Атанас Панайотов
След завършването на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ той започва кариерата си през 2014 г. като командир на щурманската бойна част на фрегатата „Смели“. Четири години по-късно е назначен за командир на противоподводната бойна част на същия кораб. Следващата му длъжност е помощник-командир на корветата „Бодри“. След година и половина постъпва за обучение във Военна академия „Г. С. Раковски“. След дипломирането за кратко време е старши помощник-командир на „Смели“ и е определен за участие в мисия – в щаба на Втората постоянна група патрулни кораби на НАТО в Средиземно море. От началото на тази година е командир на „Бодри“.
– Г-н капитан ІІІ ранг, какви задачи изпълни екипажът на корветата „Бодри“ в националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2024“?
– От 5 до 14 юли т.г. на екипажа на „Бодри“ бяха поставени различни по характер задачи. Участвахме в учения със съюзни сили и средства, както и с колеги от нашите ВМС. В състава на корабното съединение взаимодействахме с противоминни и патрулни сили, както и с авиация. Това стана в различни сериали по защита и отклонение от атаките на въздушен и надводен противник. В заключителния сериал отразихме атаките и от подводен противник. В тази насока бяха и изпълнените огневи задачи с фактическото използване на оръжията. Получихме добра оценка за представянето си. Екипажът даде най-доброто от себе си.
– Оказаха ли влияние върху действията на Вашите подчинени необичайно високите температури по време на „Бриз 2024“?
– Да. Те поставиха на изпитание не само корабните кондиционерни системи, но и всички нас. Като прибавим към това и факта, че техниката, с която разполагаме, не е в първа младост, наложи се да се справяме с повече усилия с това предизвикателство, но все пак успяхме.
– Как се справиха стажантите – випускници на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, които бяха част от екипажа по време на „Бриз 2024“?
– Те са на командирски стаж при нас и се справиха много добре с поставените им задачи. Имаме двама стажанти: от специалностите „Корабоводене за ВМС“ и „Корабни машини и механизми“. Моите лични впечатления и тези на преките им началници се покриват напълно. Радваме се, че и двамата имат мотивация да изпълняват задълженията си на тези длъжности и в бъдеще.
– Какви задачи предстои да изпълнява екипажът на „Бодри“?
– Предстои ни тактическо учение № 2 на единичния кораб и сдаване на курсова задача К-2. Впоследствие ни предстоят още единични учения, участие в учения на дивизиона, много плавания, бойни дежурства…
– По време на различните плавания продължавате ли да водите наблюдение за плаващи мини в териториалното море и прилежащите води на България?
– Това е постоянно действаща задача, предизвикана от обстановката в региона, и тя не е отменена. Изпълняваме я при всяко излизане на море. Тъй като става въпрос за реална опасност, сме взели всички необходими мерки. Нямаме право на грешки!
– Какво Ви даде участието в мисията в Средиземно море?
– Определено това беше много полезно за мен. В продължение на два месеца и половина за първи път имах възможността да работя в международен щаб с колеги от различни държави, членуващи в НАТО. Няма друг начин да получа този опит, който придобих в тази мисия. На дело видях как в трудни ситуации работят морски офицери от ВМС на наши съюзници, как се преодоляват различия, как се вземат решения. Това ще ми помогне и в по-нататъшната ми кариера.