Генерал-майор Любчо Тодоров е роден на 24 март 1964 г. в с. Брежани, област Благоевград. След като завършва ВНВУ „Васил Левски“ през 1987 г., започва военната си кариера като командир на танков взвод. Преминава през различни позиции като командир на танкова рота, началник на щаба на бронетанкова бригада, началник на Щаба на Сухопътни войски, командир на механизирана бригада, заместник-командир на СВ. Между 1994 и 1996 г. е слушател във ВА „Г. Ст. Раковски“, а през 2008 – 2009 г. завършва генералщабния курс в академията. Носител е на редица награди. Владее английски език. Женен, с едно дете.
– Господин генерал–майор, каква е личната Ви равносметка – успяхте ли да изпълните всички задачи, които бяхте поставили преди година, когато застанахте начело на СКС?
– Поемайки длъжността, заварих сглобен и работещ щаб, който е придобил необходимите оперативни способности за изпълнение на възложените му функции и задачи. СКС вече 5 години се развива и усъвършенства. Благодаря на всички генерали, адмирали и офицери, работили преди нас в командването за неговото утвърждаване като интегриран щаб на оперативно ниво.
Изминалата 2015 г. бе изпълнена с много предизвикателства, които продължават и през тази година. Щабът на командването заедно с подчинените ни военни формирования изпълниха много задачи по трите мисии на ВС. Не е редно да ги разделям на важни и по-малко важни. Те ми дават пълното основание да се гордея с постигнатото. Сред нашата дейност можем да отличим поставената от политическото и военното ръководство на МО задача за организиране развръщането и дейността на Щабния елемент за интегриране силите на НАТО, чието официално откриване се състоя през септември 2015 г. Това беше изключително отговорна и трудоемка задача, в която водещата роля бе на СКС.
Подготовихме и проведохме тристепенното КЩУ „Есен-15“, на което се отработиха въпроси, свързани с процеса на оперативно планиране в СКС. Командването ръководи и организира многонационалното съвместно компютърно подпомагано учение BALKAN BRIDGES 201” през есента на миналата година. Осигурена беше логистичната организация и участието на декларираните военни формирования в учението на НАТО TRIDENT JUNCTURE 15 LIVEX в Испания.
СКС непрекъснато управлява и осъществява националния контрол на българските контингенти, участващи в 10 мисии и операции зад граница под егидата на НАТО, ЕС и ООН.
Командването успешно изпълни процедурата по сертифициране на необходимите военни формирования за мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност“ през годината и планираните ротационни подготовки и обучения, съгласно Плана за българско-американската подготовка. Създадени бяха необходимите условия за съхранението на заповяданите количества оперативни и войскови запаси за БА, както и извършване на регламентните работи на съхраняваните материални средства във военните формирования от състава на бригада „Логистика“, а също така и транспортното осигуряване на формированията от БА и координиране преминаването през територията на страната на съюзнически и чужди въоръжени сили.
Организирано беше участието на група от националния мобилен комуникационно-информационен модул (DCM-F), в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“. Групата осигуряваше комуникационно-информационната поддръжка на щаба на мисията на НАТО в Кабул, Афганистан. В момента друга група от този модул участва в операцията „Active Fence“ в Турция.
Извършени бяха планирането и ръководството на операции за съдействие на структурите на МВР при извънредна ситуация вследствие на увеличен миграционен натиск на държавната граница. Своевременно и в пълен обем беше изпълнена задачата по организиране и осигуряване участието на техника и личен състав от БА и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната в динамичния показ на 12-ата международна изложба на отбранителна техника „Хемус 2016“. Така че задачите бяха много, а равносметката на тяхното изпълнение е положителна.
– Какви са основните направления, по които ще работи СКС в близко бъдеще?
– Безспорно едно от основните направления за работа ще бъде усъвършенстване на подготовката за планиране и провеждане на съвместни операции. Това ще постигнем с участие в повече учения и щабни тренировки.
Сериозен ангажимент имаме и за осигуряване на дейностите, залегнали в плана за българско-американската военна подготовка и учения на полигон „Ново село“.
Ще продължи нашият стремеж за подобряване на дейността по формирането, непосредствената подготовка, осигуряването, сертифицирането, развръщането и управлението на контингентите от ВС за участие в операции и мисии извън страната.
Друго направление е планирането, провеждането на подготовката и ежедневната дейност в СКС и подчинените формирования. Ще продължат актуализирането, усвояването и поддържането на плановете за действие при кризи, осъществяването на оперативното ръководство на дежурните сили и средства от БА за охрана на въздушното пространство, контролът на корабоплаването и защитата на обекти от критичната инфраструктура.
Усилията ни са насочени за съхраняване и усъвършенстване на способностите на декларираните формирования от СКС в областта на логистиката и комуникационно-информационната поддръжка, за осигуряване на устойчива КИС при провеждане на операции.
Близка цел за нас е придобиването и развитието на способности за ефективна разузнавателна поддръжка на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии зад граница. А също така и създаването на оперативен разузнавателно-информационен център като звено за обработка, статистика и разпространение на информация, с времеви хоризонт да притежава първоначални оперативни способност до края на 2017 г.
– Предстоят ли структурни и кадрови промени, трансформации на формирования в СКС?
– Сериозни структурни изменения, както и трансформации в СКС, съгласно План 2020 не предстои да бъдат извършвани през настоящата година. Промените ще се изразят в реорганизация на три военни формирования, като тяхната численост няма да бъде променена.
– Има ли в СКС проблем с непопълнени места в строя и с недостиг на кандидати за тях?
– Да, за съжаление има. Към момента некомплекта от военнослужещи в СКС и подчинените му военни формирования е около 20 на сто. Има недостиг на подготвени кадри от всички категории военнослужещи (офицери, сержанти и войници). Некомплектът от военнослужещи води до допълнително натоварване на личния състав.
За попълване на част от войнишките длъжности е обявен конкурс, който ще се проведе през юли 2016 г. Съотношението на подалите документи кандидати за предстоящия конкурс спрямо обявените длъжности е 2:1, което предполага комплектоване на обявените длъжности с най-подготвените кандидати. Недостигът от финансови ресурси не позволи да се обяви конкурс за всичките вакантни войнишки длъжности.
– С какво пожелание ще поздравите хората от СКС за празника на командването – 1 юли?
– Най-напред искам от името на ръководството на СКС да благодаря на личния състав от командването и от подчинените ни формирования за положените от тях усилия за изпълнение на поставените задачи. Специално да изразя и нашата благодарност към командирите от всички нива във видовете ВС за съвместната работа и, разбира се, към военнослужещите от военните ни контингенти, участващи в операции и мисии извън територията на страната. На всички тях пожелавам здраве, лично и семейно щастие, жизнени сили и търпение, постоянство и упоритост в изпълнението на поставените ни отговорни задачи. И най-важното – бъдете оптимисти!