Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
Първият боен адмирал

1-Variklechkov2Като един от най-значимите строители на българския военен флот и едновременно с това като човек с непокорен дух, отстояващ собственото си мнение дори пред силните на деня, е известен контраадмирал Иван Вариклечков. Той е роден преди 125 години – на 7 юли 1891 г. в София, напомнят от Военноморския музей (ВММ) във Варна.

Вариклечков завършва Военното училище в София през 1910 г. като артилерист. Пожелава да служи в 240 мм брегова батарея във Варна и като младши офицер участва в бойното кръщение на батареята срещу турския крайцер „Меджидие“ през Балканската война.

През 1915 г. завършва курса за морски офицери, а през Първата световна война, като член на екипажите на торпедоносците и на първата българска подводница УБ-18, участва в бойни походи в подкрепа на акциите на българската войска по сухопътните фронтове в Добруджа.

От май до септември 1917 г. е командир на УБ-18, след което заедно с други млади български офицери е изпратен в Кил, Германия, за обучение в училището за подводничари. Това включва и боен опит в Атлантическия океан.

В края на Първата световна война Иван Вариклечков служи в Дунавската флотилия, а в периода 1922-1924 г. е неин командир. В продължение на една година (март 1932-март 1933) е на специализация в различни поделения на германския военен флот.

Капитан първи ранг Иван Вариклечков командва българския военен флот през 1933-1935 и 1937-1939 г. За период от две години (1935-1937 г.) е флигел адютант на цар Борис Трети. Вариклечков е първият български морски офицер, удостоен с адмиралско звание – контраадмирал, по време на действителна военна служба.

Като командващ флота той прави редица нововъведения в дейността на военноморските ни сили. В навечерието на Втората световна война, когато се обновява цялата българска армия, Вариклечков има изключителен принос за възвръщане боеспособността на военния флот, за снабдяването му със съвременни плавателни съдове и въоръжение. 

При конфликта, възникнал по повод договорирането на подводници между него и военния министър, контраадмирал Иван Вариклечков проявява принципност и последователност в отстояване интересите на България и нейните отбранителни възможности по море. Поради неотстъпчивостта си относно качеството на евентуалните доставки за флота от Германия, е освободен от служба през 1939 г. 
След 1944 г. за кратко е преподавател във Висшето военноморско училище. Наблюдаван е от органите на Държавна сигурност и години наред е репресиран като адмирал от царската армия. Умира през 1974 г.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани