Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Ропотамо“ спира операция „Горски дявол“

[post-views]
[post-views]

Велин Яворски

На 6 март 1945 г. германската армия удря рано сутринта на три места войските на Трети Украински фронт в Унгария. Целта на Вермахта е да бъде спряно настъплението на съветските войски на Източния фронт и по този начин да се удържи Третият райх. Германците кръщават операцията си „Пролетно пробуждане“ , а в действията си срещу Първа българска армия използват името „Горски дявол“. Те са съсредоточили за удара силна групировка, която е усилена с достатъчно количество бронирана техника. Първа българска армия действа в състава на Трети Украински фронт, като съседът й от север е 57-а Съветска армия, а от изток, по долината на река Драва – Югославската народна армия. 

Във военната ни история тези боеве през март 1945 г. са известни като Дравска отбранителна операция, която започва на 6 и приключва на 19 март. 

reka_kartecari
Тежко картечари на позиция по отбраната на Драва
Замисълът на германското командване е със силите на 2-ра танкова армия и на 91-ви армейски корпус да нанесе два спомагателни удара, да обкръжи и разгроми основните сили на 57-а съветска и Първа българска армия. Операцията за ликвидиране на Първа българска армия, както пише Ташо Ташев (неговите научни интереси са насочени към участието на българската войска във Втората световна война 1939-1945 г.) германците провеждат под кодовото наименование „Горски дявол“. В началото на март противникът съсредоточава на южния участък 91-ви армейски корпус в състав от 104-а и 297-а пехотна дивизия, 11-а въздушно-полева дивизия, 1-ва кавалерийска дивизия, 1-ва казашка кавалерийска дивизия, бойна група „Фишер“ и 967-а крепостна бригада. На западния участък германците насочват 2-ра танкова армия с 1-ва и 13-а SS планинска дивизия и дивизията „Бьотхер“. 
На дравския участък се отбранява 4-и корпус с командир генерал-майор Стоян Трендафилов, помощник-командир е подп. Димитър Гилин, началник-щаб – полк. Димитър Братанов. Съставът на българските войски е от 3-а и 11–а пехотна дивизия, 2-ра и 3-а армейска бронеизтребителна дружина, 1-ва танкова дружина, 1-ви армейски пехотен попълващ полк, 1-ви армейски инженерен полк, 2-ро отделение от 1-ви армейски артилерийски полк и дивизион гвардейски минохвъргачки (катюши). На 12 март е включена и 16-а пехотна дивизия. 

harkan_pogrebenie
Харкан. Погребение на редник Таньо Василев от минохвъргачната рота на 24-и пехотен полк
Хитлеристката атака

Хронологично събитията протичат, доколкото е възможно да бъдат подредени те, по следния начин. В 1.20 ч. на 6 март противникът форсира р. Драва при чифлика Дравакож в района за отбрана на 3-а дружина от 11-и пехотен полк и чифлика Попа, където се отбранява 3-а дружина от 41-ви пехотен полк. До 3.00 ч. германските войски успяват да се закрепят на северния бряг на р. Драва с 523-и пехотен полк и започват да прехвърлят усилено и 524-и пехотен полк. Рано сутринта противникът навлиза в южната страна на с. Дравасаболч, преодолява канала Фекетвиз, навлиза в с.Дравапалконя, с. Дравачехи и се насочва към с. Гордиша. 3-а пехотна дивизия контраатакува с 2-ра дружина на 11-и пехотен полк и 2-ра дружина на 24-и пехотен полк при с. Дравасаболч и с. Кендердж. В 11.20 ч. противникът атакува с. Ковачхида, отбранявана от 3-а дивизионна инженерно-щурмова дружина. Командирът на дружината поручик Илия Цаков контраатакува и принуждава германците да се оттеглят към чифлика Седен. 
През първия ден на дравския участък действа 297-а пехотна дивизия, която създава плацдарм от 8 км по фронта и 3.5-4 км в дълбочина. През нощта противникът започва преминаването й със 104-а пехотна дивизия, която се насочва към чифлика Дажон, с. Мат и към с. Дравасаболч. На 7 март 41-ви пехотен полк провежда контраатака към с. Сапорша и с. Тешенфа, 29-и пехотен полк към с. Дравачехи и чифлика Седен,11-и и 24-и пехотен полк към с. Дравасаболч и с. Кендердж. До вечерта противникът овладява чифлика Тормащелек и Седен, селата Сапорца, Дравачехи, Дравапалконя, Дравасаболч и Мат. 

Желязната отбрана

На 8 март в боевете е включен 133-и съветски корпус (в състав от 84-а и 122-ра пехотна дивизия). В същия този ден 122-ра пехотна дивизия заедно с 1-ва танкова дружина, 2-ра дружина на 11-и пехотен полк и 2-ра дружина на 24-и пехотен полк започват ожесточени боеве при с. Дравасаболч. Те продължават на 9, 10 и 11 март. Сраженията в този участък от фронта продължават 14 денонощия. Редуват се атака и контраатаки. 

sliven_falspatron
Боец от 11-и Сливенски пехотен полк
На същия този 6 март на западния участък 2-ра танкова армия настъпва в полосата на 57-а съветска армия, като нанася главния си удар в направление на гр. Нагбайом-Капошвар. Противникът настъпва с три пехотни дивизии в първи ешелон, които са поддържани от танкове и щурмови оръдия, и с една дивизия във втори ешелон. Хитлеристките войски с цената на много жертви пробиват отбраната на 299-а съветска дивизия на фронт от 8-9 км между гр. Нагбайом и с. Куташи се вклиняват в дълбочина 6-7 км. На помощ в този критичен момент е изпратен 31-ви пехотен полк с едно артилерийско отделение, които са подчинени на 64-и стрелкови корпус. Българският полк контраатакува и спира настъплението на противника. В следващите няколко дни полкът води ожесточени боеве при селата Кишбайом, Яко, Нагкорпад, Чекел и Сабаш. На 10 март по тревога е вдигнат 44-и пехотен полк и се изнася с камиони на позицията при чифлика Препош и с. Нагкорпад в помощ на 299-а съветска дивизия. Боевете на западния участък завършват на 12 март. 

Замисълът на германското командване

Мнението на военните историци за събитията от пролетта на 1945 г. е, че германците провеждат своето последно масирано настъпление на Източния фронт. Замисълът им е да нанесат три удара по три направления и да разгромят войските на Червената армия. Предвижда се главният удар да бъде нанесен със силите на 6-а танкова армия SS (тя вече се е справила с англичаните в Ардените и прехвърля силни танкови части от Западния на Източния фронт) и 6-а полева армия между езерата Веленце и Балатон. Целта е да се излезе на брега на Дунав и III Украински фронт да бъде разсечен на две части. След като излязат на брега на р. Дунав, главните сили развиват успеха в северна посока и овладяват Будапеща. 
Целта на германското командване е да бъдат запазени за нуждите на Третия райх унгарските нефтени залежи. Те осигуряват на германската армия 80 на сто от нуждите от гориво и смазочни материали. На територията на Австрия има 120 предприятия, които дават военна продукция – годишно те произвеждат 9000 самолета, 17 000 моторни превозни средства. Всеки месец в армията на Германия постъпват близо 850 танка и бронирани машини, повече от 1000 оръдия.

Само факти

Трети Украински фронт при организиране на отбранителната операция използва опита при Курската битка през 1943 г. и боевете за Будапеща

За първи път в Дравската отбранителна операция българската армия формира подвижни отряди за заграждения. В армията има инженерна  щурмова група, в дивизията – инженерно-щурмови взвод, в полковете – пионерно отделение. 

* Кулминацията на сраженията са на 15 март, десетия ден от операцията „Пролетно пробуждане“. Това е датата, когато настъплението на хитлеристката армия спира настъплението си. Българските и съветските войски почти са изтласкали противника от плацдарма при Дони Михоляц. Въпреки опитите Хитлер да бъде убеден, че е необходимо да се извърши прегрупиране на силите, за да се създаде нов „танков юмрук‚ фюрерът продължава да настоява сражението да продължи на първоначалните позиции. Хитлер заповядва да бъдат откъснати от униформите опознавателните знаци на елитните части, които според него са се провалили. Командващият на немската групировка Зет Дитрих отказва да изпълни заповедта му. В нощно цокало той поставя военните отличия на своите командири и го изпраща в Главната квартира. 

Започва настъпателната операция към Виена.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани