Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Бежанци си тръгват разочаровани от Германия

[post-views]

Все по-голям брой бежанци от Ирак решават да напуснат Германия и да се върнат в страната си, съобщава Юронюз. Като основна причина хората посочват продължителния процес по предоставяне на убежище, оскъдната храна и лошите условия в местата за пребиваване. 

Завръщане в Ирак

Bejanci Welcome to Germany„Мъжът ми много искаше да дойдем тук. Той гледаше другите, които заминават и настояваше да направим като тях“, твърди кюрдска бежанка, цитирана от медията. „Ситуацията при нас беше много по-лоша, отколкото е тук. За да стигнем, ни отне три месеца. Но не получихме нищо. Храната беше лоша и оскъдна. Даваха ни парче студен хляб и сирене и парче краставица. Как може някой да оцелее в студената зима с такава храна? Децата ни плачеха от глад. Похарчихме 11 000 долара и се връщаме с празни ръце“, допълва тя. 
Броят на връщащите се започна да расте през последните месеци на 2015 г. През декември близо 200 иракчани са се върнали у дома, твърдят от Юронюз. Броят на връщащите се е принудил иракските авиолинии да предприемат по три полета седмично от Германия за Ирак. Според служителката в авиопревозвача Андеша Карим с тези три полета на седмица в Ирак се прибират по 100 бежанци. Процесът е започнал през септември и не спира досега. 
Тъй като много от бежанците са останали без средства, Международната организация по миграцията  (МОМ) предлага финансова помощ за връщането. От иракското посолство пък предлагат безплатни еднопосочни документи за пътуването. 

И сирийците
недоволни

Преди дни вестник „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че подобни процеси, както и съжаление от пристигането текат и сред сирийците. Вместо къща и пари, с които да започне бизнес, сирийският бежанец Амер получава гола стая в стара административна сграда в Германия и с разочарование решава, че не иска да остане в страната. „Дойдох тук, защото всички казваха, че е рай. Сега съжалявам,“ казва 30-годишният Амер пред репортер на изданието. 
Докато бил в Сирия, той разбрал, че бежанците в Германия получават 500 евро помощи месечно. Числото е сравнително точно, но не си е давал сметка, че всичко в Европа е по-скъпо. „Сигурно ще ми трябват 10 години, за да стигна стандарта на живот на обикновените германци, а езикът ми се струва невъзможен за научаване“, казва Амер.
Похарчил е всичките си спестявания, за да доведе в страната семейството си, и сега не знае как ще плати за връщането им в Сирия. А веднъж прибрали се, режимът вероятно ще ги смята за врагове, задето са напуснали страната.
Неговата история е само пример за това колко много бежанци остават недоволни от реалността в Европа, пише вестникът. Нужни са им месеци, за да напуснат лагерите, вероятно ще минат и години, преди да им позволят да доведат семействата си.
Няма официална статистика за това колко мигранти си тръгват от Германия, като организират пътуването си сами, но данните на Международната организация по миграцията показват, че през 2015 г. тя е съдействала на 37 220 души. МОМ помага на търсещите убежище, които нямат парите да се върнат у дома си.
На сирийците не се полага финансова помощ за връщане у дома, но това не спира някои от тях да се прибират, без да разчитат на хуманитарните организации, казва Ханелоре Тьолдте – ръководителката на службата в Берлин, която съветва търсещите убежище как могат да се върнат, откъдето са дошли. Някои от тях отиват в Турция или Йордания – страни, в които много сирийци поискаха убежище, преди да тръгнат към Германия в „момента на златната треска“. Други се прибират в Сирия, където могат да водят сравнително нормален живот в околностите на столицата Дамаск и западните провинции. 

Швеция експулсира

Междувременно стана ясно, че Швеция планира да експулсира повече от 80 000 имигранти, чиито молби за убежище са били отхвърлени през миналата година. Това съобщи вътрешният министър Андерс Игеман, цитиран от световните информационни агенции.
По думите му обсъжда се мярката да засегне 60 000 души, но е твърде вероятно техният брой да надхвърли 80 000 души и полицията вече е уведомена да организира това. Ще са нужни години, за да бъдат експулсирани всички те. 
Швеция е една от европейските страни, които са приели най-много имигранти – 160 000 при население 9,8 млн. души. Заради безпрецедентния поток от имигранти през последните години тя също бе принудена да засили граничния си контрол и да вземе мерки, за да овладее броя на прииждащите търсещи убежище или по-добър живот, за които тази страна е една от най-предпочитаните заедно с Германия. Бежанците и имигрантите са основно от Сирия, Ирак и Афганистан. Техният брой не намаля до очакваните нива заради студената зима в повечето европейски държави.
Настроенията срещу мигрантите се засилиха след убийството на служителка в център за настаняване на търсещи убежище. Жената е била наръгана с нож от 15-годишно момче и починала от раните си.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани