Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Армията ни действа на фронт от 1200 км

[post-views]
Favicon_File

Михаил Григоров

Okupaciq Nish
Кайзер Вилхелм II, цар Фердинанд I и генерал-фелдмаршал Август Макензен в окупирания Ниш
В поверителен доклад № 205 на началника на Щаба на Действащата армия генерал-майор Константин Жостов до Министерския съвет от 21 септември 1915 г. за военнополитическата обстановка на Балканите се казва, че в началото на месец септември, непосредствено преди мобилизацията на Българската армия, Сърбия воюва с Австрия и нейната армия се намира по бреговете на реките Дрина, Сава и Дунава, изцяло ориентирана на север и запад. Гърция държи в увеличен състав войските си в Македония, очаквайки удобен момент да се намеси в една война на Балканите. Турция воюва против войските на Тройното съглашение на три фронта: Кавказ, в Сирия и Дарданелите, но вниманието й е съсредоточено главно върху защитата на Дарданелите, където е привлечена половината турска армия. Румъния ту мобилизира, ту демобилизира армията си, в зависимост от хода на събитията покрай нейните северни граници.

По-нататък в поверителния си доклад генерал Жостов обобщава военнополитическата обстановка в региона, като подчертава, че Турция воюва на страната на Централните сили и „засега, разбира се, не представлява опасност“. Сърбия е групирала почти три четвърти от войските си на западната граница на България. Гърция бързо мобилизира и концентрира своята сухопътна армия в Македония на южната граница на България. Румъния, запазвайки благосклонен неутралитет, в същото време концентрира войски в Добруджа. 
В резултат на военнополитическата обстановка около българското царство генерал Жостов предлага армията ни да бъде разположена  по следния начин:
1. Първа армия от четири дивизии да бъде развърната по линията Видин – Белоградчик – Цариброд – Трън.
2. Втора армия от три дивизии да заеме позиции по фронта Кюстендил – Благоевград – Гоце Делчев, за действия против гърците и по посока на Македония.
3. Трета армия от две дивизии да се развърне по линията Оряхово, Врачанско – Свищов – Русе – Варна – Бургас, за да наблюдава Дунава и добружанската граница с черноморския бряг.

General-major Nikola Jekov
Генерал-майор Никола Жеков

4. Десета Беломорска дивизия остава на мястото за отбрана на беломорския бряг и гръцката граница по долното течение на р. Места. С други думи стратегическият фронт на Българската армия започва на Черно море при Бургас и завършва при устието на р. Марица на Бяло море. Това включва черноморския бряг, добруджанската сухопътна граница, Дунава и цялата сръбска и гръцка граница по протежение на повече от 1200 километра. 
На 11 октомври директорът на печата Йосиф Хербст изпраща служебно писмо № 312 до Щаба на Действащата армия за партизанските действия в Македония и оказаната от нашите войски помощ на населението. Сведенията, както пише Хербст, са доставени от върховните представители на Македонската революционна организация. В писмото се казва, че действащата в Македония наша армия още в първия момент е почувствала, че 
навлиза в родна страна с напълно предано на нея население. Писмото е писано, след като победоносните български войски завземат Македония до р. Вардар. В навечерието на първите дни на военните действия местното население в околиите отсам р. Вардар под ръководството на македонските войводи скъсали на много места телеграфните  и телефонните линии, като по този начин прекъснали съобщенията между отделните сръбски войскови части и с това попречили на техните правилни военни действия и на редовното им отстъпление. В писмото Йосиф Хербст разказва и един любопитен епизод от превземането на Крива паланка. На 2 срещу 3 октомври през нощта пунктовият началник на вътрешната организация в Гюешево, Кюстендилско, Велени Алайков с двадесетина души четници и войници нападнали ненадейно във фланг сръбския лагер и дали няколко залпа в лагера и в града. Сръбската войска, изплашена да не е оградена, ударила на бяг и изпразнила града, който сутринта бил окупиран от войската ни. 
Genera-major Konstantiv Jostov
Генерал-майор Константин Жостов
На 24 октомври в Кюстендил, в 11.00 ч. преди обяд главнокомандващият по Действащата армия генерал Никола Жеков подписва Директива № 3 за продължаване настъплението на Първа и Втора армия по долината на р. Морава към Прищина. В Директивата се казва, че след тридневни упорити боеве  на 23 октомври в 3.00 часа след обяд е бил овладян гр. Ниш от частите на 8-а пехотна Тунджанска дивизия и 9-а пехотна Плевенска дивизия.Последния съкрушителен удар срещу сръбските войски Българската армия нанася при Призрен. По този случай главнокомандващият генерал Никола Жеков издава поздравителна заповед № 93 от 23 ноември 1915 г. към личния състав на армията за победата при Призрен. В нея той довежда до знанието на войските си телеграмата на цар Фердинанд до него, в която се казва: „С голямо задоволство и радост приех днес известието за бляскавата победа при Призрен, с която и с пленяването на последните остатъци на разбитата армия и пълното поражение на изменника враг се туря край на действията срещу отстъпващия противник. Нито студът, нито големите лишения и непристъпната местност можаха да спрат героичния устрем на храбрите български войски при изпълнението на Вашите талантливи и добре обмислени директиви.Във Ваше лице поздравлявам моята храбра армия с този велик успех, който ще съставлява завинаги една от най-светлите страници на нейната бойна история. ЦАРЯТ“.В Ataka pehotaпоздравлението си генерал Жеков подчертава: „Войските на 1-ва армия, които трябваше да действат в една крайно планинска и лишена от пътища местност, да атакуват силно укрепените позиции при Зайчар, Княжевац, Пирот и Ниш и да форсират реките Тимок и Морава – изпълниха блестящо възложената им задача, като с това значително облекчиха операциите на нашите съюзници.Войските на 2-ра армия със своя неудържим устрем пребродиха в едно късо време цяла Македония, завладяха скъпите огнища на нашето национално самосъзнание, като възвестяваха на поробеното и изтерзано население многоочакваната свобода“.Още на 17 ноември със заповед на главнокомандващия на Действащата българска армия се създават Моравската областна военна инспекция с началник генерал-лейтенант Васил Кутинчев, а генерал-лейтенант Рачо Петров застава начело на Македонската областна военна инспекция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани