Норвегия обяви, че връща 5000 бежанци на Русия, влезли в страната миналата есен и настанени във временни транзитни лагери по границата. Редица неправителствените организации осъдиха решението на Осло, защото според тях противоречи на човешките права в ЕС.
Страх и неведение. Така описват ситуацията в транзитните лагери на границата между Норвегия и Русия настанените в тях бежанци.
Много от тях се чудят защо ги връщат в Русия, като те са минали транзитно от там.
Независимо, че Норвегия не е страна член на ЕС, страната е част от шенгенското пространство, което я прави привлекателна дестинация за търсещи убежище бежанци.
През ноември Осло обяви, че ще депортира хора, които са влезли в страната от безопасни държави, без да им дава право да обжалват решението на властите. Русия попада точно в този списък. Процедурата по депортиране е част от по-широка политика за ограничаване на броя на имигрантите в страната, лансирана от крайно-десните партии, които постигнаха сериозен успех на последните парламентарни избори.
Заради натоварения маршрут през Западните Балкани за Централна и Западна Европа, в края на миналата година част от мигрантите се пренасочиха през т.нар артктически маршрут. Причината тези хора да карат велосипеди, не е от любов към спорта, а начин да заобикалят руската забрана да се преминава границата пеша.