Анкара отмени забраната за забрадки в армията
В турската армия отмениха историческата забрана за жените офицери да носят мюсюлманска забрадка – хиджаб, в официално светската държава, предаде държавната Анадолска агенция, цитирана от АФП.
Този ход, нареден от министерството на отбраната на Турция, се отнася за жените офицери в генералния щаб, командните центрове и всички поделения на армията.
Жените могат да носят хиджаб под шапката или баретата си, стига той да е в същия цвят като униформата им и да не покрива лицата им. Реформата ще влезе в сила, след като бъде обнародвана в държавен вестник. Засега не е ясно дали тя ще се прилага за жените, които участват в бойни мисии, но ще се прилага за всички жени кадети.
Турция отмени забраната за носене на мюсюлмански забрадки в университетите през 2010 г. Освен това на студентките беше позволено да носят забрадки в държавните институции през 2013 г., а през 2014 и в гимназиите. Последната ключова реформа, преди тази в армията, беше през август, когато беше позволено на жените в полицията да носят хиджаб като част от тяхната униформа.
Критиците на Ердоган обвиняват президента, че разяжда светските устои на съвременна Турция, определени от нейния основател Мустафа Кемал Ататюрк, когато той превръща страната в светска република през 1923 г. Правителството отхвърля тези обвинения.
Турската армия традиционно се разглеждаше като най-силния бастион на светската държава и беше традиционно враждебно настроена към всеки, който възприема ислямизацията на държавните институции.
Нейната политическа сила обаче беше отслабена, след като правителството увеличи контрола върху въоръжените сили в резултат на неуспешния опит за военен преврат от 15 юли 2016 г., за който беше обвинен, живеещият в САЩ ислямски проповедник Фетуллах Гюлен.
Япония гневна за засилено руско военно присъствие на Курилите
Укрепване на военното присъствие на Русия на Курилските острови не съответства на позицията на японската страна по отношение на тази територия. Това заяви пред ТАСС министерството на външните работи на Япония. „Ако с дислоцирането се цели усилване на военното присъствие на „Северните територии“, то това противоречи с позицията на страната ни, която ги възприема като изконни територии на Япония. Тези действия будят съжаление“, отбелязаха от ведомството.
В сряда руският военен министър Сергей Шойгу заяви, че през тази година е запланувано да завърши формирането на четири нови дивизии за защита на Курилите и югозападната граница.
Спорът за островите, известни в Русия като Курили и Северните територии в Япония, между двете държави датира от Втората световна война, когато съветската армия окупира четири острова в южната част на веригата. Противоречията са толкова големи, че Москва и Токио все още не са подписали официален мирен договор.
Арестуваха британец за кибератака
Германската федерална полиция съобщи, че 29-годишен британец е арестуван във връзка с Европейска заповед за арест по подозрение кибератака срещу „Дойче телеком“, информира АП.
Властите в Германия поясниха, че мъжът, чието име не се разкрива, е заподозрян за кибератака на рутер през ноември 2016 г. При атаката са били засегнати около 1 милион интернет потребители.
Мъжът е арестуван на летище в Лондон в сряда.