Автор: Доц. д-р инж. Георги Маринов
През 1908 г. работилницата започва да произвежда 6,35-мм пистолет, който бързо навлиза на пазара и му осигурява средства за разширяване на производството. До края на Първата световна война значително нарастват производствените цехове на фирмата, което позволява приемането на редица армейски поръчки. След смъртта на Карл Валтер управлението на предприятието се поема от тримата му синове – Георг, Фриц и Ерих. В средата на 1930-те години фирмата Carl Walther става една от най-големите световни производителки на лично оръжие.
В годините на Втората световна война фирмата не смогва да задоволи потребностите на немската армия от пистолети, автоматични пушки и друго армейско оръжие. През 1945 г. областта около Цела-Мелис се оказала в американската окупационна зона. Част от фабриката била разрушена от разярените тълпи от хора, насилствено изпратени да работят в Германия, и от затворниците от намиращия се наблизо концлагер Бухенвалд. Безценните колекции на Музея на оръжието на фирмата Carl Walther били разграбени от войниците на Третата американска армия. През юни 1946 г. Тюрингия станала част от съветската окупационна зона като оцелелите архиви били изгорени, а по-голямата част от оборудването било изпратено в СССР като репарации. Опустелите заводски сгради били взривени. Така завършването на Втората световна война поставило край на завода Carl Walther.
През 1957 г. в гр. Улм било възобновено производството на уникалния модел P-38, като само за три години Walther отново се оказва в челните редици на производителите на пистолети. От 1993 г. фирмата е закупена от UMAREX Corporation с дъщерно предприятие в САЩ с наименование Walther Arms USA. Първият пистолет на фирмата от 1908 г е 6,35-мм Walther M 1908, известен още като Walther Model 1. Пистолетът работел на принципа на отката на свободния затвор при неподвижна цев. Той е със скрит ударник и оригинален предпазител, разположен в задната част на корпуса. Блокирането на ударното чукче се осъществявало с помощта на напречно преместваща се ос. Цевта му била открита, с дължина 50 мм, а общата дължина на пистолета била 112 мм. Пълнителят на пистолета имал вместимост 6 патрона 6,35 mm Browning.
Мodel 3 бил разработен за патроните 7,65 mm Browning и имал обща дължина 128 мм, при дължина на цевта 66 мм. Прозорецът за изхвърляне на изстреляната гилза бил разположен от лявата страна на затворния блок. Работел на принципа на отката на свободния затвор при неподвижна цев. Вместимостта на пълнителят му била 6 патрона. Моdel 4 използвал пълнители с вместимост 8 патрона с калибър 7,65 mm Browning. Общата му дължина била 150 мм при дължина на цевта 88 мм. Прозорецът за изхвърляне на изстреляната гилза бил разположен както при Model 4 – от лявата страна на затворния блок. Характерна особеност била, че цевта се подавала незначително от затворния блок.
Мodel 5 бил почти пълно копие на Model 2 с несъществени разлики във външния вид и надписите. След войната фирмата била принудена да се съобразява със строгите ограничителни клаузи на Версайския договор, които забранявали производство на пистолети с дължина на цевта над 98 мм. Затова конструкторите се насочили към създаването на граждански и полицейски модели, доближаващи се до известна степен до параметрите на армейските пистолети.
Един от най-известните образци се появил през 1929 г. с обозначение РР (ПП – полицайпистоле). Това оръжие, предназначено за патроните 7,65 mm Brovning се оказало толкова добро, че послужило за основа на редица други образци. Моделът РР притежавал елегантна форма, бил компактен и удобен за бързо използване. Конструкторите приложили успешно двойнодействащия ударно-спусков механизъм, изобретен от чешкия оръжейник Алоиз Томишка още преди Първата световна война.
Това позволявало бързо произвеждане на първи изстрел, без предварително взвеждане на ударното чукче. Освен това пистолетът можел да се носи безопасно с патрон в цевта. Оръжието работело при използване на отката на свободния затвор при неподвижна цев. В задната част на затворния блок била монтирала къса ос, която служела като показател за наличието на патрон в патронника. Пистолетът РР имал обща дължина 170 мм при дължина на цевта 98 мм. Пълнителят му има вместимост 8 патрона.
В резултат на по-нататъшното развитие на конструкцията на пистолетите Walther се появил моделът PP-SUPER. По външен вид той не се различавал съществено от РР и PPK. Ръкохватката му имала по-заоблена форма. Леко била разширена спусковата скоба. Най-съществената разлика била в използвания боеприпас– 9-mm Рolice (9х18 Ultra). Този патрон заемал междинно положение между патроните 9-mm Parabellum и 9-mm Kurz и бил предназначен основно за нуждите на полицейските сили. Това подсказва, че пистолетът бил конструиран като полицейско оръжие.
За да задоволи напълно своите клиенти от т. нар. „граждански пазар”, фирмата създала няколко малогабаритни модела с обозначението ТРН (Taschen Pistole Hahn) с калибър .22 LR и .25 АСР (6,35 мм). Те запазили традиционния за Walther дизайн. Спусковият им механизъм бил с двойно действие (double-action). Пълнителят и на двата пистолета имал вместимост шест патрона. Общата им дължина била 136 мм, а дължината на цевта – 58 мм. Те били изключително удобни за скрито и непрекъснато носене под облеклото или в ръчни чанти и куфарчета. За това способствала и малката им маса – само 0,397 кг
През 1938 г. фирмата все още нямала богат опит в изработването на военни пистолети. В нейната производствена листа преобладавали главно образци, предназначени за полицейските сили и за граждански нужди. След 1933 г. Германия на практика престанала да се съобразява с ограниченията на Версайския договор и започнала разработването на военни образци оръжия.
През 1938 г. се появил мoделът P-38, с оригинален принцип на действие, който се използва и в някои съвременни образци (напр. при Beretta 92 и др.). Конструкторите на пистолета избрали мощния 9-мм патрон Parabellum, като използвали система за заключване на затвора при къс ход на цевта с помощта на вертикално преместващ се детайл. Когато системата цев–затвор се намирала в изходно положение, цевта се заключвала към затвора с помощта на издатъка на подвижен детайл. При изстрел, под действие на откатната сила, затворът, цевта и подвижният детайл започвали да се придвижват назад. Това движение продължавало, докато детайлът достигал до наклонената плоскост на рамата и се насочвал по плоскостта надолу.
Такава конструкция позволявала използването на по-мощни пистолетни патрони, тъй като заключените цев и затвор имали сравнително голяма маса и се придвижвали назад по-бавно в сравнение със свободните затвори.
Характерни особености на Р-38 били двойнодействащият ударно-спусков механизъм, откритата цев, удобната ръкохватка, надеждният предпазител и индикаторът за наличие на патрон в цевта. Общата дължина на пистолета била 215 мм при дължина на цевта 127 мм.Съвременен вариант на Р-38 е моделът P-1, който бил пуснат в производство през 1957 г. Разликата между него и базовият модел била в облекчената рамка на Р-1 и в използването на съвременни конструкционни материали за изработване.
Един от съвременните модели на Walther е P-88. Той е разработен на основата на най-новите изисквания към армейските и полицейските пистолети – голяма вместимост на пълнителя, удобство при боравенето с двете ръце, безопасна работа и ергономичност.
При този пистолет е използван усъвършенстван способ за заключване на цевта към затвора. Такъв способ е заимстван от белгийския пистолет Browning модел FN. Патронникът му е с масивна форма и в изходно положение влиза в прозореца на затворния блок и заключва цевта към блока. Под тази масивна задна част е разположен профилен издатък. След изстрел системата затвор–цев се придвижва назад под действие на откатната сила. Движението продължава, докато профилният издатък достигне до наклонената плоскост, разположена в корпуса. При това задната част на цевта „пропада” надолу и отключва цевта от затвора. Пистолетът е снабден с двойнодействащ ударно-спусков механизъм. Има двустранно разположен лост за безопасно връщане на ударното чукче в изходно положение, който едновременно изпълнява ролята и на затворна задръжка.
В началото на 90-те години по поръчка на германската полиция Walther започва разработването на нов модел пистолет. За кратко време конструкторите разработват пистолет, който по конструктивни решения се отличава коренно от досегашните валтери. Новият вариант се появява през 1994 г. с обозначение Walther Model P-99. Той е с полимерна рамка и има тройна система на безопасно използване. Ударната му игла винаги се намира с предно положение и се задейства с лостова система при натискане на спусковия лост. Пред ударната игла е разположена вертикална преграда, която не й позволява достигане на капсула, ако спусъкът не е натиснат докрай.
По подобие на пистолетите „Глок” пред спусковия лост е разположено допълнително лостче, което разблокира ударно-спусковия механизъм при неговото натискане. Пистолетът е предназначен за патроните 9 мм Рarabellum. Дължината на цевта му е 102 мм. Пълнителят му има вместимост 16 патрона. Пистолетът Walther Model P 22 е предназначен за патроните с калибър 22 LR. Блокът е стоманен с покритие от хром, а рамата е от удароустойчив полимер. Моделът е създаден както за самозащита, така и за любителите на спортната стрелба. Наследил е дизайна на Model P 99, но е по-компактен и удобен за скрито носене. Има стандартен предпазител за обезопасяване и специално ключе за заключване и блокировка на целия ударно-спускателен механизъм. Спусковата скоба за освобождаване на пълнителя е двустранна за лява и дясна ръка, може да се промени хватът в ръката чрез поставяне на по-удебелена наснавка.
Нов модел, появил се преди няколко години, е Walther CCP. Той получава абревеатурата си от първите букви на израза Concealed Carry Pistol, който в превод означава „пистолет за скрито носене”. Неговата дължина е 160 мм при дължина на цевта 90 мм, дебелина 30 мм и височина 130 мм. Тежи само 0,633 г, което го прави изключително удобен като гражданско защитно оръжие. Предназначен е за патроните 9 mm Parabellum. На пръв поглед Walther CCP повтаря до голяма степен външния вид на модела Р 99, но могат да се намерят и съществени разлики както в габаритните размери, така и в принципа на работа. Автоматиката му работи на един не много разпространен принцип, който е използван при немските пистолети Р 7 на фирмата Heckler&Koch и при южноафриканския пистолет Vektor CP1. Този принцип, известен като Barnitzke, се основава на отвеждане на част от барутните газове от цевта при изстрел и насочването им към газово бутало, което служи като газова спирачка на възникващия откатен импулс.
Производителите са внесли значителни усъвършенствания на принципната схема на работата на автоматиката, която получава названието SoftCoil. Характерна особеност за нея е отвеждането на част от барутните газове от отвор, изработен пред патронника, и насочването им към газово бутало, оста на което е шарнирно свързано с предната част на затворния блок. Това е позволило значително намаляване на откатната сила, което е позволило удобното използване на пистолета от стрелци в различни възрасти, както и с различни големини на дланите. Един от хитовете на оръжейните изложения в Германия е пистолетът с полимерна рамка Walther Model PPQ. В неговата конструкция могат да се намерят много прилики с най-модерните пистолети Glock и Нeckler&Koch. В грубоватия му на пръв поглед външен вид няма нищо излишно и нефункционално което е характерна особеност на немската оръжейна школа.
Конструкторите са обърнали особено внимание на системата за безопасно използване, която в последните години привлича потребителите. Тя осигурява тройна сигурност против произвеждането на нежелан изстрел. Високата степен на безопасност е оценена високо от полицейските структури не само на германските провинции Северен-Рейн Вестфалия, Хамбург, Бремен и др., но и на полицейските сили в Полша, Малайзия и др., които вече са го включили в оръжейните си арсенали. Най-новият пистолет на американската компания Walther Arms, Inc. беше представен на ежегодното изложение SHOT Show 2017. Той носи обозначението CREED и e снабден със скрит ударно-спусков механизъм с двойно действие който се задейства с усилие около 3 кг и дължина на хода 7,6 мм. Предназначен е за патроните 9 mm Parabellum. Рамката му е от ударо- и термоустойчив полимер, в долната част на която са изработени канали за закрепване на тактически фенери, лазерни целеуказатели и др. Прицелните приспособления са нископрофилни. Лостчетата за пълнителя и за затворната задръжка са разположени от двете страни на рамката, за удобство при използване от левичари. Общата дължина на пистолета е 185 мм при дължина на цевта 102 мм.