Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Турската икономика – от „машала!“ до кьорсокак

[post-views]
Турската икономика –  от „машала!“ до кьорсокак
Favicon_File

Пламен Димитров

През втората половина на 19 век Османската империя е в тежка финансова криза и през 1875 г. обявява неплатежоспособност по външните си дългове. Шест години по-късно е създадена Администрацията на отоманския публичен дълг, чрез която западните кредитори получават правото директно да събират някои данъци и мита в империята. Чрез Севърския и Лозанския договор част от дълговете на Османската империя са прехвърлени на новата Република Турция. 

Този исторически екскурс очертава аналогията със сегашното състояние на Турция. Президентът Ердоган често е обвиняван в неоосманизъм. В политически план този упрек е спорен, но сега може да бъде подплатен с икономически аргумент – Ердоган е неоосманист, защото е на път да докара Турция до същото финансово положение, в което е била Османската империя през последните десетилетия от съществуването си. Реминисценциите с късния османски период бяха съживени и от интериора на стария султански дворец Долмабахче в Истанбул – мястото, което финансовият министър Берат Албайрак бе избрал, за да направи изявления, успокояващи инвеститорите. 

Рязкото обезценяване на турската лира, инфлацията, гонеща 20%, и обедняването на населението са икономическите симптоми на една криза, предизвикана до голяма степен от политическите съображения на Ердоган. Години наред неговата голяма гордост и наистина сериозно постижение бе 

икономическият ръст с „китайски“ темпове

За времето, откакто Партията на справедливостта и развитието е на власт, Турция се превърна в голяма икономическа сила. Сега тя е на 17-о място в света с брутен вътрешен продукт (БВП) от $850 млрд. За сравнение – това е почти двойно повече от БВП на Гърция, България и Румъния, взети заедно. Турските перални, хладилници, телевизори и текстил заливат европейските пазари, приходите на страната от международен туризъм за 2017 г. надхвърлят $26 млрд. 

Накратко – днешна Турция има голяма и отворена икономика, тясно интегрирана в международните бизнес вериги. Растежът обаче се дължи до голяма степен на агресивното банково кредитиране, насърчавано от политиците, и на големия приток на чуждестранен капитал. Макар че в социално-политически план е консерватор, Ердоган насърчаваше една ултралиберална икономическа политика. Турция има огромен дефицит по текущата сметка на платежния баланс, който достига 5,5% от БВП. Дълго време гражданите бяха насърчавани от властта да вземат потребителски кредити за жилища и текущо потребление. Това промени из основи живота на милиони турци, но и ги постави във финансов риск. 

Друго направление на рисковите финансови експозиции са гигантските инфраструктурни проекти, с които се захвана държавата. Като всеки едноличен лидер, задържал се дълго на власт, 

Ердоган е обхванат от мегаломания

и не пести средства да остане в историята като голям строител. Преди две години бе открит един от най-дългите висящи мостове в света, който пресича Измитския залив в Мраморно море, а вече се работи по ново, още по-голямо съоръжение, което ще свърже Галиполския полуостров с азиатската част на страната. Новото летище на Истанбул, което е пред завършване, е рекламирано като най-голямото в света. На хоризонта е и друг мегаломански проект със спорна икономическа рентабилност – прокопаване на канал между Черно и Мраморно море. Всички тези строежи създават заетост и тласкат икономиката напред, но се реализират с кредити, които един ден трябва да се връщат.

Сегашната финансова буря в Турция до голяма степен е предизвикана от кризата в доверието по отношение на турските дългове. Като цяло задлъжнялостта на турската държава не е чак толкова голяма – под 100% от БВП, което е по-добър показател, отколкото имат Гърция и САЩ, например. Но много големи дългове имат и частния сектор, и банките. До сега практиката бе в момента на падежа да се вземат нови заеми, с които се погасява главница по старите. Големият проблем обаче идва когато лихвените проценти по новите дългове изведнъж се окажат три-четири пъти по-високи от тези по старите. А Турция вече е в такова положение.

Част от проблемите на Турция се дължат и на цикличните колебания в международната финансова конюнктура. Основният вектор, по който се движат големите инвестиции, е от развитите икономики (САЩ, Япония, ЕС) към развиващите се пазари и обратно. Когато американските лихвени проценти са ниски, доларите изтичат към страни с рискова, но динамична икономика като Турция. И обратно – когато Федералният резерв вдига лихвите, доларите се връщат обратно отвъд океана. От тази пролет САЩ водят точно такава политика – повишаващи се лихви и изтегляне на излишната доларова ликвидност. Неслучайно в последните седмици американската валута поскъпва силно не само спрямо лирата, но и спрямо всички валути на развиващите се пазари. 

И за да стане ситуацията с турските финанси още по-тежка – точно през тази година държавата и частните фирми имат да плащат главници по 

дългове от над $200 млрд. 

Това са заеми, деноминирани в евро и долари, а голяма част от приходите на фирмите и особено на държавата са в обезценяващи се турски лири. 

Всички наблюдатели се озадачават от поведението на Ердоган, който натискаше турската централна банка да не повишава лихвените проценти, за да насърчава потреблението и бизнес активността. Икономическата теория казва, че при висока инфлация и обезценяваща се валута трябва да се прави точно обратното – да се вдигнат лихвите, за да спре прегряването на икономиката и бягството от местната валута. Но в чисто политически план може да се окаже, че турският президент си е направил добра сметка. Той форсира предсрочни избори през юни т.г. и главната му цел бе икономическият срив да не се случи преди датата на вота. Сега властта му вече е бетонирана, а следващите редовни избори са чак след пет години. 

Към структурните проблеми на турската икономика трябва да добавим и 

геополитическите вражди 

в които Ердоган влиза охотно. Заради живеещия в САЩ духовен лидер Фетхулах Гюлен турският президент се скара с Вашингтон и на практика взе за заложник един американски евангелистки пастор, работещ в Турция. Импулсивния Тръмп наложи 50% мито върху вноса на турска стомана, което е сериозен удар, защото САЩ са най-големият експортен пазар за турските стоманопроизводители. Търговската война ескалира след като Анкара отвърна с драконовски мита срещу американските автомобили, алкохол и ориз. Не е трудно да се предвиди кой ще пострада повече от тази размяна на удари – САЩ са петият по важност пазар за турския износ, докато Турция е едва на 29-о място сред вносителите на американски стоки и услуги. 

Турската икономика няма да катастрофира заради затруднения износ на стомана за САЩ, но обтегнатите отношения със световния лидер може да й навредят повече. При предишната тежка финансова криза през 2000-2001 г. Анкара се обърна за помощ към Международния валутен фонд, а както е известно Вашингтон има огромно влияние върху тази международна организация. Сега обаче силно обезпокоени са и европейците, не само защото са основен търговски партньор на Турция, но и заради огромните дългови експозиции на някои големи европейски банки към турската икономика. За испанската BBVA те възлизат на над 80 млрд. евро, за италианската UniCredit – за 17 млрд. евро, а за френската BNP Pariba – 30 млрд. При най-лошия сценарий отписването на турски дългове може да разклати банковата система на цялата еврозона.  

Поведението на Ердоган след избухването на кризата през тази седмица е типично за всеки диктатор, който се опитва да победи финансовите пазари – да призове към патриотизъм, национално единство и да обясни проблемите с пъклен заговор на чужди сили. Картината става гротескна, ако добавим факта, че централна фигура в борбата с кризата е министърът на финансите Албайрак, който е зет на Ердоган. Младият министър е учил икономика в САЩ, може и да е кадърен, но роднинството с президента хвърля сянка върху способността му да взема самостоятелни решения. Излъгани ще останат тези, които очакват някаква драматична и окончателна развръзка на турската финансова криза и на икономическата война между Анкара и Вашингтон. В политически план Ердоган няма да отстъпи и пасторът Брънсън едва ли ще бъде пуснат да са завърне в родината си. Финансите на Турция обаче ще останат под силен натиск, а политическите флиртове на Ердоган с Русия, Китай, Иран и дори Катар ще засилят отдалечаването на страната от Запада. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани