Центърът ще бъде оборудван с апаратура на стойност около 13 млн. лв., ще се провеждат висококачествени научни изследвания
В БАН представиха първия у нас научен проект в сферата на националната сигурност. Три института на БАН и четири университета, сред които и Националният военен университет „Васил Левски” във Велико Търново и Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров” във Варна създадоха Център за компетентност по квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска КВАЗАР.
Дейността на центъра ще обединява авангардната тематика квантова комуникация, сензорика и управлението на риска чрез интелигентни системи за сигурност. Очаква се чрез експертизата на учените от осемте водещи български университета и научни организации да бъде изграден обединен лабораторен комплекс от три интегрирани симулационни центъра на територията на София, Варна и Велико Търново. Допълнително звено към тях ще има и в Габрово.
Центърът ще бъде оборудван с апаратура на стойност около 13 млн. лв. Това ще позволи през следващите поне 10 г. да се провеждат висококачествени научни изследвания, да се разработват нови продукти и прототипи,
в това число изкуствен интелект
роботи и предаване на информация по нетрадиционни канали, които да се използват при бедствени ситуации – тероризъм, атомни или ядрени аварии, земетресения и др.
Целта на научния екип ще бъде да създаде софтуер и роботизирани платформи, които да се използват в критична инфраструктура по вода, въздух и суша. Ако например възникне авария в АЕЦ или друго производствено предприятие и се получи изтичане на радиация или опасни вещества, чрез роботизираните платформи на КВАЗАР и на база на специален софтуер ще може да се установи фактическата обстановка на мястото на аварията. Това ще е необходимо в случаите, когато човешка намеса на място е невъзможна.
За гарантиране на сигурността предаваната информация до съответните длъжностни лица ще се криптира. Освен това роботизираната платформа ще определя и предава чрез интелигентен софтуер и друга информация, като например нива на радиацията, рискове за населението и т.н.
Различните системи на КВАЗАР ще могат да се прилагат във всякакви бедствени, критични или високорискови ситуации включително земетресения, пожари, наводнения, защита на границата, тероризъм и др. Освен при бедствия роботизираните платформи ще се използват и за защита на обществени места, като молове, площади, мостове, виадукти, язовири и т.н.
„Времето, в което живеем, и организацията на Европейския съюз налагат все по-висок стандарт и необходимост от високи технологии, които да гарантират защита на информацията и иновации в сферата на сигурността“, заяви министърът на вътрешните работи Младен Маринов, който участва в откриването на центъра.
В научния проект участват Институтът по роботика, Институтът по металознание, Институтът за ядрени изследвания, Националният военен университет във Велико Търново, Висшето военоморско училище – гр. Варна, Софийският университет, Техническият университет в гр. Габрово и Сдружение „Съвременни летателни технологии“.
Официални гости на събитието бяха заместник-министърът на отбраната ген. Атанас Запрянов, бригаден генерал Пламен Богданов, заместник-областният управител на София Николай Борисов, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски” професор Анастас Герджиков, дипломати, представители на отбраната и гости от Европейската комисия.
ЕК и НАТО признават хипертехнологиите
Подобен Център за компетентност, обединяващ посочената в заглавието му тематика, отсъства както в ЕС, така и в България. По тази причина ЕК и НАТО определят квантовата комуникация заедно с роботиката като хипертехнологии на 21 век. Това е ясно изразена ниша, която чрез капацитета на партньорите ще стане водещо направление с мултидисциплинарна важност.
Експертизата на учените и специалистите, които участват в настоящия център, ще позволи създаването на иновативно пространство в неговата обектна област с нови идеи, патенти за изобретения и прототипи на оригинални изделия и системи. Центърът за компетентност, обединяващ авангардната тематика квантова комуникация, сензорика и управлението на риска чрез интелигентни системи, е от изключителна важност. Той ще бъде генератор на нови подходи и решения, които ще бъдат доведени до изобретения, и впоследствие трансферирани в индустрията като конкретни инженерно-технически изделия с ясен пазарен ефект. Лидерската роля на сформирания научен екип по проекта е категорично доказана като потенциал и възможности.
Разчита се на мултисензорния принцип
В рамките на проекта ще бъде създаден обединен лабораторен комплекс, оборудван със съвременна апаратура, който ще позволи през следващите десет години и след това да се провеждат висококачествени научни изследвания, да се разработват нови продукти и прототипи, обекти на интелектуалната собственост, като предлагаме и услуги в сферата на информационните и компютрните технологии и приоритетно в роботиката.
Научните области на проектното предложение са комуникационните технологии, изкуственият интелект, сензориката и роботиката, предаване на информация по нетрадиционни канали и създаване на модели за събития, явления и процеси, представляващи риск за антропогенната среда. Преодоляването на прекъсването на радиовълните и радиокомуникациите при крупни земетресения, атомни или ядрени аварии, изригвания на вулкани или в бедствени ситуации, включително тероризъм, може да се преодолее чрез квантовата комуникация на сплетени фотони в континиума пространство–време.
Чрез интелигентните системи за сигурност и изкуствения интелект ще се постигне възможност за предсказване на аварии, бедствия и предотвратяване на терористична заплаха. Събирането на данните ще става чрез микросензорни и наносензорни конфигурации на основата на мултисензорния принцип, функциониращи в широк температурен диапазон. Повишаването на преобразувателната ефективност ще се постигне както с понижаване на температурата на средата, така и с нови модификации сензорни елементи. Като цяло Центърът ще покрие една широка пазарна ниша в комуникационните и сензорните технологии и системи.