Български изтребител, свален през Втората световна война, беше открит случайно в тресавище край самоковското село Марица. Това е машина „Messerschmitt Bf-109 G-6“, която е била на въоръжение във Въздушните на Негово Величество войски. Самолетът е един от най-модерните за времето си изтребители.
Засега има две хипотези. Полковник проф. д.н. Димитър Недялков, началник катедра ВВС и ПВО във Военна академия смята, че самолетът е на подпоручик Иван Бонев. Според полковника от резерва Манол Тенчев – началник на отдел „Военни паметници и военнопатриотично възпитание“ в Дирекция „Социална политика“ – МО, на самолета е летял подпоручик Тодор Резов. Предстоят дейности по изваждането на останките и тяхното изследване.
Мястото на намерения самолет е във Военноисторическия музей, каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Той обясни, че са взети всички мерки, за да не бъдат загубени ценни артефакти от уникалната находка. Това е много рядък експонат, категоричен беше министърът на отбраната.
Свален през Втората световна война български самолет беше открит случайно в тресавище край самоковското село Марица. Багерист е надигнал един от детайлите на самолета край село Марица. Става дума за една от кутиите за куршуми за бордовите картечници. Били са открити и гилзи от снарядите на самолета. Мястото е блатисто и предстоят работи, свързани с отводняване и правенето на изкопи. Боеприпасите за картечницата са това, което ни накара да смятаме, че самолетът е именно „месершмит“, защото калибърът е 13,2 мм. Това са немски авиационни картечници, които са типични за въоръжението на този самолет, с тази модификация. Това е българска бойна машина„Messerschmitt Bf-109 G-6“, която е била на въоръжение във Въздушните на Негово Величество войски. Самолетът е един от най-модерните за времето си изтребители.
Това заяви специално за военния вестник полк. проф. д.н. Димитър Недялков, от катедра „ВВС и ПВО“ при Военна академия „Г.С.Раковски“, военен летец, пилот I клас.
Ударът при падането на машината е бил доста силен и всичко е много деформирано. Според него в случая става дума за самолета на подпоручик Иван Бонев. Бомбардировките над България започват през октомври и ноември 1943 г., а по разкази на хора от село Марица, този самолет е паднал, когато са събирали сено. Това е другото, което ни наведе на мисълта, че това е именно машината на Иван Бонев. Той е прострелян във въздушния бой, след като скача от поразения самолет. Водил е въздушна битка с четири „Мустанг“-а, сваля единия от тях, а останалите три го разстрелват във въздуха, докато виси на парашута. Експертът направи уговорката, че това е версия и предстои уточняване на детайлите.
Полковник Недялков припомни за въздушния бой на Бонев срещу „Мустанг“-ите, защото това е един от най-трудните изтребители, от които ние имаме два свалени от нашите пилоти във въздушни боеве и едната от победите е именно на подпоручик Бонев.
Когато специалистите започнат да работят в района ще се установи на каква дълбочина е потънала машината. Стана ясно обаче, че трябва да се работи много внимателно, за да се запази в максимална степен целостта на елементите от самолета. Става дума за много скъпа машина. От тях много малко са запазени по света и в толкова пълен обем досега не са били откривани части от такава техника. В българските музеи има остатъци от български месершмити в музея в Крумово и в базата в Долна Митрополия, където се съхраняват главина от витло и подкрилки от самолета на героя и въздушен ас – поручик Любен Кондаков.
Стана ясно също, че когато се състави така наречената модулна група с експерти от различни видове въоръжени сили, те ще дойдат на място, за да огледат терена и ще кажат какво точно да се направи, така че в максимален обем всичко да се извади и съхрани. Това може да стане със специалисти от ВВС. Необходимо е да се почистят частите, да се смажат и ако е възможно някои от тях да бъдат окомплектовани.
Мечтата на всеки военен историк е да се съберат частите на този уникален самолет. Поради определено стечение на обстоятелствата нашите ВВС са разполагали с най-добрите изтребители, включително моделите Е, Г, а този е Г6 – един от най-модерните и най-съвременните, с много добро въоръжение. Самолет разполага с две 13-мм картечници, при които се стреля със синхронизатор, защото това се извършва през витловия кръг. Синхронизаторът спира въртенето на витлото, за да може да се произвеждат изстрели. Има и едно 20-мм оръдие, което минава през оста на витлото. То е основното въоръжение на самолета. Когато се дръпнат всички спусъци ефектът върху противниковите самолети е бил неописуем.
Според полковник от резерва Манол Тенчев, началник на отдел „Военни паметници и военно-патриотично възпитание“ в Дирекция „Социална политика“-МО, откритият изтребител е на сваления подпоручик Тодор Резов.
Шегите на съдбата
След 9 септември 1944 г. съдбата си прави странни шеги с този вид самолети. В момента у нас няма нямаме нито един запазен екземпляр. 60 от тях са заминали за Югославия като репарации. Останалите са унищожени. В момента във военния музей в Белград, в крепостта Кале мегдан, се съхранява един такъв „Месершмит“, който никога не е бил на въоръжение в югославската армия, но е бил в нашата. Така че сърбите притежават такъв, а ние нямаме. Извадени от тресавищата в Русия такива самолети се реставрират, закупуват ги американски колекционери и в момента са във въздуха. Един такъв „месершмит“ струва най-малко 3 млн. евро, разкрива полковник от резерва Манол Тенчев.
Министър Каракачанов: Полиция ще пази находката
Мястото на намерения самолет „Месершмит“ е във Военноисторическия музей. Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов пред бТВ. Той обясни, че на мястото, където е открит, са били изпратени представители на Военноисторическия музей и на Военна полиция, за да няма опити самолетът да бъде ограбен. „ Това е експонат от Втората световна война. Много рядък експонат. Българската авиация по времето на Втората световна война е била въоръжена с подобни самолети „Месершмит“, немско производство. По силата на мирния договор след 1946 г. България е била длъжна да предаде самолетите си на Югославия като някаква компенсация, обясни министърът на отбраната.