Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Очаквахме ескалация, но руското нахлуване ни изненада

[post-views]
Очаквахме ескалация, но руското нахлуване ни изненада

Ивайло ПАШОВ

Бивш ракетчик от ЗРВ е единствения българин в екипа за работа с дронове с голям радиус на действие в мисията на ОССЕ в Украйна до началото на войната.

Подполковник (о.з.) Стефан Ненов е роден през 1962 г. в гр. Станке Димитров (днес Дупница) и израства в близкото село Джерман. Завършва дупнишкия механотехникум. Постъпва във висшето военно училище в Шумен, специалност „Зенитно-технически войски”. Дипломира се през 1986 г. и е разпределен в зенитно-ракетен дивизион край с. Райово до Самоков. През 1992 г. е назначен за заместник-командир по техническата част в съседен дивизион край с. Ярлово. Завършва Военната академия в София (1994-1996 г.) и е прехвърлен в щаба на Първа зенитно-ракетна бригада. През 1998 г. заема длъжността началник-щаб на групата дивизиони и командир на единия дивизион край Самоков. От 2001 до 2015 г. служи в щаба на ВВС. Участва в Мисията за наблюдение на ЕС в Грузия (2010-2011 г. и 2012-2013 г.). От края на 2015 г. до 2022 г., вече цивилен, е в Специалната мониторингова мисия на ОССЕ в Украйна.

През 2014 г. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) изпраща Специална наблюдателна мисия в Украйна. Целта й е да се намали напрежението и утвърди мира и сигурността в страната. Вследствие на Евромайдана, провокирал създаването на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), между техните милиции и украинската армия започва въоръжен конфликт. Амбицията на ОССЕ е чрез цивилни наблюдатели в областите с рускоезично население, а по-късно и на цялата територия на Украйна, да анализира обстановката и съдейства за диалога между различните общности на обществото. Част от мисията става и о.з. подполковник Стефан Ненов.

„Бях действащ офицер, когато в началото на 2015 г. бивши колеги от наблюдателната мисия в Грузия ми писаха, че се търсят хора за аналогичната на ОССЕ в Украйна. Идната година правех пределна възраст за подполковник, имах нужните години за пенсия, а и търсех житейска промяна. Наскоро бях загубил съпругата си, а дъщерите ми вече бяха големи и самостоятелни. Споделих им намеренията си и те ме подкрепиха.

Подадох кандидатурата си през юни. През септември, след поредните стрелби на полигон Шабла, получих имейл с покана за интервю. Проведохме го онлайн. Докато участвах в щабна тренировка ми се обадиха от Външно министерство. Там ме очакваше договор за включването ми в мисията. На следващия ден написах рапорта си за освобождаване от военна служба. На 23 октомври се разделих с ВВС, а два дни по-късно кацнах в Киев“ – разказва ракетчикът.

Преминава две седмици подготовка с още 21-22 новопостъпили. В хода й ги информират, в кои райони ще се извършва мониторинга на двете страни в конфликта, какви екипи включва мисията и предстои да се сформират. Сред планираните за създаване е екип за работа с безпилотни летателни апарати (БЛА) с голям радиус на действие, за когото се търсят хора. Единствен в групата о.з. подполковника пожелава да е в него. 

„Нашият екип се състоеше от 20 души, предимно бивши военни и полицаи. Имаше молдовци, гърци, чех, канадци, норвежец, австриец, словенец.  По-късно дойдоха киргистанец, белорус, нидерландка, американка, немец, босненци, хървати. Бях единствения българин. Ръководеха ни молдовец, унгарец и англичанин.

Първоначално ни дислоцираха в Мариупол. На 10-15 км от града имаше летище, на което бяха разположени придадените ни австрийски БЛА от вертолетен тип – Schiebel Camcopter S-100, управлявани и обслужвани  предимно от американци и австрийци. Те имаха възможност за 6-8 часа полет и много добри камери за дневно и нощно наблюдение с голямо увеличение.

След месец ни преместиха в Краматорск и бяхме редуцирани на 15 души. Оперирахме от летище край близкия град Константиновка, където ни прехвърлиха окончателно през август 2016 г. През есента на 2021 г. отново изместихме полетната площадка по-близо до Краматорск, за да се отдалечим от контактната линия на воюващите страни. На предходната върху нашите БЛА започна да се въздейства чрез силни смущения. В резултат загубихме няколко. Два месеца и половина опитвахме чрез по-малки безпилотни апарати и спектроанализатори да открием източниците. Оказа се, че са и на двете страни в конфликта. Те се опитваха да защитават собствените си сили. Не изключвам и случаи на целенасочени радиоелектронни атаки срещу нас, тъй като често смущенията се установяваха докато дроновете бяха още на земята.

Първоначално в мисията участваха само БЛА с далечен радиус на нашият екип. После и в базите с наблюдатели на ОССЕ в Краматорск Луганск, Донецк, Северодонецк и Мариупол се създадоха по-малки екипи с безпилотни апарати с близка и средна далечина на действие. Нашият екип също получи един квадрокоптер Mavic. Постепенно флотът ни от дронове беше допълнен с хексакоптери, квадрокоптери тип Mavic и френско минисамолетче DT-18. Към тях се добави и естонски самолетен дрон – EOS, който издържаше във въздуха почти 2 часа, заменен по-късно с модернизирания EOS-C, който излиташе и кацаше вертикално.

С безпилотния вертолет S-100 изпълнявахме задачи главно нощем. Управляваха го само добре обучени пилоти, защото мониторингът в тъмното беше труден и изискваше много опит. Аз и други колеги им указвахме къде да оперират, като можехме да управляваме камерите и извършвахме предварителен анализ на видео и фото материалите. Имахме определена зона за наблюдение, като целта беше да се наблюдава изтеглянето на тежките въроръжения на 15, 35 и 70 км от двете страни на контактната линия. Тези разстояния бяха установени с Минските договорености от 2014 и 2015 г. Съществуваше ограничение дронът да не се приближава на по-малко от 7 км от границата с Русия. Следяхме дали от руската страна постъпва оръжие и техника, но не констатирахме такива случаи. Нито превоз на военни товари с влаковете за въглища в Донбас“, разказва офицерът от резерва.

Останалите БЛА използват предимно денем, над и близо до контактната линия. Членовете на екипа се научават да ги управляват лично след съответното обучение.

При въздушния мониторинг забелязват много неща. Разположението и движението на бойната техника, новопостроени позиции, къде, как и с какво се обстрелват противниците, къде и как дежурят часовите им…

„Докладите се изпращаха до Киев. Там имаше звено за детайлен анализ на информацията (видео и снимки) и тя влизаше в ежедневните бюлетини на мисията на ОССЕ. Там присъстваха по няколко реда за наблюденията на нашия екип. Например, че наш дрон е наблюдавал стрелба,  регистрирал е поява на траншеи или на нова бойна техника в даден район. Нерядко наблюдавахме и други БЛА, летящи на по-малка височина от нашите, въпреки заложената забрана в Минските договорености за полети на такива в зоната на мониторинг. Нарушенията зачестиха от началото на 2021 г.

Установихме, че и двете страни се подготвят за бойни действия. Последните 6-8 месеца наблюдавахме непрекъснати ротации на частите и струпване на бойна техника в близост до линията на съприкосновение. Създаваха се фортификации, много се изостриха обстрелите. Очаквахме ескалация, но руското нахлуване в Украйна ни изненада“, коментира Ненов.

Броени дни преди него от САЩ идват предупреждения за възможна намеса на Русия в конфликта на 15-ти или 20 февруари. На американците, англичаните и германците в екипа е разпоредено да се евакуират за три дни. Другите остават. „Аз си бях планирал отпуск в България и на 20 февруари кацнах в София. Трябваше да се върна в Украйна на 13 март. Началото на войната на 24 февруари ме завари у дома. След два дни колегите ми на терен се евакуираха към Молдова. Всички получихме имейли, че мисията временно ще работи извън границите на Украйна. В края на май договорите на по-голямата част от наблюдателите бяха прекратени. На украинска територия остана само малка група, която прибра някои документи и направи отчети за дейността”, спомня си офицерът от резерва. През октомври 2022 г. Специалната наблюдателна мисия на ОССЕ приключва. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани