Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Йерусалим и паралелните светове

[post-views]
[post-views]
Йерусалим и паралелните светове
Favicon_File

Александър Гигов

26-йерусалимДа отидеш до Израел и да не намериш време за посещение в старата част на Йерусалим, е абсурдно. Държавата на евреите е толкова малка, че с автомобил за час–два можеш да стигнеш до светите земи и от най-затънтените части. Магистралите порят дори пустинята Негев, а табелите са на всяка крачка, на няколко езика и просто няма начин да се объркаш. Стига да искаш да посетиш някоя от светините на трите религии, които съжителстват от векове зад високите средновековни дувари.
Тук жегата е постоянна величина. Е, може да намерите в интернет снимки с малко сняг по куполите на йерусалимските храмове, но това е по-скоро аномалия. При първото си посещение по тези места всеки човек се чувства като хипнотизиран. При мен навремето от нахалния водач, който непрекъснато ни плашеше с арабите. Когато сме минели по сокаците на арабския квартал, задължително са щели да ни ограбят, а след това… не знам си 26-църквакакво. Тогава, преди десетина години беше претъпкано с туристи. Човек едва си проправяше път, за да настигне групата и да не пропусне нещо. Сега – дни, след като целия свят бе вперил очи към стария Йерусалим, край Божи гроб е спокойно. Туристите се броят на пръсти и  човек без притеснение може да поема магията на това свято място. Дали заради размириците около джамията „Ал Акса”, при които загинаха палестинци и израелски военни, или пък заради нещо друго. Тихо е и ясно се чуват молитвените мелодии, ехтящи от храмовете.
А всеки според религията си търси своето местенце. Нареждаме се на опашка пред храма Божи в църквата „Възкресение Христово”. Няколко американци и група онемели от почит и захлас тъмнокожи африканци, окичени със златни кръстове. Те попиват всеки миг и го запечатват в паметта на таблети и телефони. Някои снимат и с камери, ала всичко това до входа. С казармен ред възрастен монах приканва един по един да се поклоним пред мраморния саркофаг. Само минутка, кратка молитва и отново навън. След това се ядосваш, че си забравил това или онова в молитвите си… 
26-израелРедно е в храма да се запали свещ и пред мястото, където и бил разпънат Христос, след което жегата отново започва да властва. Докато си похарчите парички за кръстове и икони. Цените за десетилетие са се вдигнали двойно, а местните търговци се оплакват от нахлуването на китайски ментета. Пък и пазарлъците вървят единствено в арабските магазини, в които обаче християнски артикули, естествено, не се продават. Но пък можете да заситите глада с огромен арабски геврек с шарена сол за скромните шест лева. И като говорим за цени, то в кафенетата бирата е по 18 лева (в шекели, разбира се), бутилка вода в магазин по четири лева и т.н. В Израел е доста скъпо и на никого не му прави впечатление. Понеже средната заплата е 2500 долара… Или поне така твърдят местните.
Повече от разбираемо пред Стената на плача пропускателният режим е почти като на летище „Бен Гурион”. Всички идват и слагат листчета. И вярват, че желанията ще се сбъднат.  Само евреите обаче изпълняват своите ритуали. И според канона жените нямат достъп навсякъде до стената.
Но и това си струва да се види. А новият Йерусалим е наистина впечатляващ. Красив, модерен, чист град. Град на паралелните светове, град на настоящето, град, съхранил онази мистерия, която напътства човечеството векове наред. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани