Честванията в Троян започнаха рано сутринта с отслужване на заупокойна панихида в църквата „Света Параскева – Петка“ в памет на загиналите български войници и офицери в сраженията на Дойран по време на Първата световна война. Стотици граждани и участници в празненствата се включиха в литийно шествие до паметника на
загиналите във войните от Троян, където склониха глава пред подвига на героите. В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя от името на институции, сдружения и родолюбиви граждани.
По повод 100-годишнината от Дойранската епопея бе открит паметник на легендарния български пълководец ген. Владимир Вазов, командир на 9-та Плевенска дивизия през Първата световна война, разбила мнократно превъзхождащите я по численост и въоръжение вражески войски, съставени от англичани, французи и гърци. Тържествената церемония се състоя в центъра на Троян, откъдето е славният 34-ти пехотен Троянски полк, основно сражавал се в боевете на Дойран. На събитието присъства потомъкът на ген. Владимир Вазов – доц. д-р Григорий Вазов. Основен дарител за изграждане на паметника е проф. Иван Гавраилов.
Повече от 320 членове на Национално дружество „Традиция“ от 35 града в страната пресъздадоха битката на Дойран чрез най-мащабната историческа възстановка, правена досега в България. Героичните победи на Българската армия от септември 1918 година оживяха в местността „Турлата“ в Троян пред погледите на стотици зрители. За впечатляващата историческа реконструкция специално бяха изградени главните позиции на Дойран, както и двата командващи върха Дуб и Кала тепе, ушити са сто английски униформи и са осигурени снаряжение и каски.
Тържествените чествания бяха свързани и със 150-годишнината от обявяването на Троян за град.