Скандал в Европа, пренебрежение в САЩ
Европейският съюз отправи в сряда критики към Анкара за това, че привика преди дни германския посланик, съобщи Ройтерс.
Повод за дипломатическия скандал стана сатирична песничка, насочена срещу турския президент, излъчена в предаването „Екстра 3” първо по регионалния обществен канал NDR, а по-късно и по обществената телевизия ARD. „Този ход не изглежда да е в съответствие с поддържането на свободата на медиите и свободата на изразяване”, заяви говорителката на Европейската комисия Мина Андреева. Тя допълни, че шефът на Комисията Жан-Клод Юнкер е на мнение, че ходът на Турция я отдалечава от ЕС, вместо да я приближава.
Сатира вбеси Анкара
Песничката няма и две минути, а припевът гласи: Erdowie, Erdowo, Erdogan, което на български може да звучи така: „ЕрдоКОЙ, ЕрдоКАК, Ердоган”. В случая иде реч за хаплива сатира срещу турския президент Реджеп Таийп Ердоган, излъчена в предаването. Именно тези две минути явно така са ядосали турския президент Ердоган, че през миналата седмица турското външно министерство е привикало германския посланик Мартин Ердман. А както е известно, в дипломатическата практика това е равносилно на скандал, коментираха „Шпигел” и „Дойче веле”.
В Анкара явно не се интересуват от факта, че германският посланик и дори правителството в Берлин нито носят отговорност за програмата на обществената телевизия, нито имат право да се бъркат в работата й, писа още „Дойче веле”. Медията припомня, че в сатиричната песен се чуват закачки по адрес на помпозния президентски дворец: „Фукльото край Босфора/ живее на широка нога”. На Ердоган не му е спестено и едно припомняне за последните му посегателства срещу медийната свобода: „Още утре е в затвора/ журналистът, пишещ нещо/ дет' ядосва Ердоган“.
Според „Шпигел” германският посланик е имал дълъг разговор в турското външно министерство. Списанието твърди, че Анкара е настояла за изтриване на видеоматериала и спиране на неговото излъчване.
Германия търпи критики
Скандалът засяга пряко Германия и заради факта, че именно Берлин настояваше за сделка между ЕС и Турция за бежанците. Според германските медии сега страната трябва да се брани от критиките, че жертва европейските стандарти по отношение на човешките права в името на решаването на бежанската криза.
Западни групи, защитаващи правата на човека, редовно критикуват Анкара за нарушения, но ЕС все още държи на сделката, подписана на 18 март за връщане в Турция на всички мигранти, влезли незаконно на територията на съюза. Както е известно, в Турция става все по-трудно да работиш като журналист. ЕС многократно повдига въпроса за нарастващия правителствен натиск върху медиите в една страна, която се стреми към еврочленство. Правителството в Анкара упорито отхвърля тези обвинения – и в същото време непрекъснато ги подхранва.
Макар Германия да търпи критики за действията си, все пак основният критикуван си остават турският президент и неговата политика. През почивните дни президентът Ердоган нападна словесно британския консул Лий Търнър заради това, че дипломатът следи съдебния процес срещу двама журналисти от опозиционния вестник Cumhuriyet и разпространява по Twitter информации от делото. В един от своите туитове Търнър пише, че Турция сама трябва да реши каква страна иска да бъде. Отговорът на Ердоган: „Тази личност все още изпълнява задълженията си в Турция единствено благодарение на нашето великодушие и гостоприемство”. Той добавя, че за подобно поведение други страни начаса биха изгонили съответния дипломат.
Дипломатическа плесница
В светлината на скандалите и договорите с ЕС Турция изглежда като победител. Въпреки това президентът Ердоган получи в началото на седмицата и един политически плесник. Турският лидер получи хладно посрещане във Вашингтон, след като държавният глава на САЩ Барак Обама отказа среща с него. Ердоган е в Съединените щати за участие в Конференция за ядрена сигурност. Отказът за среща отразява безпокойството на Белия дом около преследването на дисиденти и кюрди в Турция, коментира „Уолстрийт джърнъл”.
Когато Ердоган пътува за последно до Вашингтон през 2013 година, Обама го похвали за стартираните мирни преговори с кюрдските сепаратисти и водената от него държава към нова ера на икономически просперитет. Но сега турският лидер получи много по-различно посрещане.
Обама отхвърлил молба на Ердоган да се присъедини към него за откриването на финансирана от Анкара джамия в Мериленд. Американският президент също не планираше официална среща с турския си колега, който е важен съюзник в борбата срещу ДАЕШ („Ислямска държава”), обявиха американски официални лица пред авторитетното издание. Вместо това беше предвидено с Ердоган да се срещне вицепрезидентът Джо Байдън. Все пак във вторник от Белия дом потвърдиха, ще има среща между президента на САЩ Барак Обама и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Ройтерс.
Въпросът за срещата остава отворен, поне до нейното случване. Медии вече побързаха да коментират, че американско-турските отношения са охладнели заради растящия авторитаризъм на Ердоган. От Белия дом пък припомнят, че двамата лидери вече са се срещали по време на срещата на Г-20, а също така са разговаряли и по телефона.
Според различни източници обаче, разговор между двамата ще има, но неофициално.
Именно Обама ще бъде домакин на лидерите от 56 държави и различни организации за срещата на високо равнище за ядрена сигурност. На нея се очаква да присъстват още френският президент Франсоа Оланд, британският премиер Дейвид Камерън и италианският премиер Матео Ренци . Срещата на високо равнище за ядрена сигурност е световна среща на върха, която има за цел да предотврати ядрен тероризъм по целия свят .
Все пак има напрежение
Турски официални лица обаче от месеци се опитват да създадат среда за среща с Обама във Вашингтон. През януари Байдън пътува до Истанбул, където пред журналисти критикува Ердоган, което обезпокои турския президент и съюзниците му. „Не се нуждаем от никакви външни съвети. Това е поведението на голям брат, който дава уроци. Нуждаем се от приятелство”, заяви съветник на турския лидер.
„Турция е в критичен период, в който сигурността може да бъде пред свободата, но това са просто малки моменти”, добави източникът, който призова САЩ да сдържа критиките си. „Турция все още е със своето лице пред Запада. Това не е риторика”, поясни той. Белият дом не иска да изглежда, че президентът Ердоган е приветстван, заяви от своя страна Макс Хофман, директор по национална сигурност и международна политика към Центъра за американски напредък – либерален институт във Вашингтон. Протестите в парк „Гези” през май 2013 година и последвалите репресии кристализираха дългогодишно безпокойство относно налагания от Ердоган авторитаризъм и задушаването на политическите дисиденти, изтъкна той. Затварянето на вестници и телевизионни канали продължава и консенсусът във Вашингтон сега е, че Ердоган подкопава демокрацията в Турция, за да преследва лична амбиция, заключи той.
Иначе посещението на турския президент в САЩ ще продължи до 2 април, предаде РИА Новости. Той ще присъства на срещата на високо равнище по въпросите на ядрената сигурност. Освен това турският президент ще се срещне във Вашингтон с делови и академични кръгове, с които ще обсъди последните събития на международната арена, търговските и инвестиционните възможности. В рамите на посещението на Ердоган в САЩ той ще се срещне с представители на турските и мюсюлманските общности. Той ще участва и в официалното откриване на турско-американски център за култура и цивилизация в щата Мериленд.