Димитър Илиев
Депутатите дадоха зелена светлина за продължаване на изграждането на втората българска атомна електроцентрала „Белене”, след като 6 години проектът бе замразен.
Забраната бе свалена със 172 гласа „за“, 14 „против“ и двама „въздържали се“. Всички парламентарни групи гласуваха единодушно с изключение на ДПС, което бе против.
Депутатите възложиха на министъра на енергетиката да възобнови действията по търсенето на стратегически инвеститор за строителството. АЕЦ „Белене” ще бъде изградена „на пазарен принцип, без гарантирано изкупуване на енергията, без преференциални цени, без предоставяне на държавна гаранция чрез отделянето на активите и пасивите на АЕЦ „Белене“ в проектно дружество“.
До 31 октомври 2018 г. енергийният министър трябва да разработи процедура за избор на инвеститор, да предложи структура на проекта и да отчете работата си пред депутатите. Правителството трябва да подготви икономическа и финансова обосновка на проекта и да ги представи на вниманието на Европейската комисия.
Досега интерес към изграждането на централата са заявили четири компании – Китайската ядрена корпорация (CNCC), руската „Росатом“, френската „Фраматом“ и още една фирма, чието име се пази в тайна.
Страната ни разполага с два руски реактора и площадка, за която има издадено разрешително за строителство. Тези активи се оценяват на над 3 млрд. лв. Общата стойност на проекта ще възлезе на около 10 млрд. лв.
Енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че преговорите с потенциалния инвеститор може да приключат още в края на 2018 г., което означавало, че около 2027 г. АЕЦ „Белене“ може да бъде готова и да произвежда и да продава ток на българския енергиен пазар.
Изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Петьо Иванов заяви по време на ядрена конференция във Варна, че НЕК е стартирала процедура за консултант, който да оцени оборудването и площадката на АЕЦ „Белене”, както и на всички активи и пасиви. „Това е първата стъпка към създаването на проектна компания, която ще е 100% собственост на НЕК, докато в нея не влезе инвеститор”, посочи Иванов.