Реализъм на обстановката и бързина на действията. Това бяха едни от стълбовете на двустепенното компютърно подпомагано, командно-щабно учение „Щит-2016“, чийто ВИП-ден се състоя в Националния военен учебен комплекс „Чаралица“ вчера. Сред участниците бяха военнослужещи от МО, структурите на пряко подчинение, СКС, видовете въоръжени сили, Щабният елемент за интегриране силите на НАТО, държавни ведомства и агенции, областни управи и общини.
Една от целите на учението е да има максимален реализъм и едновременно с това да се отработят максимален брой елементи за кратко време, каза пред журналисти началникът на отбраната генерал Константин Попов. В това е голямото предизвикателство както за командващия на операцията, така и за щаба на операцията, допълни той.
„Със симулираната обстановка искаме да тренираме максимално много елементи, които реално не можем да отработим. Давате си ясна сметка, че не можем да направим учение в центъра на София или в центъра на Варна. Така че искаме по този начин да намалим разходите, но едновременно и да се подготвим за максимално реална ситуация“, поясни началникът на отбраната.
По думите му, тепърва ще се направи анализ на постигнатото по време на проявата, която започна в началото на седмицата. „Досега това, което се вижда, е, че е създадена необходимата организация, която е започнала преди много месеци. Извършена е огромна работа. Целта е да покажем как страната реагира при различни видове опасности – заплахи и реални проблеми“, посочи генерал Попов. „Идеята е да има добра интеграция между участващите институции, да говорим на един и същи език и нашите цели да бъдат общи, за да може в края на краищата да се гарантира сигурността на България. Отбраната на страната не е задължение само на МО“, напомни той.
Учението все още не е завършило, но на този етап може да се даде добра оценка за работата на участниците, изтъкна заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов. Като офицер, провеждащ учението, той запозна на брифинг присъстващите с целите и задачите на „Щит-2016”. „Всяко учение, което планираме, има за база предходните учения. Виждат се проблемите, въпросите, които са отработени и съответно създаваме нова, по-реалистична обстановка, с въвеждане на нови системи“, поясни той и изтъкна важността на взаимодействието на ВС със структурите извън МО.
За следващата година са планирани редица учения, като най-сериозното от тях ще бъде през юли, каза генерал Попов. По думите му ще участват огромен брой представители на ВС и на други институции. Генерал Попов ще бъде планиращ учението, а ръководещ проявата ще е американският генерал Ходжис, командващ сухопътните войски на САЩ в Европа.
Учението „Saber guardian“ ще се състои на територията на България, Унгария и Румъния. Ще участват общо над 35 000 души от повече от 15 държави. По думите на генерал Попов най-важното е да се тренират максимален брой учебни въпроси, които да са възможно най-близки до реалните проблеми на отбраната и сигурността.
Началникът на отбраната допълни, че през 2017 г. предстоят и други важни учения. Едно от тях е комплексно компютърно подпомагано учение на НАТО, в което също ще се включат всички държавни структури и ще има много голямо натоварване на участниците.
Генерал Попов коментира, че целта е да се осигурят ресурсите за увеличения брой учения. „За първи път от доста време през тази година, когато разработвахме плана за подготовка на войските, настоявах и така е утвърден – за всяко мероприятие да има утвърден бюджет. Разчитаме и на това материалният план през тази година да бъде максимално добре усвоен, за да не се получи дупка в планирането. Важното в подготовката да има елемент на непрекъснатост“, обясни генерал Попов. По думите му, през приключващата 2016 г. заложеното в плана за ученията ще бъде изпълнено в съответствие с материалните ресурси.