Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Правителствата на България и Македония ще увеличат сигурността на енергийните доставки в Югоизточна Европа

[post-views]
Правителствата на България и Македония ще увеличат сигурността на енергийните доставки в Югоизточна Европа

българия-македонияПравителствата на Република България и Република Македония потвърждават политическото си намерение за увеличаване сигурността на енергийните доставки за двете страни, региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз, както и изразяват подкрепата си за формирането на Европейски енергиен съюз. Това предвижда подписаният днес между двете страни меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на природния газ. Документът бе подписан от министъра на енергетиката на Република България Теменужка Петкова и министъра на икономиката на Република Македония Крешник Бектеши. Меморандумът за разбирателство в сферата на енергетиката се подписа по време на визитата на българската делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов, в Скопие.
 
Българката и македонската страна да проучат възможностите за изграждане на нова директна газова връзка между двете газови системи, е записано в документа. За целта се създава съвместна газова работна група, в която се включват представители на министерствата на двете страни, както и експерти от газопреносните оператори. В срок от шест месеца след влизането в сила на меморандума следва да бъде изготвен технико-икономически анализ, който да представи техническите, правните, пазарните, икономическите, финансовите и регулаторните параметри, необходими за реализацията на проекта. Решението за изграждане на нова газова връзка България и Македония ще вземат и на база съществуващата газопреносна инфраструктура, както и реализацията на проектите за интерконекторите Гърция-България,  Турция-България и концепцията за газоразпределителен център „Балкан“.
 
Министър Петкова покани министъра на икономиката на Македония Бектеши да посети София между 10-ти и 15-ти октомври, за да се проведе първо засениe на работната група. По време на среща двамата министри обсъдиха потенциала на двустранното сътрудничество в енергийния отрасъл. По думите на Теменужка Петкова значителна част от износа на електроенергия от страната ни е насочен към Република Македония. Успешна е съвместната ни дейност и в областта на минерално-суровинния отрасъл, припомни още тя. Македонската страна оцени високо напредъка на България по изграждане на интерконекторите с Гърция, Сърбия и Турция и прояви интерес към реализацията на концепцията за изграждане на газоразпределителен център „Балкан“. Двете страни изразиха съгласие, че с подписването на меморандума в сферата на природния газ ще се даде възможност Македония да получава енергийни ресурси от хъб „Балкан“. 
 
Енергийното Сътрудничество между България и Македония ще гарантира диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ и либерализацията на пазара в региона на Югоизточна Европа, каза още министър Петкова.
Премиерът Бойко Борисов очаква Договорът за добросъседство с Република Македония да бъде разгледан приоритетно от парламентите на двете страни.
В България съществува широк политически консенсус относно подписването с Република Македония на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Недвусмислен израз на желанието за отваряне на нова страница в отношенията между двете държави е категоричната подкрепа на парламента, изразена в единодушно приетата от народните представители на 27 юли т. г. декларация. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при срещата си с председателя на Събранието на Република Македония Талат Джафери.
Министър-председателят посочи, че подписаният днес Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество е база за трайно и устойчиво изграждане на приятелски и добросъседски отношения. Той изрази очакване документът, който дава перспектива за сътрудничество, основано на европейските ценности, да бъде разгледан приоритетно и ратифициран от парламентите на двете страни.
„След сключването на Договора очакваме конкретни стъпки за неговото прилагане, които нагледно да покажат както на гражданите на нашите две страни, така и на европейските ни партньори, наличието на воля за укрепване на отношенията ни на нова основа”, каза българският министър-председател като подчерта, че парламентът е трибуната, която може да предложи работещи решения.
„Договорът е една добра перспектива за добросъседство между двете държави. Видна е разликата във всички отношения между страните-членки на ЕС и останалите държави. Искрено ви подкрепяме за ЕС и НАТО“, отбеляза премиерът Борисов. По време на срещата той благодари за отправената покана към председателя на Народното събрание Димитър Главчев за посещение в Република Македония.  
Министър-председателят посочи, че в Европа също приветстват подписването на Договора. По думите му документът отваря нови възможности пред страните за бизнес, икономика, развитие на инфраструктурата.
„Критици има навсякъде. Но истината е, че ако направим Коридор номер 8, свързвайки с Дунавската стратегия, с Черноморската стратегия, ще отворим региона си навсякъде“, заяви още премиерът Борисов.
Дипломат № 1 на Република Македония Никола Димитров към Екатерина Захариева: Благодаря ти, свършихме страхотна работа!
 
991-ratio-bylgariia-i-makedoniia„Благодаря, Екатерина, благодаря и на целия твой екип. Свършихме страхотна работа. Договорът ще произведе приятелство и близост. Днес е исторически ден“. С тези думи министърът на външните работи на Република Македония Никола Димитров се обърна към заместник министър-председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи на Република България Екатерина Захариева. Двамата разговаряха днес в Министерството на външните работи  в Скопие.
Захариева е част от правителствена делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов. По-рано днес Борисов и неговият колега Зоран Заев подписаха Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете държави.
„Никола, присъединявам се към благодарностите – и към теб, и към премиера Заев, и към екипите, които вчера вечерта финализираха текстовете. Твърдо вярвам, че  ако съседите ти не са добре, няма как и ти да си добре. Както каза и ЕС в своето изявление, това е вдъхновение за целия регион. Тепърва ефектът от този договор ще се измерва“, каза Екатерина Захариева.
Българският външен министър добави, че страната ни е готова да съдейства с експертиза за реформите, които предстоят. „Надявам се догодина най-после да имате позитивен старт на преговорния процес с ЕС. Искам да приветствам плана ви за реформи“, добави Захариева.
„Желанието на българския бизнес да инвестира е огромно“, каза още вицепремиерът. Министър Димитров я покани да посети Охрид.

Най-ново

Единична публикация

Избрани