Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Започва обучение на космически инженери

[post-views]
Започва обучение на космически инженери

Красимир МИТОВ

Във Военновъздушното училище подготвиха магистърска програма, насочена към космическите науки.

Развитието на българските фирми в областта на космическото инженерство и дефицита за висококвалифицирани кадри по аерокосмическо инженерство и комуникации у нас дава рядка възможност добре обучени специалисти във ВВВУ „Г. Бенковски“ в Долна Митрополия по магистърска програма „Космическо инженерство и технологии“ (КИТ) да могат да се реализират и изградят успешна кариера. Перспективата за реализация на випускниците у нас и в чужбина е на високо ниво. Европейската космическа индустрия е с около 34 000 работни места, а космическият сектор налага високи предизвикателства. През октомври тази година училището ще стартира учбната година със студентите по новата магистърска програма.

Откритата лаборатория „Артър Кларк“ за космически изследвания във ВВВУ е спонсорирана изцяло от фирма „Ендуросат“, която е един от най-бързо развиващите се производители на наносателити в света и е от основните работодатели в космическата индустрия на България. Тя е със 12 работни места, оборудвани с компютърни системи, и 8 места за практическа работа със сателити, които ще подпомагат обучаемите по новата магистърска програма. Още при откриването ѝ създателят и главен изпълнителен директор на „Ендуросат“ Райчо Райчев заяви, че на ВВВУ е предоставено последно поколение компютърни системи, оборудвани с всички възможни софтуери за създаване на цялостна космическа мисия, от инженеринга на космическия апарат – сателит до операциите в орбита.

Лабораторията обогати материалната база на катедра „Електроника, Навигация и Комуникация в Авиацията“ (ЕНКА) с началник полковник доц. д-р инж. Пеньо Пенев. Това е стъпка в посока на повишаване на качеството на съвременното образование в космическия сектор и ще подобри теоретичното и практическото обучение в магистърската програма.

Срокът на обучение на програма КИТ е два семестъра (1 година), а формата на обучение е редовна. Ръководителят на програмата полковник Пенев сподели, че випускникът от специалността КИТ трябва да се фокусира върху три ключови области на познанието, всяка от които е от решаващо значение за космическата индустрия – проектиране и системна архитектура на космически апарати, изпитване, проверка и осигуряване на качеството на космически апарати и управление на космически мисии, както и оперативна експлоатация. Завършилият магистърската програма трябва да притежава комплексна и специализирана подготовка, включваща познания по математика, фундаментална физика, астрономия, сателитни комуникации и навигация. По време на обучението се придобиват нови знания за динамиката на орбитата и положението на космическите апарати, системното им проектиране, използването на числени симулации с космически приложения, свойствата на космическата среда и нейното въздействие, комуникационните системи за космическите апарати и оперативните аспекти на космическите мисии. Създали сме условия, казва полковник Пенев, за развиване на професионални и социални компетенции, като проектиране и управление, работа в екип и адаптация.

Координаторът по магистърска програма КИТ старши лейтенант асистент инж. Милен Симеонов заяви: „Като естествено продължение на образователните ни усилия тази програма има за цел да изгради по-нататъшно бъдещите космически експерти на Балканите, като предлага достъп до практическо и актуално космическо образование. Звезден екип от гостуващи лектори ще преподават, като един от тях е и професор д-р Кай Уве Шрогл – президент на Международния институт по космическо право (ИИСЛ).

В рамките на своето обучение завършилите програма КИТ придобиват познания в използването на космически методи за изследвания и анализ, за материалите с аерокосмическо приложение, аеродинамиката, орбиталната динамика, проектирането и анализа на космически мисии, проектирането на изработването на малки космически апарати и техните двигатели, навигацията, телеметрията, енергоподдържането, както и оборудването на аерокосмическите апарати и приложенията им в космическите мисии. Изучават се въпроси от интегралната схемотехника, микровълновите комуникационни устройства и системи, безжични мрежи, антени, антенни решетки и др. „Трябва да отбележа, че програмата е само за студенти с бакалавърски специалности, в които са изучавани дисциплини от областите инженерна физика, техническа електродинамика и електроника, комуникационни и информационни технологии, оптика, космическо инженерство, космически науки, авиационна техника и други подобни. Програмата е само в редовна форма на обучение“, посочи старши лейтенант Симеонов.

Завъшилите магистърската програма КИТ са подговени за практическа работа по проектиране, създаване, комплектуване, оборудване и поддържане на малки космически апарати и комуникационните съоръжения към тях. Ползите от космическите дейности се проявяват основно извън космическия сектор и са за всички – от индивидуалните граждани до компании и институции на държавата, като: създаване на нови услуги, базирани на данни, гененрирани от космическата инфрастуктура, и използване на космически технологии с некосмически приложения.

Магистрите – инженери по КИТ, могат да работят като специалисти в Комисията за регулиране на съобщенията, комункационни мрежи и предаване на данни в телекомуникационни компании и в други фирми, могат да рабоят на управленски длъжности към държавни институции, свързани с комуникационните и информационните технологии, както и в областта на науката и изследователската дейност.

„Надяваме се това да бъде първа стъпка към изграждането и на новите космически войски в Българската армия“, каза още старши лейтенант асистент инж. Милен Симеонов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани