Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

България вече е с утвърден международен авторитет

[post-views]
България вече е с утвърден  международен авторитет
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Михаил Григоров

angelov-dimitrov
Областният управител Здравко Димитров посреща съветника по отбраната на премиера Аню Ангелов.
Българската комисия по военна история организира за трети път конгрес на Международната комисия по военна история (МКВИ) към ЮНЕСКО, който беше 42-ри по ред. Международната комисия е създадена през 1938 г. За първи път у нас беше организиран такъв конгрес през 2012 г. През 2014 г. след като Франция не успява да организира конгреса на МКВИ, отново се разчита на България, защото през 2012 г. сме се представили отлично. Тази година конгресът трябваше да се проведе в Истанбул, но поради драматичните събития там, МКВИ решава да го отложи. Тогава българските военни историци предлагат да организират конгреса у нас, по-точно в Пловдив. Другите два конгреса са в София и Варна, освен това Пловдив през 2019 г. ще бъде европейски град на културата. 
Тазгодишният конгрес получи специални поздравления от министър-председателя Бойко Борисов, министъра на културата Вежди Рашидов  и  областния управител на Пловдив Здравко Димитров. 
Постоянният секретар на Министерството на отбраната д-р Добромир Тотев беше удостоен от президента на МКВИ професор Масимо де Леонардис със специалното отличие на комисията за заслугите му към организирането на конгресите в България. 
За конгреса и всичко около него разговаряме с председателя на БКВИ професор Димитър Минчев.

След като в края на юли ние предлагаме конгресът да се проведе у нас и темата е вече определена, то остава да се състави научната и културната програма на конгреса. А темата тази година е „Локални войни – глобален отзвук“. Ясно е, че тази тема е важна и актуална, и затова българските военни историци се заемат с ентусиазъм да организират събитието. Събират се 77 военни историци от 29 държави. В тези конгреси традиционно участват и докторанти. Пловдивската общественост също възприема идеята с ентусиазъм, а той е много важен за провеждането на такива събития, защото в тези случаи държавни средства не се ползват. 
Средствата идват, от една страна, от участниците, които се самофинансират и от спонсори от чужбина. Туристическият бранш в Пловдив реагира много добре и урежда безплатни и интересни посещения на цялата група в Стария град, като осигурява и превода на английски език. Организират се и 

културни програми 

посещава се и Асеновград с неговите забележителни старини и винарни. Когато става дума за културните програми на БКВИ професорът заговаря с възхищение за работата на Румяна Митева. На този конгрес, отбелязва той, тя надмина себе си. 
Третата причина, поради която конгресът се организира в Пловдив, е, че времето на провеждане на конгреса е от 3 до 10 септември и включва датата 6-и – Деня на Съединението, който в този град се чества по особен начин. Всички участници са поканени, осигурена е охрана от Военна полиция и те получават специални места, за да наблюдават тържеството. Конгресът също поднася своя венец на тържествената церемония. Венецът е поднесен от Вергиния Атанасова и Гергана Георгиева от Министерството на отбраната, които участват доброволно в организирането на конгреса. 
На откриването му в залата на хотел „Санкт Петербург“ участват и известните малки гвардейци на Пловдив. В откриването взема участие и Аню Ангелов, съветник по отбраната на министър-председателя. Конгресът е открит от началника на Военна академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Иван Дочев.

malki-gvardeici
Полковник о. р. доцент д-р Станчо Станчев и малките гвардейци
Първият доклад е изнесен от президента на Международната комисия по военна история професор Масимо де Леонардис, който е голям 

приятел на България 

Професор Леонардис има български докторант Кирил Карталов, който в момента е съветник на председателя на БАН академик Стефан Воденичаров. Леонардис е посещавал неведнъж нашата страна и изпитва към нея изключителни симпатии. Той провежда в София заседание на бюрото на МКВИ, изнася и впечатляваща лекция във Военната академия „Г. С. Раковски“ по повод 100-годишния й юбилей. 
Много активно в подготовката и провеждането на конгреса участват и известните наши военни историци професор д-р Йордан Баев и полковник о. р. доцент д-р Станчо Станчев. 
Съгласно културната програма участниците в конгреса посещават и Казанлък, Хисаря и Карлово, където гостуват на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Проф. Минчев с възторг разказва за това, което са видели в бригадата от гледна точка на военната история. Той смята, че то трябва да се показва и на чужденци. Там има 
чудесно организиран музей 
паметници, колекции  и най-важното – ентусиазъм. Майорът, който ги посреща им говори на чист и хубав английски език. Както се изрази професорът: „Всичко беше изпипано на ниво“.
Като цяло културната програма тази година е много впечатляваща и участниците продължават в имейли до проф. Минчев да споделят възхищението си от това, което са видели в страната ни. Те отчитат и факта, че

brig-gosti
На гости на 61-ва Стрямска механизирана бригада
БКВИ успява за рекордно кратко време да организира такъв конгрес. Догодина нашата комисия 

навършва 30 години 

Усеща се вече и необходимостта от възстановяването на Института по военна история, макар и не в предишните мащаби, защото работата и авторитетът на България растат, особено в последните години.
Българската комисия по военна история се ползва изключително от подкрепата на Министерството на отбраната в лицето на неговия постоянен секретар д-р Добромир Тотев. Проф. Минчев откровено отбелязва, че без неговото съдействие 99 на сто от нещата не биха се случили, още повече, че той има и лични пристрастия към военната история. Отличието на МКВИ беше връчено на постоянния секретар няколко дни след края на конгреса, в София, защото тази година поради заетост той не можа да присъства на конгреса в Пловдив. 
След всеки световен конгрес страната домакин е длъжна да публикува докладите в интернет и на хартиен носител. В това отношение БКВИ има добро сътрудничество със Софийския университет  „Св. Климент Охридски“. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани