В някои държави по света военната униформа не е само функционален боен костюм, но и пряко отражение на историята и културата. Това важи най-вече за парадните униформи. Боецът в парадна униформа трябва да изглежда безстрашен, мъжествен, спретнат и представителен, предава сайтът pozitiven.com. Нека да погледнем униформите на някои народи, при които комбинацията от тези характеристики е разкрасена с порция национален колорит.
Южна Корея
Униформата е отражение на периода Чосон в корейската история, като много елементи са съхранени от 1897 г. Униформата се нарича Gugunbok и се състои от Dongdali – долен халат с алени ръкави, и Jeonbok – горен халат без ръкави. Образът се допълва от ботуши и широкопола шапка. Горният халат е украсен с мъниста, ленти и паунови пера. Палка с камшик се закрепва хоризонтално на пояса.
Индия
Индийската военна униформа е разработена в британски стил. Това e първата държава, в която като униформен цвят се въвежда каки. Високи панталони, защитни гамаши и риза с къс ръкав. Върху униформите на индийската армия се поставят и различни на цвят колани и традиционни, ярки тюрбани.
Швейцария
Особено колоритни са швейцарските гвардейци, които охраняват Ватикана. Униформата им е в духа на Ренесанса. Тъмночервени, сини и златисти ленти покриват цялото облекло. На главата си гвардейците носят черна барета или сребрист шлем. Сержантите са с черна блуза и с пурпурни гамаши, докато другите офицери са изцяло в пурпурна униформа. Редовните войници са облечени в сини униформи с бяла яка и кафяв колан.
Великобритания
Военната униформа тук е една от визитните картички на страната. Червеният мундир е използван за първи път през 1658 г. Кралските стражи се делят на 5 различни полка, като се отличават един от друг по значките и други аксесоари. Униформата се допълва от черен панталон, черни ботуши и висока шапка от меча кожа.
Гърция
Гръцката армия се състои основно от пехота. Към днешна дата представителните войски охраняват Президентството и Гроба на незнайния воин. Традиционната униформа се състои от Fustanella – пола в комбинация с бяла риза, и Fermeli – жилетка с детайли за обозначение на ранга. Обути са с червени кожени боти с черни помпони.
Монголия
Въпреки че традиционната монголска военна униформа основно се използва за почетен караул, съпровождане на представителни лица, дипломати и чуждестранни гости, костюмите напомнят за епохата на Чингис хан. Основна червена риза с бродерия на ръкавите и висока яка. Отгоре се облича жилетка, а на гърдите виси златен медальон.
Това, разбира се, са само част от едни от най-колоритните и съответно и най-странните военни парадни униформи по света, които обаче отразяват истинската същност на народите, предават пряко традициите, културните особености и традиционните цветове, които се трансформират в специализирано облекло, което носи съответната национална чест и достойнство.
Какво е било нужно на новобранците в казармата?
Списъкът с основните вещи, които трябва да носи със себе си всеки новобранец в армията е всъщност всичко онова, което е необходимо на един млад войник. Ето какво включва този списък по документи от годините, когато все още имахме наборна армия и задължителна казарма за младежите:
1. Две ризи с дълги ръкави.
2. Два броя бельо с дълги крачоли.
3. Два броя бельо с къси крачоли.
4. Две юнашки фланелки или потници.
5. Две партенки от плат „американ“ или чифт чорапи.
6. Една кърпа за лице.
7. Три носни кърпи.
8. Пет якички от хасе за униформата.
9. Два комплекта тоалетни принадлежности.
10. По две четки за лъскане и размазване на боя за обувки.
11. Общо две макари с бял и черен конец.
12. Пет игли за шиене.
13. Пет безопасни игли.
14. Три найлонови торбички.
Това плюс храна и вода за един ден са необходимите вещи при постъпването в родната казарма. Всеки, който е бил войник, знае, че всичко това може да се закупи и от лавката в поделението.
Всъщност всички тези принадлежности са лични, но някои от тях, например иглите, могат да се използват дори при ремонт на двигател на автомобил. Повечето от вещите имат и двойна употреба при необходимост, в зависимост от случая. Така войникът на практика разполага с абсолютно всичко, което му е необходимо, извън онова вещево имущество, което му се зачислява персонално при постъпването в родната казарма.