Предложенията за промени в начина на работа на ТЕЛК комисиите целят да се направи така реформа, че да остава повече ресурс за хората с увреждания. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Министерския съвет в сряда по повод провелия се многохиляден национален протест на хората с увреждания.
1,7 млрд. лв. отиват за социални плащания за хора с увреждания и един по-добър контрол над разходването на тези средства ще е от полза за всички, посочи министър-председателят, като призова страните за диалог.
Във вторник по негово разпореждане предлаганите промени в системата за медицинската експертиза – ТЕЛК комисиите, бяха изтеглени от Министерство на здравеопазването.
В началото на април с промени в правилника и наредбата бе предложено решенията за ТЕЛК да се издават по нова скала, като всяка диагноза дава определен процент. Идеята, която взриви хората с увреждания, бе ТЕЛК да дава процент инвалидност само за основното заболяване, но не и за придружаващите го, както е в момента.
Темата с реформата в системата на ТЕЛК да бъде подложена на широко обсъждане, докато се постигне обществено съгласие, заявява Красимир Каракачанов в своя позиция. Той се обявява за затягане на контрола при издаването на решения за инвалидните пенсии. Каракачанов посочва, че според него трябва да се въведе електронно досие и електронна здравна карта, както и т.нар. обслужване на едно гише, чрез които лесно може да се контролира целият процес. Ето това е контролът, който държавата трябва веднъж и завинаги с цялата строгост на закона и силата на държавния апарат да наложи, заяви Каракачанов. Според него, ако спрат злоупотребите, то тогава и пенсиите на реално болните могат да бъдат увеличени, както и да се подпомогнат българските пенсионери.