Институтът по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ се утвърждава все повече като водеща научна организация в сферата на отбраната и притежава сериозен научен потенциал за изпълнение на задачите по укрепване на отбранителните способности на страната. Това подчерта в словото си директорът на института полковник доцент д-р Стоян Балабанов по време на честването на 120 години от рождението на патрона на института. Институтът е акредитиран да обучава докторанти по 5 научни специалности, покриващи изцяло основните направления на научната му дейност. В него работят 15 хабилитирани преподаватели и изследователи, обучават се 15 докторанти. Дейността им е свързана с военната техника и модернизацията на Българската армия. В състава на института действат три лаборатории, акредитирани на национално и европейско ниво. Институтът заема основно място в управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти. Той осъществява ръководството и съпровождането на важни дългосрочни проекти за модернизация на армията, участие в научноизследователски проекти и разработване на тактико-технически задания, технически спецификации, методики и програми за лабораторни и войскови приемни изпитвания и за удължаване ресурса на въоръжение, техника и системи.
През последните две години в Института по отбрана за Сухопътните войски се разработват тактико-технически задания и технико-икономически доклад за бойна бронирана машина от състава на батальонната бойна група и технически изисквания за бойна бронирана машина за формированията от СВ. Провежда се и научно съпровождане на разработването на техническа документация за бойна бронирана машина на пехотното отделение.
Институтът участва в проекта за придобиване на нов тип боен самолет за Военновъздушните сили. Работи се по осигуряване на летателната годност на самолети МиГ-29, Су-25, Ан-2, Ан-30 и вертолети Ми-17, удължаване на срока за експлоатация на 30х165-милиметрови патрони за автоматичните авиационни оръдия от серията ГШ-30. Удължава се експлоатационният срок на
управляеми авиационни ракети и зенитно-ракетни комплекси
За Военноморските сили институтът работи по създаването на основополагащи документи и подготовка на тактико-техническо задание за многофункционален патрулен кораб. Удължава се и срокът за експлоатация на боеприпаси за военноморския флот.
ИО работи и по най-различни проблеми в армията като демилитаризация на стари и излишни боеприпаси, подпомага министъра на отбраната при защитата и използването на интелектуалната собственост.
В института се разработват и нови облекла и обувки за Българската армия, усилията са насочени и към развитието на оперативните тактически щабове, киберотбраната, развитието на автоматизираната мрежа за свръзка с подвижни обекти по стандарта ТЕТРА, развитие на интегрираната КИС на Министерството на отбраната, бронирани машини за техническо наблюдение във Военна полиция, сертификация на средства и системи за контрол на физическата сигурност. За последното институтът е единствено сертифициран в страната и обслужва не само формированията на БА, но и цивилни организации.
Институтът по отбрана
участва активно в ученията на НАТО
осъществява комуникационна и информационна поддръжка на контингенти, лаборатории за КИС и киберзащита, интернет средата на МО, както и методическо ръководство на Централния артилерийски, технически и изпитателен полигон „Змейово“. Институтът изготвя и ратификационни документи на НАТО, сертифицира системи за управление на качеството и на военна, и специална продукция. Подпомага министъра на отбраната при осъществяване на авиационната безопасност и летателната годност на военните въздухоплавателни средства и на МВР. Регистрира и сертифицира летателната годност на въздухоплавателни средства на МО и МВР. Така беше удължен ресурсът с две години на МиГ-29 с новите полски двигатели.
Осигурява качеството на отбранителни продукти за нуждите на страните – членки на НАТО. Институтът по отбрана ръководи и дейността с
Организацията
за наука и технологии на НАТО
Организира и ръководи научната дейност на България в Европейската агенция по отбрана.
В периода 2012 – 2015 г. ИО реализира международен проект с Военния институт на Великобритания и университета в Единбург на тема „Оценка нивото на замърсяване на армейски и тестови полигони с остатъчни взривни материали“, получил награда от НАТО. Спечелено е участие с още 10 държави и в проект на ЕС по Седма рамкова програма за домашно приготвени експлозиви и определяне на рецептите им. ИО има рамков договор с университета в Единбург за съвместни разработки в НАТО. Институтът участва и в проект на НАТО за балистична защита с леки материали на леко бронирана техника и индивидуална балистична защита. Представители на института има и в офиса на НАТО по стандартизация. ИО е съорганизатор на международните изложби за отбранителна техника в Пловдив „Хемус“. Организира
демонстрационни стрелби
на полигон „Змейово“.
От г-н Ташко Ташев, главен експерт в дирекция „Военна стандартизация, качество и сертификация“ разбираме, че разработката на новите униформи е завършила. Някои производители предпочитат униформи от 100 процента полиамид, други са привърженици на облеклата с 50 на 50 процента памук и полиестер. И двата вида облекла притежават така наречената мембрана, което гарантира водонепроницаемост при висок воден стълб и дишаемост на плата. Комбинацията полиестер – памук е с 46 процента по-здрава от чисто полиамидните. Има два пъти по-добро поведение при горене и 80 пъти по-добра електростатичност. И прогнозната цена на тези комплекти е по-ниска. И двата комплекта са минали войскови и лабораторни изпитания и резултатите са готови.