Един от най-обичаните американски президенти – Барак Обама се сбогува с емоционално с избирателите си след 8 години на служба в Белия дом. Обама произнесе своята последна реч в родния си Чикаго – недалеч от мястото, където преди осем години прие номинацията за президент. Хиляди се събраха да го слушат. След осем години на поста и в условията на сериозна опозиция в Конгреса Обама успя да прокара трудни за възприемане закони и да разшири политиката си. В края на мандата и в последната си реч той защити своята гледна точка и обобщи постиженията си. Той отправи и някои предупреждения. Ето кои са те:
Демокрацията заплашена
Според Обама „демокрацията е под заплаха, независимо, че я приемаме за даденост“. „Демокрацията не изисква еднородност“, уточни той. „Нашите основатели са спорели и са постигали компромиси, от нас се очаква същото“, допълни Обама.
Той призова неговите поддръжници да бъдат бдителни при защитаването на основните американски ценности. „Демокрацията изисква елементарно чувство на солидарност“, подчерта Обама. „Въпреки всички наши външни различия ние всички сме в това заедно“, отбеляза президентът. „Ние се издигаме и падаме като един“, допълни Обама.
Не се крийте от чуждото мнение, бъдете солидарни със сънародниците си, защитавайте застрашената демокрация – това бяха основните послания на президента Барак Обама в последната му реч като действащ държавен глава. „Много от нас се оттеглиха в безопасните си черупки – в кварталите си, в колежанските си кампуси, в храмовете или фийдовете в социалните мрежи. Обкръжихме се с хора, които приличат на нас, споделят политическите ни убеждения и никога не ни се противопоставят. Пристрастията, неподкрепени от факти, икономическите и регионалните разслоения, разцепването на медиите в канали за всеки вкус – всичко това кара тези разделения да изглеждат естествени и дори неизбежни. Все по-уверени сме в черупките си, дотолкова, че приемаме само информация, която пасва на нашето мнение, без значение дали е вярна, вместо да изграждаме мнението си върху доказателства.“ Тази тенденция е заплаха за демокрацията ни, предупреди първият човек в Белия дом.
55-годишният Обама е първият чернокож президент на САЩ. Той беше избран през 2008 г. с послание за надежда и промяна. Неговият наследник на поста – републиканецът Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари. Още в предизборната си кампания той обяви, че смята да промени част от политиките, които Обама смята за свои постижения.
Обамакеър
Най-важният приоритет на отиващия си лидер беше промяната в осигуровките за здраве. Основният акцент на програмата е предоставянето на повече американци, на достъпни здравни грижи, подобряване на качеството на здравните грижи, регулирането на отрасъла на здравното осигуряване и намаляване на разходите в здравеопазването. Има наистина само няколко неща, които трябва да се знаят за Закона за достъпни грижи, както официално се нарича. Преди този закон на американците можеше да се откаже застрахователно покритие или лечение, защото са били болен в миналото, или да е по-скъпо защото болният е жена, и има много малък или никакъв шанс да се пребори със застрахователната компания.
Около 44 милиона американци преди програмата не бяха в състояние да получат здравно осигуряване. Едно от основните неща, което Обамакеър прави, е да помогне на тези хора да получат здравно осигуряване чрез разширяване на правителствени дотиращи програми и предлагане на помощ за разходите на американците, които не могат да си позволят в момента здравеопазване. Две години след началото програмата даде на 20 млн. американци безпрецедентен шанс да имат здравно осигуряване.
САЩ обаче не е социална държава и програмата предизвика остри спорове. Дори президентът Бил Клинтън я нарече „глупост“. В същото време новият държавен глава Доналд Тръмп обеща да я затвори след встъпването си в длъжност.
Неравенството
„По всички показатели Америка е по-добра и по-силна“, отколкото преди осем години, заяви президентът, цитиран от Би Би Си. Обама каза още, че не е изоставил своята визия за прогресивна промяна.
Въпреки това държавният глава засегна темите за неравенствата в обществото, породени от различните доходи и раса. Той заяви, че твърде много хора са били пренебрегнати. „Нашата търговия трябва да бъде по-честна, не само свободна“, подчерта Обама. „Ние се нуждаем от нов социален договор“, отбеляза президентът, допълвайки, че животът на работниците трябва да бъде подобрен.
Освен това той заяви, че расата продължава да разделя обществото, ситуацията значително се е подобрила, но още много работа трябва да бъде свършена. „Ако ще бъдем сериозни, ние трябва да поддържаме законите срещу дискриминацията… Но сърцата трябва да се променят…“, посочи Обама.
Глобалното затопляне
Обама предупреди, че в момента демокрацията на страната е поставена пред изпитание. Той също така предупреди американците, че отричането на реалността за глобалното затопляне се равнява на предателство спрямо бъдещите поколения. „Ние можем и трябва да обсъждаме кой е най-добрият подход за разрешаването на проблема“, заяви държавният глава. „Но просто да отречем проблема, е не само предателство спрямо бъдещите поколения, но и спрямо духа на тази държава, спрямо духа на иновациите и практическото разрешаване на проблемите, които са ръководили (изборите на) нашите основатели“, допълни Обама. През 2015 г. администрацията на Обама ратифицира Парижкото споразумение за климата, но в бъдеще тази политика на САЩ не е сигурна. Републиканците заплашиха да оттеглят страната от споразумението.
Нов студен фронт
Няколко дни преди края на 2016 г. Барак Обама предприе мерки по отношение на Русия. На 29 декември 35-има руски дипломати бяха екстрадирани в родината им, а офисите им в Ню Йорк и в Мериленд бяха затворени. Обвиненията от страна на Вашингтон бяха допълнени от черен списък за ключови съюзници на Путин и допълнителни санкции. Доклад на ЦРУ обвини Москва в хакерска атака срещу мейли на лидери на демократите по време на президентската кампания в САЩ. Част от последните действия на Обама в Белия дом изглежда целят да унищожат надеждите на Тръмп за по-близки отношения с Русия, коментира Би Би Си.
Куба и Иран
Сред постиженията на своята администрация Обама сочи затоплянето на отношенията с Куба, както и постигането на споразумение за иранските ядрени арсенали. „Ако ви бях казал, че ще отворим нова глава в отношенията с кубинците и ще затворим иранската ядрена оръжейна програма, без един изстрел от наша страна, че ще унищожим ръководителя на атаките от 11 септември (Обама има предвид Осама бин Ладен)…? Ако ви бях казал всичко това, вие бихте отговорили, че нашите цели са твърде високи. Но това е, което направихме. Америка е по-добра и по-силна, отколкото, когато започнахме“, каза американският президент.
САЩ са най-влиятелната държава в света. Основна заплаха са екстремистите и авторитарните режими, продължи Обама. Той подчерта усилията за справяне с тероризма.
За Мишел и мен Чикаго е мястото, където започна всичко. Това е градът, който ни показа силата и фундаментален добротата на американския народ, каза Обама. Аз се връщам до мястото, където всичко започна, за да изкажа най-искренно сбогом на американския народ Надявам се, че ще се присъединят към мен -.. искам да ви благодаря за всичко, което сте направили, отбеляза той.
При напускането на Белия дом той се радва на завидна популярност. Според проучване на Quinnipiac University публикувано часове преди речта му 55% от избирателите одобряват, срещу 39%, които не одобряват действията му като президент.