Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Народният съд в романа на Ангел Игов

[post-views]
Favicon_File

Лъчезар Лозанов

Неотдавна литературен клуб „Перото“ в НДК представи „Кротките“ – новия роКРОТКИТЕ КОРИЦАман на 34-годишния Ангел Игов. „Авторът е засегнал в книгата си един от най-мрачните периоди в историята ни – сподели проф. Миглена Николчина от СУ – Период, слабо проучен, с неясноти, хаос и натрупано страдание, които не позволяват обективна оценка“. Тя изтъкна, че романът не е обширно и скучно четиво, а ни дава художествена, но проницателна гледна точка за събитията. Според нея книгата е един от успешните и значими опити да се върнем през литературата към особени и кървави моменти от българската история. „Ироничен роман, в който никоя страна не остава съвършена, книга, която елегантно ни води към своя финал, написана с великолепен език“, допълни тя. За Народният съд нашата литература мълчи цели 70 години“ – бяха думите на Божана Апостолова от издателска къща „Жанет 45“.
Самият автор споделя: „Темата ме измъчва отдавна. Взимах почивки, на моменти ми ставаше много мрачно. Две години писах, но все пак книгата е по-скоро иронична“. Причината да създаде произведението си Ангел Игов посочи, че е разговор с приятел на дядо му – бивш обвинител от Народния съд, вече починал. Той веднъж му споделил: „имаше човек, който настоях да разстреляме, а май не беше виновен…“.
Авторът анализира патологичната трансформация на личността по време на 9 септември 1944 г. и последвалите политически репресии. Според Алек Попов под маската на идеологията избуяват комплекси, фобии и амбиции, които стават фактор, решаващ човешки съдби. Класическият разказ се преплита с гласа на своеобразен хор от обикновени софиянци в краен квартал. Чужди на политическата демагогия, цинични към обещанията за светло бъдеще, те инстинктивно долавят фалша на новия режим. Увлекателен и информативен, романът ни дава ключ към настоящето и възможност да разчетем кризите, съпътстващи незрялото ни общество. 
Писателят Христо Карастоянов допълва: „Книга за време на еуфория и страх, време на вяра и мерзост, време на ярост, наречена „революционна“, и обикновена подлост. Народният съд е споменът, който и днес ни разделя непримиримо въпреки бездната от 70 години. Авторът предлага избор – между съучастничеството и съхраняването, между съвестта и неудържимото желание за лично отмъщение. „КроткитеАНГЕЛ ИГОВЮ“ е предизвикателство и към нашата съвест: ненатрапчиво, но категорично“.

Ангел Игов (род. 1981 г.), завършва І АЕГ и СУ „Св. Кл. Охридски“ в София. Специализира в Университета на Роухемптън, Лондон и в Университета на Калифорния, Бъркли, със стипендия по програма „Фулбрайт“. Стипендиант на международната програма „Халма“ (2010). Автор на романа „Кратка повест за срама“ (2011), спечелил конкурса на фондация „Елизабет Костова“ за превод на английски език, и на два сборника с разкази: „Срещи на пътя“ (2002) и „К.“ (2006); първият печели наградата „Южна пролет“, а вторият е номиниран за наградата „Елиас Канети“. Награда от конкурса „Рашко Сугарев“ за разказа „Всичко“. Превел е на български език романи от Пол Остър, Мартин Еймис, Иън Макюън, Анджела Картър и др., както и „Лирически балади“ на Уилям Уърдзуърт и Самюъл Тейлър Колридж. Двукратно номиниран за наградата за превод „Кръстан Дянков“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани