„Настъпва нова ера”, „Приключи една политическа епоха”, „Чехия се присъединява към Унгария и Полша”, „На власт дойде чешкият Тръмп” – така различни медии и анализатори отразиха резултатите от парламентарните избори, които се проведоха миналите петък и събота в Чехия. В една от най-старите и най-стабилни демокрации в Средна и Югоизточна Европа 60 на сто от избирателите гласуваха за партии, които са против сегашната система и против елитите. При това в една безпримерно добра икономическа ситуация. Трябва ли да се тревожим за бъдещето на ЕС на фона на популисткия чешки вот и на течащия с пълна сила Брекзит? Ето какво всъщност се случи:
9 партии в
парламента
Партията „Действие на недоволните граждани 2011” (АНО) на чешкия милиардер Андрей Бабиш спечели внушителна победа на състоялите се в петък и събота парламентарни избори в Чехия. Тя получава 30.21% според резултатите от преброяването на 99.59% от бюлетините, съобщи „Ройтерс”. Това са три пъти повече гласове, отколкото има всяка друга от влезлите в парламента партии. Този резултат й дава възможност да управлява в коалиция само с една партия. Лидер е милиардерът Андрей Бабиш – популист, сравняван с Доналд Тръмп и със Силвио Берлускони, предвид това, че е и медиен магнат.
Формацията на милиардера е първата политическа сила, която разбива продължилото четвърт век доминиране на две традиционни партии от център-дясно и център-ляво, което е допълнителна промяна в изменящия се политически пейзаж в Европа, където бежанската криза роди протестни групи. В парламента влязоха рекорден брой партии – 9. Традиционната социалдемократическа партия, която на предишните избори беше първа, сега е на шесто място. В парламента има от всичко по нещо, от екстравагантен японец и объркани кметове до дългокос пират.
На второ място е дясната Гражданска демократична партия (ГДП) с 11,3 на сто от гласовете, следвана плътно от крайнодясната антиимигрантска партия „Свобода и пряка демокрация” (СПД) на родения в Токио бизнесмен Томио Окамура с повече от 10%. Друга протестна партия – на Пиратите, също е напът да спечели места в долната камара на парламента с недоволните либерални гласове. Последните имат близо 10 процента от гласовете.
Рекордно нисък е и резултатът на комунистическата партия – 7,70 %. Това е най-ниското им постижение от десетилетия. През 2013 г. партията спечели 14,91%. Шести с едва 7,4% от гласовете управляващите в последните четири години социалдемократи на премиера Бохуслав Соботка са напът да отбележат най-слабия си резултат след мирното разделяне на Чехословакия през 1993 г. Социалдемократите и дясната Гражданска демократическа партия са оглавявали всяко чешко правителство след разделянето на Чехословакия, като се изключат служебните кабинети, припомня агенцията.
Останалите три парламентарно представени формации са на християндемократите с 5,8 на сто, ТОП-09 – проевропейска партия, спечелила 5,26 процента, и партията на кметовете и на независимите СТАН със 5,17 на сто.
Трудна коалиция
Очакванията са Андрей Бабиш, който е безспорният бъдещ премиер, да се обърне за коалиционни преговори първо към социалдемократите, заяви неговият заместник Ярослав Фалтинек пред журналисти. Но председателят на социалдемократите Милан Хованец заяви, че партията може да мине в опозиция. Другият възможен партньор – Гражданска демократическа партия, обяви, че няма да участва в каквато и да било правителствена коалиция с АНО на Бабиш.
Очаква се АНО да разполага с 81 депутати в 200-членния парламент, Гражданската демократическа партия може да получи 23, а социалдемократите да се окажат с 15 при досегашни 50. Усложняващ фактор за коалиционни преговори са политическите обвинения срещу Бабиш, че е получил незаконно 2 млн. евро от европейските фондове, преди да влезе в политиката. Ако коалиционните преговори с традиционните партии се провалят, има възможност АНО да формира правителство с подкрепата на комунистите или на крайнодясната антиевропейска партия „Свобода и пряка демокрация”.
Страх и нерешени проблеми
Според анализатори изборите в Чехия ясно показаха, че населението в централноевропейската страна не желае задълбочаване на отношенията с ЕС. Проевропейските партии едва минаха границата за влизане в парламента и общо печелят по-малко от 10 на сто от гласовете. Социалдемократите бяха наказани за безрезервното приемане на директивите от Брюксел и не беше категорична в това, че няма да допусне приемане на еврото и миграционните квоти.
Гражданите гласуваха масово за формациите, които са твърдо против квотите за мигранти. Това доведе до сравнения с политиката на Виктор Орбан в Унгария и на екстремно десните на Качински в Полша, които се конфронтират с директивите на Брюксел. АФП посочва, че страхът от мигрантите е бил водещ за цялата предизборна кампания, в която се включиха 31 формации, макар страната да е приела досега само 12 бежанци вместо 1600. Според допитване на Института за проучване на общественото мнение към Чешката академия на науките около 60 на сто от чехите са против приемането на мигранти, а само около 3 на сто го одобряват.
Повечето чешки избиратели, които гласуваха против „системата”, изобщо не са някакви ограничени десни радикали. На тях просто им е писнало от политическото затлъстяване на елита, коментира „Дойче веле”. Много важни реформи в областта на социалното дело, здравеопазването или образованието вече от години тъпчат на място, на регионално и местно равнище процъфтяват клиентелизмът и шуробаджанащината, а част от чехите живеят с убеждението, че модерното време им е причинило само загуби. Остава въпроса дали като гласуваха за човека от елита Бабиш, чехите ще успеят да си решат проблемите.
Какво да очакваме от Бабиш?
Андрей Бабиш е известен с острия си език и е готов да се опълчи на Брюксел, но е необременен с идеологията, довела до сериозни разногласия между Полша и Унгария с Европейския съюз, коментира „Ройтерс”. Той е сравняван с американския президент Доналд Тръмп заради антисистемните си послания и с бившия италиански лидер Силвио Берлускони заради притежаваните от него медии. Известен е с агресивния си стил на преговаряне и скептичните си възгледи за евроинтеграцията.
Лоялен външнотърговски представител по времето на комунизма, 63-годишният Бабиш изгради след това бизнес империя. Сега той притежава фирми от хранително-вкусовата и химическата промишленост, най-големия вестник и най-голямата частна радиостанция в Чехия.
Бабиш се дистанцира от десни консерватори като полския Ярослав Качински и унгарския Виктор Орбан и следва курс, лишен от твърдолинейни политически възгледи като Орбановата визия за „нелиберална държава”. Програмата му, ориентирана към бизнеса, обещанията му да управлява държавата ефективно и да я изчисти от корумпираните политици, дадоха на неговата партия АНО голяма преднина пред конкурентите й за изборите.
Бабиш надали ще следва социалноконсервативния дневен ред, пожънал успехи в Полша, тъй като чехите са най-атеистичната нация в ЕС, посочва още агенцията. Вместо това може би ще се опита да подражава на словашкия трикратен премиер Роберт Фицо – социалдемократ, който променя политиките си според обществените настроения. Възприеман е като популист без ясна политика за ЕС, наречен от него „велик проект”, обременен от големи проблеми като бежанската криза и Брекзит. Магнатът отхвърля по-нататъшната интеграция с ЕС и критикува остро бежанската политика на Германия.
Бабиш е в конфликт с властите заради повдигнати му обвинения в предполагаема измама. Става дума за евросубсидии за изграждане на конферентен и развлекателен център край Прага. Властите разследваха и стратегиите, използвани преди няколко години от Бабиш, за да закупи освободени от данъчно облагане облигации от своя компания. Не му бяха повдигнати обвинения по този повод и той отрича и в двата случая да е извършил нещо нередно.
Бабиш, който до май беше министър на финансите, игра твърдо и успя да изкопчи от ЕС изключение, свързано със събирането на данък добавена стойност, което по думите му ще попречи да се вършат данъчни измами в търговията с горива. Под негов натиск чехите блокираха други предложения, включително подкрепян от Франция план за по-ниски данъци за електронните книги.