовър, да бъдат водачи на група, да могат да действат по въздушна цел, и то на върхова подготовка, да водят свободен маневрен въздушен бой – поединично и в група, да владеят тактическия прехват и прехвата по „Еър полисинг”.
Това е огромната цел. Ако успеем да дадем такива способности на тези млади момчета, ние ще бъдем победители в тази ситуация, подчерта генерал-майор Радев.
Михаил Григоров
Фото Огнян Стефанов