Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Д-р Хорст Мар, председател на Асоциацията за външна политика (Мюнхен, Бавария):Мигрантската вълна отвори вратите за краен популизъм

[post-views]
Примирието работи с малки нарушения


– Г-н Мар, какви са основните послания от конференцията „Кои са ценностите, които ни обединяват днес“?

HORST MAR
Д-р Хорст Мар

– Аз бях много скептичен, когато дойдох в София, защото смятах, че вече не са ни останали никакви ценности. Но така или иначе, в разговорите успяхме да идентифицираме една-две общи ценности. Затова трябва да говорим помежду си, да има диалог. Проблемът е, че когато се събираме на подобни срещи, въпросът не е да се убедим един-другиго. А по-скоро да предадем и пренесем вярата си в определени ценности към хората на високо политическо, административно и държавно ниво, за да ги предадат те от своята по-висока трибуна като послание и на обществото. Т.е. на следваща подобна среща трябва да присъстват и хората от реалното управление. 


– Оптимист ли сте за това, че такива послания могат реално да променят нещо в света днес?
– Не съм оптимист, но трябва да сме реалисти за възможностите, които са пред нас, защото ако сме само оптимисти, в един момент много страшно ще бъдем разочаровани. Ситуацията днес е изключително тежка и много усложнена, защото е вечна и непрекъсната смесица от интереси на външната и на местната, вътрешната политика. И търсенето на баланс между тях от националните лидери. Виждаме го в кризата с бежанците в момента и ценностите, за които на тази среща говорихме. Меркел заяви, че всички са добре дошли в Германия. Но проблемът е, че от местните общности се надигат гласове, които питат: а какво ще се случи, ако не можем да поемем, какви трудности ще създадем на собствените си граждани. Затова трудният проблем днес е как ценностите, които в Европа изповядваме, да съчетаем с решаването на огромния миграционен проблем. Но нямаме друг избор и трябва да работим така, че нещата да се наредят.


– А  какво реално можем да постигнем в проблема с бежанците?
– Много е трудно да се предвиди, защото има два абсолютно неясни аспекта. Първият е сделката с Турция. Аз не съм съгласен със споразумението, което се предлага. В него има неясни неща. А от друга страна, съм напълно против политиката, която предлага турският президент Ердоган. Друг въпрос е зараждащият се проблем от Африка. В момента имаме струпани 200 хиляди африканци, които чакат на брега, за да тръгнат към Европа. Но потенциално могат да се натрупат и милиони, особено от областта под Сахара. Там има терористични групи, така че цялата ситуация, заедно с глада и промените в климата, ще ги принуди да тръгнат на север. Но как да се реши този проблем, наистина не зная. Отговорът и решение  можем да имаме само на единно паневропейско равнище. Проблемът беше, че Меркел не уведоми предварително французи, бергийци, холандци и всички останали за решението си да приеме бежанците. Така че те един след друг затварят границите си и предстои да видим как това ще промени картината в Европа. Идните месеци и дори години ще живеем с този мигрантски проблем, който в момента вече ни е довел до хаос. В южен Мюнхен, където живея, вече няма зали за физическо възпитание, както досега, защото там са настанени бежанци и залите са затворени заради тях. Изграждаме палаткови лагери, но с големи палатки, не с малки за по трима-четирима души. Във всяка палатка живеят по триста бежанци. При нас, в Мюнхен,  те са предимно мигранти от Африка. Така че всичко опира директно до местното население, което не е свикнало с тези хора с чужда култура и език. Това буквално променя всекидневието ни. 


– Има ли опасност тази близост на неприемащи се култури да роди нов краен  национализъм или дори фашизъм?
– Да, това е единият аспект на въпроса. В дългосрочен план интеграцията е възможна, възможно е вливането на бежанците в нашите общества. Но в близко бъдеще това е изключително трудно. Трябва да се започне от изучаването на езика, да дойдат и семействата на мигрантите, които сега са повечето мъже. Представете си атмосферата и напрежението в една голяма палатка с мигранти… Да, за Германия, или конкретно – за Мюнхен, всички медицински сестри в болниците са от Западните Балкани, осемдесет процента от сервитьорите – също, има такива и от България. Но те са далеч по-близки до нас – заради миналото и културата си. Те са идвали при нас по естествен начин, стъпка по стъпка и така са се приспособявали в немското общество, не като вълна. А в началото на сегашната миграциона вълна у нас, в Мюнхен, идваха по 40 хиляди души дневно! И не достигаха полицаи, транспорт, помещения за мигрантите. Нищо не достигаше и не беше пригодено за това.


– Само радикални решения ли могат да спрат разрастването на проблема?
– Не, не можем да използваме сила. Такива решения се предлагат от крайното политическо крило в Германия. Това е популизъм. И в частичните местни избори, които се провеждат в Германия (виж по-долу), всички социологически проучвания очертаваха преди този вот, че между 12 и 20 процента от гласоподавателите ще подкрепят новооснованата популистка партия, откровено дясно политическо крило, която се нарича „Алтернатива за Германия“. Това е и един тест за федералните парламентарни избори през 2017 г. Защото ксенофобията е основен човешки инстинкт. И ако не подготвиш хората за подобен проблем, какъвто се оказа мигрантската вълна, тогава ксенфобията просто ще се взриви…

 

Наказание за Меркел

MARSEL FURSTENAU
Mарсел Фюрстенау, Дойче веле


 Управляващият в Германия Християндемократически съюз (ХДС) излиза със загуби от местните избори в три федерални провинции – Баден-Вюртемберг, Райнланд-Пфалц и Саксония-Анхалт. Независимо от това канцлерката Меркел ще продължи да управлява в Берлин. Тя ще запази и председателското си място в ХДС. 
Резултатите от изборите не са изненада. Истинско чудо щеше да бъде, ако ХДС беше запазил позициите си – прекалено големи са резервите на германците към бежанската политика на правителството. Но тази политика не се води само от Меркел. Защитава я и коалиционният й партньор от Социалдемократическата партия, която е вторият голям губещ на тези избори. А действията на правителството, свързани с бежанците, се стоварват с пълна сила върху всичките 16 германски провинции. Така че тези избори бяха първата възможност на хората да изразят отношението си към бежанската политика. В този смисъл резултатите от тях са представителна извадка за настроенията на избирателите. И бяха напълно очаквани.
Единственият печеливш се нарича „Алтернатива за Германия“. Ако не беше бежанската криза, тази партия изобщо нямаше да бъде фактор на тези избори – вероятно дори не би прескочила 5-процентната бариера. А сега не само влиза в местните парламенти в три федерални провинции, дори с двуцифрен изборен резултат. Този свой триумф обаче тази партия не дължи нито на някакви изключителни качества, нито пък на лидерски умения. Точно обратното: само допреди една година враждуващите крила в партията се самоизяждаха, за да оцелеят.
Успехът на „Алтернатива за Германия“ беше неизбежен. Но той може да се окаже полезен в една стабилна демокрация, каквато е германската. Сега другите политически субекти трябва да се отнесат сериозно към сигнала, който изпращат тези провинциални избори. Той е повече от заслужен предупредителен изстрел към политиците, водещи една противоречива и непопулярна политика. Да не забравяме, че сред критиците на Меркел са и двамата водещи кандидати на нейната партия в Райнланд-Пфалц и Баден-Вюртемберг, но на изборите те платиха сметката за нейната политика.
Гневът и отказът да се гласува може и да не са за уважаване, но те са напълно легитимни мотиви. Протестен вот е имало и преди. От подобно поведение на избирателите печелят обикновено партии в крайнодесния политически спектър или екстремистки формации. Но нито една от тях досега не е успявала да влезе в някой провинциален парламент. В крайна сметка обаче решаваща е политическата субстанция, а при „Алтернатива за Германия“ тя изглежда прекалено тънка. Но утвърдените партии,като ХДС, ХСС, ГСДП, Левите, Зелените и Свободните демократи не бива да разчитат само на слабостите на едва прохождащия противник. Това би било груба грешка.
Сега те трябва да заложат на своята политическа сила и на убежденията си. За трите местни парламента в Баден-Вюртемберг, Райнланд-Пфалц и Саксония-Анхалт това означава бързо да бъдат сглобени работещи коалиции. Защото живеем в прекалено трудни времена, за да се губи ценно време в партийни ежби. А ако след сформирането на управляващи коалиции станем свидетели и на отговорна политика не само по въпроса за бежанците, това ще бъде доказателството, че представителната демокрация е жива. Тогава ще можем спокойно да проследим следващите местни избори през септември.

Марсел Фюрстенау, Дойче веле
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани