Цончо Драгански
първите страници от историята
на полка…
Нямаше много време за организационно изграждане. Всичко се правеше, както се казва – в движение. Още през следващата година взвод от 30 военнослужещи с 15 броя инженерна и автомобилна техника участва в „Крайъгълен камък 2001“. Това бе първото учение на Инженерните оперативни сили, придадени към структурата на многонационалната бригада „Югоизточна Европа“. То се проведе от 2 април до 31 юли в Албания, като през този период бе построен път с дължина 2,8 километра.
През юни и юли 2002 г. полкът бе домакин на второто учение на Инженерните оперативни сили
„Крайъгълен камък 2002“
Имаше и подготвителен период, през който в базовия лагер (района на формированието) бяха вложени значителни сили и средства, за да бъдат осигурени изискващите се по стандартите на НАТО необходими битови условия за настаняване на военнослужещите от страните участнички – Албания, България, Гърция, Македония, Румъния, Турция и САЩ. По време на учението бе ремонтиран съществуващ мост при с. Огняново, построен бе нов железобетонен мост при с. Синитево и ремонтиран дом „Ана Гиздова“ в Брацигово за деца, лишени от родителски грижи.
След това последваха и други учения, в които българските военнослужещи се представиха достойно. През 2005 г. в
операция „Феникс“
те заслужиха признание при ликвидирането на последствията от наводненията през лятото. В тази проява участваха не само модули, но и цялото формирование. В град Костенец инженерните специалисти разчистиха коритото и възстановиха нормалния отток на река Марица на четири застрашени участъка. Разчистена бе река Яденица в Голямо Белово и отделни участъци в град Белово. Изградена бе защитна дига в с. Оризари и направени временни пътища…
От 1 юни 2008 г. полкът бе редуциран в батальон с увеличение на личния състав и стана част от 55-и инженерен полк (дотогава бригада) в Белене. Сега командир на полка е полковник Росен Арабаджиев.
/отляво надясно/ изпълняващият длъжността началник-щаб на батальона капитан Радостин Тенев, заместник-командирът майор Пламен Минчев и заместник-командирът по логистичното осигуряване майор Данаил Стоицев.
Но трябва да се спомене операцията
„Съвместни усилия“
В нея бе ангажиран близо 90 процента от личния състав на батальона. А останалите се занимаваха с охраната на района, основно поета от жените военнослужещи.
Целите, които си бяхме поставили при моето идване преди близо 5 години, са постигнати 100 процента, заяви сегашният командир на 91-ви инженерен батальон подполковник Йордан Йорданов. Убедих се, че няма неможещи хора, има незнаещи. Но когато покажеш на незнаещия нещо как трябва да се направи, той става можещ. И военнослужещите демонстрираха порасналите си умения по време на сертификациите, на ученията и най-вече при операцията „Съвместни усилия“. Всеки един войник, сержант и офицер показа какво може и какво е научил през годините. Лично аз съм удовлетворен от това, което видях. Убедих се, че когато на хората им се обясни какво се иска от тях и как да го постигнат, те го правят с желание, обобщи подполковник Йорданов.
Едно от модулните формирования на батальона – за унищожаване на невзривени боеприпаси, бе задействано два дни преди празника на 1 април. То бе и първото, което отиде край с. Иганово и обезопаси достъпа на разследващите органи до мястото на скорошния инцидент. За отличното изпълнение на задачата с бинокъл бе награден ръководителят на модула капитан Антон Делчев.
През годините инженерното формирование претърпя редица реорганизации. Но подполковник Йорданов е убеден, че батальонът ще го има и в бъдеще, защото през макар краткия си 15-годишен период е доказал, че има място в редовете на Българската армия. Той е в състава на 55-и инженерен полк, но наистина е разположен на стратегическо място и покрива почти цяла Южна България.
През годините от създаването си досега формированието е участвало в редица учения и операции. По-важните от тях са:
„Крайъгълен камък 2001“ – в Албания
„Крайъгълен камък 2002“ – в България
„Крайъгълен камък 2003“ – в Румъния,
„Аdriatic Phiblex 2004“ – в Хърватия
“Allied Action 2005“ – в Испания,
„Спасител 2003“ – в България
„Спасител 2004“ – в Латвия
„Спасител 2005“ – в Грузия
“Седем звезди 2004“ – в Румъния
„Седем звезди 2005“ – в Румъния
„Синият Дунав 2005“ – в Румъния
„Bulgarian Panter 2008“ – в България
„Iel – Milu 2011“ – в Хърватия
„Пълдин 2009“ – в България
„Траен мир 2012“ – в България
„Тримонциум 2014“ – в България
Операция „Феникс“ през 2005 г. – в България
Операция „Горещо лято“ от 2008 до 2012 г. – в България
Операция „Съвместни усилия през 2013 и 2014 г. – в България