Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Търсене на разногласия и обстрелване с ракети

[post-views]
Търсене на разногласия и обстрелване с ракети

Как Виктор Орбан се представи в Москва за такъв, какъвто не е

Кремъл знае, че дори най-зловещите тактики за сплашване – като изстрелването на крилата ракета срещу детска болница – няма да сломят съпротивата на Украйна, докато подкрепата от ЕС и НАТО продължава. Поради тази причина основната цел на руските кампании за дезинформация е да се отслабят ЕС и НАТО: за това се използва всяко реално или въображаемо пропукване в единството на членовете им. С това въведение започва редовният седмичен доклад на експертната група за борба с дезинформацията към Европейската служба за външно действие.

„Двустранна“ визита

Пропагандистите съзряха потенциал за такова пропукване в посещението на министър-председателя на Унгария Виктор Орбан в Москва на през този месец и срещата му с Путин като част от неговата „мисия за мир“, както унгарският премиер сам я нарича. Путин заяви, че „разбира“, че Орбан е дошъл „не само като наш дългогодишен партньор, но и като председател на Съвета на ЕС“.

Вярно е, че Унгария току-що започна шестмесечното си ротационно председателство на Съвета на Евросъюза. Въпреки това държавите членки и висшето ръководство на ЕС, включително върховният представител Жозеп Борел, бяха много категорични, че председателството не дава на премиера Орбан мандат да говори от името на ЕС по въпросите на външната политика.

Контролираните от руската държава издания и другите про-кремълски медии обаче експлоатираха докрай визитата на Орбан и реакцията на останалите европейски лидери. Посещението естествено предизвика голям медиен интерес и руските дезинформационни агенти с лекота разпространиха посланията си за разделение между европейските ръководители и даже поставиха под въпрос легитимността на ЕС и НАТО.

Уж в услуга на мира

Посещението предостави трибуна за манипулативните твърдения на Путин, че Русия е заинтересована от прекратяване на военните действия чрез преговори. Той очерта условията за такива преговори непосредствено преди конференцията за мира в Украйна през юни. Твърденията на Путин подхранват наратива, че Украйна и нейните западни съюзници удължават конфликта. Условията на практика означават капитулация на Украйна и следователно не са сериозна основа за прекратяване на войната. В предишни публикации на „EUvsDisinfo“ сме се спирали на опитите на Кремъл да използва наратива за мира в услуга на руската война срещу Украйна – „Мир в услуга на войната“, „Лъжливият разказ на Кремъл за мира“ и „Мирът и услужливата памет“.

И пак се убиват деца

За пореден Путин разкри истинските си намерения, когато военните му предприеха една от най-жестоките атаки срещу цивилни от началото на инвазията през 2022 г. Крилата ракета удари детската болница „Охматдит“ в центъра на Киев – най-голямата педиатрична клиника в Украйна за деца с рак и други сериозни заболявания. Болницата бе почти напълно разрушена и няколко души бяха убити. Наред с това нападения в цялата страна отнеха живота на повече от 37 души, включително три деца, и раниха над 170.

Дезинформационната мрежа на Кремъл бързо подхвана обичайния цикъл на отричане и отхвърляне. Пропагандните говорители коментираха, че болницата е била ударена от доставена от Запада ракета за противовъздушна отбрана. Руският представител в ООН стигна даже по-далеч – заяви, че това е норвежка ракета NASAMS и призова норвежките власти да предприемат мерки срещу престъплението, което всъщност е извършено от собствената му страна. Атаката се случи посред бял ден и кадри с висока резолюция показаха как ракетата пада непокътната в болницата, умишлено насочена към мишената си – това позволи на експертите да я идентифицират като руска крилата ракета Х-101.

Изправени пред тези доказателства, кремълските дезинформатори също се принудиха да публикуват кадри от руската ракета. Макар че изображенията недвусмислено потвърждават ролята на Кремъл в нападението, медиите просто ги представиха като доказателство, че ракетата представлява снаряд за противовъздушна отбрана. Дезинформацията не разчита непременно на фалшификати. Факти и автентични изображения могат да бъдат представени в изкривен контекст, за да подкрепят определени дезинформационни наративи.

Отговорът на руската медийна мрежа силно напомня на реакциите след обстрела на родилното отделение №3 в обсадения Мариупол, атаката на гарата в Краматорск, клането в Буча и свалянето на полет MH17. Пропагандистите наводняват информационното пространство с лъжи и изопачени твърдения, за да прикрият руското насилие и военни престъпления.

„Злият Запад“ и „алчната Украйна“

Циниците биха си помислили, че бомбардировките на 8 юли имат нещо общо със срещата на върха на НАТО, започваща на следващия ден – от 9 до 11 юли, т.е. че може би изпращат някакво нездраво послание. Лично циници като говорителя на Путин Дмитрий Песков и руското министерство на отбраната направиха връзката – казаха, че украинската „истерия“ относно цивилните жертви често се разразява точно в навечерието на срещите на върха на НАТО с цел да се осигури финансиране за военните усилия. Руската дезинформационна мрежа даде трибуна на тези съобщения и ги комбинира с внушения, че Украйна не знаела как да борави със системите за противовъздушна отбрана. Така че предоставянето на повече възможности за самозащита на Украйна уж водело до по-голям брой цивилни жертви.

Тези манипулативни послания обслужиха две цели едновременно: отклоняване на отговорността на Русия за атаката и предизвикване на разделение сред съюзниците от НАТО преди срещата на върха. Както обикновено Кремъл твърди, че повече подкрепа за Украйна ще доведе само до повече страдания – непрекъснато усилие за дискредитиране на алианса в очите на световната публика и за подклаждане на разделения.

Сюжетите от този вид не са новост и им се дава повече гласност именно в този момент, за да съвпаднат с медийното отразяване и да се чуят по-добре. Те твърдят, че Съединените щати и други западноевропейски страни искат да използват Полша, балтийските държави и Украйна като пушечно месо, за да отслабят Русия без лично да рискуват да пострадат, като същевременно етикетират НАТО като агресор.

Обвиняването на НАТО, ЕС и самата Украйна за атаките на Русия срещу невинни украински деца се вписва в контекста на дезинформационните усилия на Русия за отслабване на противници, които не може да неутрализира по друг начин. Бъдете бдителни и не се подвеждайте!

Други теми в седмичния преглед от EUvsDisinfo:

•        „Честни избори“ е западно пропагандно клише

От няколко месеца Франция е подложена на засилени атаки от кампании за дезинформация, вероятно предизвикани от наложената на Русия забрана за участие в Олимпийските игри в Париж и от предложението на президента Макрон да изпрати военни инструктори в Украйна. По същия начин „англосаксонците“ са едни от любимите плашила на пропагандистите на Кремъл, които впрочем обичат и да се намесват в избори. Естествено, руската мрежа за чуждо влияние и вмешателство не можа да се въздържи от намеса в неотдавнашните избори във Франция и в Обединеното кралство. Поражението на Консервативната партия във Великобритания беше обяснено от руското МВнР с това, че е тази партия е изпълнила всички поставени от глобалисткия елит задачи, включително разпалването на война в Европа и нарушаването на мирните споразумения. На всичкото отгоре, както обясни пропагандисткият телевизионен канал RT, самата идея за честно изборно състезание не е нищо повече от западно пропагандно клише.

•        Олена Зеленска първа си купува новия модел „Бугати“

Както вече споменахме, понякога дезинформаторите злоупотребяват с оригинални документи или изображения. А понякога просто си измислят на поразия – такъв е случаят с твърдението, че съпругата на украинския президент Володимир Зеленски, Олена Зеленска, е поръчала луксозен автомобил на стойност 4,5 милиона евро по време на посещение в Париж. Тя била станала първият купувач на този нов модел луксозен автомобил. Твърдението е толкова невярно, колкото и фалшивата фактура за плащането, разпространявана из каналите за дезинформация. Това послание е част от наратива за окалване на украинското ръководство и представяне на украинския президент като корумпиран.

•        Украйна въвлича Беларус в конфликта

Като част от усилията да се представят Украйна и Западът като агресивни войнолюбци, тази седмица бяха разпространени твърдения, че Киев се готви да въвлече Беларус в продължаващия конфликт като дислоцира войски към границата с Беларус или като се опита да организира „провокация“. Няма доказателства за това и Киев отрече да премества свои войски към границата. Режимът на белоруския президент Лукашенко е близък съюзник на Русия и позволи на руските войски да нахлуят в Украйна и да изстрелят ракети от белоруска територия.

Най-ново

Единична публикация

Избрани