Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Нашите обещания и тяхното изпълнение са в основата на международната система и те ни държат в безопасност

[post-views]
Нашите обещания и тяхното изпълнение са в основата на международната система и те ни държат в безопасност

ema-hopkins- UK-ambХимическите оръжия и заплахата за световния peд
192 държави, включително България, вече са  ратифицирали Конвенцията

Н. ПР. ЕМА ХОПКИНС, ПОСЛАНИК НА ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО В БЪЛГАРИЯ*

Политиците се ръкуват и усмихват. Фотоапаратите щракат. Документите се подписват и подпечатват. Световната преса съобщава подписването на поредна международна спогодба.
Международните срещи на високо равнище, конвенциите и договорите може да изглеждат далеч от живота на обикновените хора; да изглеждат просто възможности за публични изяви вместо реални постижения.
Но реално те са начинът, по който договаряме в какъв свят искаме да живеем. Това са обещанията, които спазваме едни към други. Нашите обещания и тяхното изпълнение са в основата на  международната система и те ни пазят в безопасност. Когато договореностите биват нарушавани или когато се позволява те да загубят важност, последиците са много сериозни за всички.
Конвенцията за химическите оръжия е един от тези ангажименти, но има притеснителни признаци, че сме забравили защо положихме толкова усилия за постигането на този важен договор.
Химическите оръжия задушават, давят, нараняват и отравят. Когато не са смъртоносни, ефектите от тях могат да траят цял живот. През XX век те периодично биват използвани на бойното поле с ужасяващи последствия.
По време на Първата световна война повече от 90 000 военнослужещи загиват мъчително вследствие на употребата на хлор, иприт и други отровни химически вещества. Почти още милион биват ослепени, обезобразени или получават други тежки наранявания.
Химически оръжия са използвани с разрушителни последствия и в Мароко, Йемен, Китай и Абисиния (днес Етиопия). Последствията от употребата им през 1980-те години в ирано-иракската война продължават да се усещат и до днес, като 30 000 иранци все още страдат и умират от ефектите на бойните вещества, използвани в конфликта.
Конвенцията за химическите оръжия влезе в сила през 1997 г. и доведе до създаването на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
За пръв път светът има независим, неполитически орган, който да разследва употребата на химически оръжия.
192 държави, включително България, вече са ратифицирали Конвенцията за химическите оръжия и са страни-членки по нея.
Международната общност се е споразумяла, че разработването, производството, изграждането на арсенал и употребата на тези инструменти на смъртта трябва да остане в миналото. Не може да има каквато и да е безнаказаност спрямо употребата на химически оръжия.
Малко повече от 20 години след този преломен момент и 5 години след като ОЗХО бе наградена с Нобелова награда за мир за забележителните си постижения, този договор и тези норми са заплашени. Само от началото на 2017 г. химически оръжия са използвани срещу цивилни граждани в Сирия, Ирак, Малайзия и Обединеното кралство.
Многократната употреба на химически оръжия представлява сериозна заплаха за Конвенцията за химическите оръжия и за международния правов ред, които пази всички ни в безопасност. Сега те трябва да бъдат защитени и подсилени.
Миналата седмица Обединеното кралство и 10 други държави, сред които и България, призоваха всички страни-членки на Конвенцията за химическите оръжия да се съберат на извънредна конференция. Отговаряйки на този призив, ОЗХО обяви, че страните, подписали Конвенцията, ще се съберат в края на юни. Призоваваме страните по цял свят да се включат, за да намерим начини да подсилим и защитим този крайъгълен камък на международния режим за неразпространение и разоръжаване.
Някои се опитват да представят тази среща като арена за глобална конфронтация, където държавите ще бъдат принудени да избират страна или позиция спрямо една или друга атака. Всъщност това е избор между върховенството на закона и системата на международен правов ред, и анархията и плашещата перспектива, че ние и нашите деца можем да станем свидетели на превръщането на употребата на химически оръжия в норма.
Преди 20 години създаването на Конвенцията за химически оръжия отбеляза повратна точка в международната политика. Светът затвърди своите позиции и бе постигнато съгласие, че всяка употреба на химически оръжия е неоправдана и презряна. Сега ние трябва да се обединим, за да защитим това.

* Текстът е предоставен ексклузивно на в-к „Труд“ от посолството на Обединеното кралство в България

Извънредна среща по българска u британска инициатива в края на юни в Хага
На 29 май тази година 11 държави официално призоваха възможно най-скоро да бъде свикана извънредна среща на страните-членки на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
Обединеното кралство и подкрепящите го Австралия, България, Германия, Канада, Нова Зеландия, Полша, Румъния, Съединените щати, Франция и Япония обявиха, че са дълбоко притеснени от употребата на химически оръжия по света. Те се обединиха под общо изявление, че международният режим, забраняващ химическите оръжия, е под безпрецедентна заплаха, а химически оръжия биват разработвани,  създавани и използвани както от държави, така и от недържавни фактори, в нарушение на международното право.
На среща на Изпълнителния съвет на ОЗХО на 4 юни генералният директор на организацията Ахмет  Юзюмджю обяви, че е събран нужният кворум от „повече от една трета от страните-членки“, за да се свика извънредна среща. Изпълнителният съвет одобри тази среща да се състои на 26 и 27 юни в Хага.

Източник: в.“Труд“

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани