Американският президент Джо Байдън и израелският му колега Ицхак Херцог се срещнаха вчера в Белия дом, като в центъра на разговорите им беше Иран. Двамата обсъдиха ядрената програма на Техеран и доставката, както твърди Вашингтон, на ирански оръжия за Русия, предаде Ройтерс.
В началото на срещата им в Овалния кабинет Херцог отбеляза, че са изминали 40 дни от смъртта на младата иранка Махса Амини в ирански арест, предизвикала протести из цял Иран. Израелският президент каза също, че Иран е на път да се превърне в ядрена сила и намекна, че Техеран доставя на Русия дронове, „които убиват мирни граждани в Украйна“, посочва Асошиейтед прес.
„Днес иранският режим смазва хиляди ирански граждани – млади мъже и жени, които протестират и просто защитават правото си на свободи“, каза Херцог.
Израелски представители предупреждаваха Байдън, че подновяването на ядреното споразумение от 2015 г. няма да спре Техеран да осъществи ядрените си амбиции и ще дестабилизира района. Правителството на Байдън обаче доскоро изглеждаше решено да върне сделката, която би предоставила на Техеран милиарди долари чрез облекчаване на санкциите в замяна на съгласието му да върне ядрената си програма в параметрите, набелязаните в споразумението.
В последните седмици обаче американското правителство се изказва все по-песимистично за перспективите за сделката, след като Иран изпрати дронове на Русия, за да ги използва във войната срещу Украйна, и подложи на репресии протестите срещу ислямското управление, избухнали преди повече от месец и подети от разбунтували се срещу ислямските порядки жени.
В последните дни представители на Белия дом заявиха, че в момента не се фокусират върху дипломацията с Иран, а се стремят да подкрепят участниците в уличните протести.
Байдън не спомена Иран в кратките си коментари пред репортери в края на срещата си с Херцог, но говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби заяви, че президентът е напомнил на израелския си колега за дългогодишния ангажимент на американското правителство да гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие.
Байдън поздрави Израел за споразумението за морска граница с Ливан, което се очаква да бъде подписано днес. То беше постигнато след месеци на преговори с посредничеството на САЩ и представлява голям пробив в отношенията между Израел и Ливан, които официално са във война от създаването на Израел през 1948 г. Споразумението предвижда разработване на енергийни находища, от които да се ползват и двете страни.
„Смятам, че това е исторически пробив. Изискваше се много смелост да решите да пристъпите съм него“, каза Байдън.
Израел предоставя на Украйна хуманитарна помощ след руската инвазия, но отказа да предостави на Киев оръжия. Русия и Израел от години поддържат добри работни отношения и съгласуват действията си, за да избегнат сблъсъци в небето над Сирия – североизточната съседка на Израел, на чийто президент Башар Асад руската военна авиация оказва подкрепа. Русия обаче позволи на израелски самолети да бомбардират в Сирия мишени, свързани с Иран – скривалища за оръжия, както се твърди, предназначени за враговете на Израел.
Във връзка с критиките на украинския президент Володимир Зеленски към Израел, че се въздържа да предостави на Киев модерно въоръжение и отбранителни оръжейни системи, Кърби каза, че САЩ не биха могли да търсят отговорност от Израел по този въпрос. „Това трябва да решат израелците“, каза Кърби.
В Овалния кабинет израелският президент обяви, че той и Байдън ще присъстват на международната конференция на ООН за климата (КОП27), която ще се състои в Египет през ноември.
В рамките на посещението си във Вашингтон, Ицхак Херцог се срещна във вторник с държавния секретар Антъни Блинкън и с председателката на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ Нанси Пелоси.
Източник: bta.bg