Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
Пелоси подкрепи идеята за забрана на руските петролни доставки за САЩ
Favicon_File

Пламен Димитров

Нанси Пелоси става най-влиятелният опонент на Тръмп във Вашингтон
Проведените през тази седмица избори за депутати в Камарата на представителите и Сената на САЩ, както и за губернатори, трябваше да дадат отговор на два ключови въпроса: Каква ще бъда властовата конфигурация във Вашингтон през последните две години от мандата на Тръмп и какви са шансовете на сегашния президент за преизбиране през 2020 г. Отговорите накратко: Конфигурацията на властта се променя съществено, защото Демократическата партия се пребори за мнозинство в Камарата на представителите, а Тръмп претърпя очаквано поражение, но остава в играта за повторен мандат в Белия дом. 

Във вторник бяха избрани нови депутати от всичките 435 едномандатни избирателни райони за Камарата на представителите и 35 от общо 100 членове на Сената. В добавка – изборът бе и за губернатори на 36 от всичките 50 щата, както и за 206 кметове. 

Предизборната борба бе много ожесточена, като в хода й бяха похарчени средства в рекорден размер – 5,2 млрд. долара. Демократите разполагаха с малко повече пари от републиканците. 

Поляризацията на обществените нагласи 

бе усилена до крайност от противоречивата личност на Доналд Тръмп и неговото поведение през първите две години в Белия дом. Затова наблюдателите справедливо отбелязаха, че вотът ще бъде референдум за управлението на президента. Може би за пръв път икономиката не бе доминиращата тема в предизборните битки. Избирателите се интересува повече от социални проблеми като имиграцията, (не)толерантността към етническите и сексуални малцинства, контролът над притежаването на оръжие. Избирателната активност от 47% бе рекордна за последните 50 г.

В крайна сметка демократите очаквано овладяха Камара на представителите, като отнеха 28 места от републиканците и според неокончателните резултати от вота те ще имат най-малко 223 депутати при 218 необходими за мнозинство. Засега сигурни за републиканците са 197 места в долната камара на парламента. 

От ключова важност обаче е фактът, че Републиканската партия запази мнозинството си в Сената като дори го увеличава с двама души. Това също бе очаквано, защото 27 от 35-те места, за които се гласуваше през тази седмица, и досега бяха в ръцете на демократите. Републиканската партия загуби шест губернаторски поста, а Демократическата спечели седем нови. Важно е обаче, че републиканците удържаха ключови щати като Охайо, Флорида и Джорджия – местата, където се решава съдбата на президентските избори. Демократите пък спечелиха историческа победа в щата Вирджиния, който повече от половин век бе управляван от републикански губернатори. 

И така, от началото на следващата година, когато започва мандатът на новоизбраните конгресмени, властта на Доналд Тръмп вече ще има сериозен ограничител в лицето на 
демократическото мнозинство в Камарата на представителите 

Най-вероятният нов парламентарен шеф е лидерката на демократите в законодателния орган Нанси Пелоси. Според Конституцията тя ще бъде третият човек в държавата след президента и вицепрезидента. Демократите могат да блокират повечето законодателни инициативи на Тръмп и вероятно ще го правят. Освен това долната камара на парламента има широки правомощия в бюджетната област и това силно намалява шансовете на президента да осигури средства за някои от своите най-спорни идеи като например стената по границата с Мексико. 

Друг инструмент, който конгресмените демократи могат да използват срещу Тръмп, е създаването на различни анкетни комисии, които да се ровят в делата на Белия дом и лично на президента. Освен прословутата „руска връзка“ парламентаристите могат да разследват и данъчните декларации на Тръмп и бизнес контактите му с някои държави със спорна репутация като Саудитска Арабия. Може да се очаква и известна промяна във външнополитическата ориентация на САЩ, изразена в засилване на връзката с европейските съюзници и още по-ясно втвърдяване на тона спрямо Русия. Камарата на представителите обаче няма власт да отмени някои от най-спорните решения на Тръмп като възобновяването на санкциите срещу Иран и преместването на американското посолство в Израел в Йерусалим. 

Краят на междинните избори от тази седмица 

дава началото на президентската битка 

през есента на 2020 г. Резултатите от вторник показват, че поне за момента Тръмп би загубил срещу който и да е кандидат на Демократическата партия, но изоставането му не е чак толкова голямо и той може да го навакса в оставащите две години. Във вота за Камарата на представителите сега републиканците получиха над 4 милиона гласа по-малко от демократите, но все пак да припомним, че през 2016 г. Тръмп победи, въпреки, че взе почти 3 милиона гласа по-малко от Хилари Клинтън. 

Един от най-важните резултати от тазгодишните предизборните битки е 

пълното овладяване на Републиканската партия от Тръмп 

Дори и след като влезе в Белия дом той имаше влиятелни противници от високите етажи на партийната йерархия. Републиканският електорат обаче се консолидира зад него и сега се видя, че личността на президента не е негатив, а актив за кандидатите републиканци. Поради това повечето от тях побързаха да декларират лоялност към Тръмп, а тези, които не го направиха, претърпяха поражения. Вече няма никакво съмнение, че настоящият президент ще спечели с лекота номинацията на своята партия за вота през 2020 г. 

Доста по-интересни ще бъдат битките и политическите процеси в Демократическата партия. През 2016 г. при демократите до финалната права за президентска номинация достигнаха Бърни Сандърс и Хилари Клинтън, но днес те вече изглеждат бита карта и засега не са подновили амбициите си за Белия дом. Нищо не е споменавала за евентуално кандидатиране и Нанси Пелоси. Засега за най-вероятен кандидат на демократите за президентската надпревара се смята Джо Байдън, който бе вицепрезидент на Обама. Но макар че в САЩ възрастта не е порок и самият Тръмп е прехвърлил 70-те, трябва да се отчита, че всички споменати потенциални кандидати са твърде стари – Пелоси е на 78 годин, Х. Клинтън – на 71, Сандърс – на 77, Байдън – на 75. Много е вероятно във вътрешнопартийната битка на демократите да влязат множество млади политици и жени. 

В крайна сметка може да се окаже, че парламентарната примка на шията на Тръмп не е толкова опасна, защото сега той ще има основание да се оправдава за неуспехите си с блокажа от страна на Камарата на представителите. И да съхрани известни шансове за победа през 2020 г., особено ако американската икономика запази доброто си здраве, което демонстрира в момента. 

Гей стана губернатор, две индианки влизат в Конгреса

deb-haaland-election
Деб Хааланд
Изборите от тази седмица бяха белязани от масираното навлизане в политиката на представители на до скоро маргинализирани групи от американското общество. Най-голямото малцинство в страната – това на испаноезичните (наричани латиноси) вече ще има 40 конгресмени и един губернатор. Латиносите са 57 млн. души (18% от населението) и политическата им роля тепърва ще нараства. Сексистките изказавния на Тръмп пък провокираха активизирането на жените. Най-малко 112 представителки на нежния пол влизат в двете камари на парламента като естествено огромното мнозинство от тях са от Демократическата партия. Друг знаменателен прецедент е избирането на хомосексуалист за губернатор – Джаред Полис в щата Колорадо. Демократките Шарис Дейвис и Деб Хааланд пък станаха първите представители на коренното индианско население в Конгреса на САЩ. Дейвис е служила в армията и е работила в администрацията на Обама, а Хааланд е самотна майка от племето лагуна пуебло. За пръв път в Конгреса влизат и две мюсюлманки, едната от които е със забрадка. 

Навлизането на жените, индианците, мюсюлманите и хомосексуалистите в американската политика не е изненадващо – все пак страната е огромна, шарена и до голяма степен толерантна към различните. Доказва го и широкият спектър от въпроси, по които в някои щати успоредно с парламентарния вот се проведоха и местни референдуми. На няколко места се гласуваше за легализиране на марихуаната, в Орегон избирателите одобриха закон, позволяващ отделяне на щатски пари за заплащане на абортите на бедни жени. В Калифорния пък защитниците на животните могат да се похвалят с голяма победа – мнозинството реши да задължи местните фермери от 2020 г. да  отглеждат само свободни кокошки. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани